Wydarzenia
27.03.2021
Uroczystość złożenia wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich
27 marca 2021 r.w Gdańsku odbyła się uroczystość złożenia wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, którzy zginęli podczas wyzwolenia miasta, a także przy pomniku Matki Polski i Rosji i przy pomniku Mieszkańców Gdańska Poległych za Wyzwolenie Miasta.
Ze względu na trudną sytuację epidemilogiczną w wydarzeniu wzięli udział tylko Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku W.P. Kolesnikow i dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku A.A. Potiomkin.
17.03.2021
Podziękowania za ułatwienie czytania!
Dlaczego lubimy czytać?
Czytając stajesz się mądrzejszy, czytanie wzbogaca słownictwo, pobudza pamięć i wyobraźnię, niweluje stres, pomaga w pisaniu. Czytanie jest tanie. Czytanie w każdym miejscu i w każdej porze naszego życia!
17.03.2021
Międzynarodowy Młodzieżowy internetowy konkurs Horizont 2100
Zgłoszenia do 31 maja 2021 roku
Centrum Modelowania Przyszłości ogłasza Międzynarodowy internetowy konkurs młodzieżowych prac fantastyczno-naukowych i "Horyzont-2100". Do udziału zaproszeni są młodzi ludzie, uczniowie i studenci w wieku od 16 do 26 lat, prowadzący badania naukowe, działalność naukowo - praktyczną (stosowaną) i/lub twórczość literacką science-fiction w obszarze tematycznym konkursu. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: Na najlepszą pracę naukową, badawczą, naukową i praktyczną i na najlepszą pracę science-fiction - opowiadanie, esej, reportaż itp.
16.03.2021
Wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa w telewizji „Krym 24” z okazji rocznicy zjednoczenia Krymu z Federacją Rosyjską, Moskwa, 16 marca 2021 r.
15.03.2021
Bezpłatny internetowy klub konwersacyjny dla tych, którzy chcą rozmawiać po rosyjsku
Aby dołączyć do nas należy wysłać mail na adres: n.cirendashieva@pol.rs.gov.ru
Ci, którzy na razie wstydzą się mówić – mogą po prostu słuchać. Godziny i tematy naszych spotkań w załączniku. Zapraszamy!
04.03.2021
18 maja 2021 r., Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna "Język rosyjski w dziedzinie prawa", Petersburg
Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna "Język rosyjski w dziedzinie prawa", która odbędzie się 18 maja 2021 r., została ogłoszona wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Forum Prawniczemu w Petersburgu. Konferencja jest organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Rosyjskiego i Literatury (MAPRIAL) we współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Petersburgu przy wsparciu Fundacji Grantów Prezydenckich. Zgłoszenia do udziału w konferencji: http://ropryal.ru/reg_ll2021/. Strona konferencji: https://ru.mapryal.org/news/konferentciya-mapryal-partner-peterburgskogo-mezhdunarodnogo-yuridichesk...
04.03.2021
10-28 marca - Lekcja Cyfry, Transport bezzałogowy
Nowa "Lekcja cyfry" na temat "Transport bezzałogowy" odbędzie się w dniach 10-28 marca 2021 r. Uczniowie zajrzą "pod maskę" bezzałogowych samochodów i poznają zasady ich działania. Lekcja dotyczy technologii samochodów bezzałogowych i procesów, które pozwalają zbudować wydajną i bezpieczną trasę. Duże doświadczenie w rozwoju bezzałogowego transportu specjalistów firmy Yandex pokaże możliwości transportu autonomicznego na przykładzie danych z prawdziwych samochodów. #УрокЦифры - wszystkie materiały będą dostępne na stronie https://datalesson.ru
03.03.2021
Rosyjskie uczelnie zajęły 16 miejsca w światowym rankingu uniwersytetów QS
16 rosyjskich uniwersytetów znalazło się w 2021 r. w 100. najlepszych światowego rankingu uniwersytetów QS, opracowywanego corocznie przez największą na świecie międzynarodową sieć szkolnictwa wyższego Quacquarelli Symonds. Spośród nich 10 instytucji edukacyjnych brało udział w Projekcie 5-100, celem którego było dostosowanie rosyjskich uniwersytetów do światowych standardów i włączenie ich do międzynarodowego środowiska edukacyjnego. Jak zauważono w wydaniu "Narodowego Uniwersytetu Badawczego "Wyższa Szkoła Ekonomii" (ВШЭ), reprezentacja rosyjskich uniwersytetów w światowym rankingu 100. przedmiotowych i branżowych QS wzrosła o 16 razy w porównaniu z 2013 r...
03.03.2021
Konkurs "Nakręć naukę!"
Zapraszamy do wspólnego kręcenia filmów i zdjęć naukowych. Zgłoszenia do konkursu w dziale "Zdjęcia" przyjmowane są od 1 marca do 30 kwietnia 2021 roku, a w dziale "Filmy" - od 11 maja do 19 września 2021 roku włącznie. Najlepsze filmy trafią na antenę kanału. Współorganizatorem konkursu jest "WikimediaRu" i Rosyjski Festiwal Nauki "Nauka0+" . Impreza odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiej Fundacji Naukowej. Zdjęcia zwycięzców ozdobią artykuły naukowe Wikipedii, najlepsze fragmenty wideo trafią na antenę kanału "Nauka". Prace można zgłaszać w kategoriach: "Ludzie w nauce", "Mikroedukacja", "Niefoto", "Serie", "Natura", "Kosmos".
25.02.2021
Wystawa: "WIOSENNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W AKWARELI MARKA MADEJA"
5-26 marca, godz. 17.00, Galeria
Artysta uczył się w Policealnym Studium Reklamy w Mińsku Mazowieckim na kierunku plastycznym. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tematyka wiodąca to: architektura sakralna i świecka, architektura miejska i ludowa, dwory szlacheckie i włościańskie, pałace w otoczeniu parków krajobrazowych, weduty miejskie a także kościoły, cerkwie oraz marynistyka i tematyka żeglarska, krajobraz przyrodniczy, architektura i przyroda szczególnie pogranicza polsko - białoruskiego Podlasia oraz pogranicza polsko - rosyjskiego Warmii i Mazur. W latach 2002 – 2020 organizator i kurator organizacyjny około 220 plenerów malarskich oraz sympozjów sztuk wizualnych w formule krajowej i międzynarodowej.
24.02.2021
Seminarium puszkinowskie "Ideał sumienia w twórczości A. Puszkina".
4 marca 2021 r., godz. 14.00 (16.00 czasu moskiewskiego)
Twórczość A. Puszkina, po reinterpretacji doświadczeń artystycznych XVIII wieku, rozwinęło się w kierunku poszukiwania podstaw narodowego obrazu świata. Po drodze pisarz odkrył i ugruntował ideał sumienia jako kryterium prawdy życiowej w historii, w sztuce, w społeczeństwie. Ilja Kuzniecow - literaturoznawca, badacz, profesor Nowosybirskiego Państwowego Instytutu Teatralnego. Autor ponad 100 artykułów, monografii i podręczników z zakresu teorii literatury i historii literatury rosyjskiej, publikacji artystycznych. Organizator projektu edukacyjnego "Historia teoretyczna literatury rosyjskiej" https://teoristlit.wixsite.com/str1. Seminarium prowadzi kierownik naukowy projektu Elmira Afanasieva, literaturoznawca, kierownik projektów Puszkina.
23.02.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami: "MATYLDA"
5 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Ostatni rosyjski car i balerina, która umocniła sukces rosyjskiego baletu. Namiętność, która mogła zmienić rosyjską historię. Miłość, która przeszła do legendy. W życiu każdego człowieka zdarza się kilka dni, które mogą je zmienić na zawsze. Gdy dzieje się to, co najważniejsze. Odwracasz się na głos miłości. I dokonujesz wyboru. Ale gdy jesteś władcą imperium i pokochasz tancerkę, doprowadzającą do szaleństwa swą urodą... Sobór Uspienki, Kreml, Chodyńskie pole, cesarskie pałace, sceny Maryjskiego i Teatru Bolszoj — tam, gdzie bije serce wiecznej Rosji.
23.02.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami: "BRYLANTOWA RĘKA"
10 marca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. W południowym miasteczku grasuje banda przemytników, na czele z Szefem i jego pomocnikiem Hrabią. Skromny radziecki urzędnik i wzorowy ojciec rodziny Siemion Gorbunkow udaje się w zagraniczny rejs na statku. Na statku płynie również Hrabia, który musi odebrać brylanty w jednym ze wschodnich miast i przewieźć je w zagipsowanej ręce. Ze względu na nieporozumienia zamiast podstawionego przemytnika na umówionym miejscu okazuje się niczego nie podejrzewający Siemion, którego ręka zostaje zagipsowana. To tu wszystko się zaczyna...
23.02.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami: "CZARNO-BIAŁY"
ODWOŁANY 19 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Czasy współczesne. Niebezpiecznego przywódcę kryminalnego, a do tego intelektualistę Alhana jednocześnie planują ograbić oszukany przez niego Jarosław i drobny złodziejaszek Nurik. W czasie ich burzliwego spotkania Nurik przypadkowo ginie, wraca jednak do świata żywych z misją: zostaje aniołem-stróżem Jarosława, który cierpi na „alergię na Kaukaz”. Mistycznie związani ze sobą mężczyźni muszą znaleźć wspólny język i ratować się przed żądnym zemsty Alhanem i jego ludźmi.
23.02.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami: "ELEPHANT"
ODWOŁANY! 24 marca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Dobre książki o Słoniu Michasiu miały bardzo złego autora. I nawet gdy Walentynowi Szubinowi z powodu choroby przeszczepiono serce, mężczyzna zdecydował, że wszystko inne pozostanie po staremu. Szubin dawno rozwiódł się z żoną i pokłócił się z córką, dla której kiedyś pisał swoje historie. Pisać kolejnych części nie zamierza, tym bardziej w towarzystwie narzuconej mu opiekunki. Gorsze od niej jest tylko to, że Szubinowi w najbardziej nieodpowiednim momencie mimowolnie płyną łzy...
19.01.2021
Rekrutacja dla osób chcących studiować w Rosji przedłużona do 15 marca 2021.
Trwa kampania rekrutacyjna dla obcokrajowców kandydujących na rosyjskie uczelnie. Możliwość zostania studentem jest bezpłatna w ramach specjalnego programu rządu rosyjskiego. Zagraniczni studenci mieszkający za granicą, którzy chcą studiować w Rosji, po raz pierwszy będą mogli ubiegać się o studia w formie elektronicznej na stronie internetowej państwowego systemu informacji "Edukacja w Federacji Rosyjskiej dla cudzoziemców" (GIS ORFI).
18.01.2021
Webinarium: Biblioteka elektroniczna "Język rosyjski jako obcy"
Webinarium, 25 lutego 2021 r., 10.00-11.00 pl (13:00-14:00 czasu MSK), Biblioteka elektroniczna "Język rosyjski jako obcy" Podczas spotkania przedstawimy zasoby, przejrzymy zawartość książek i podręczników do nauki języka rosyjskiego jako obcego, materiałów audio i wideo, a także testów.
18.01.2021
XVII Międzynarodowa Olimpiada Języka Rosyjskiego dla Obcokrajowców
1. Rejestracja – do 10 marca 2021 r. Po rejestracji dostęp do udziału w etapie konkursowym jest przyznawany uczestnikom spełniającym warunki Olimpiady.
2. Etap konkursowy – do 5 kwietnia 2021 r.
3. Finał – do 30 kwietnia 2021 r.
Strona internetowa: https://olympiada.pushkininstitute.ru/XVII/
18.01.2021
Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I. Kanta zaprasza wszystkich do udziału w Międzynarodowej Letniej Szkole Języka i Kultury Rosyjskiej!
Coroczna Międzynarodowa Szkoła Letnia to 4 tygodnie pełne niezapomnianych wrażeń nauki języka rosyjskiego i kultury, podróży po Kaliningradzie i regionie. Część dydaktyczna programu obejmuje 3 interaktywne i praktyczne zajęcia z języka rosyjskiego (trwające 80 minut). Podczas zajęć językowych uczestnicy będą mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne w różnych sytuacjach, poznawać zawiłości współczesnego języka rosyjskiego...
18.01.2021
Salon literacki o cyklu świątecznym Josifa Brodskiego z bezpośrednim połączeniem z ISS
29 stycznia, godz. 15.00, online (https://youtu.be/Rq3pawAe8WI)
J. Brodski poruszał temat Bożego Narodzenia przez całe swoje twórcze życie. Jego cykl "Wiersze świąteczne" nie ma sobie równych w literaturze światowej. O twórczości J. Brodskiego będą rozmawiać kosmonauta Siergiej Ryżykow, profesor Wyższej Szkoły Ekonomii Oleg Lekmanow, kierownik Katedry Literatury Światowej Instytutu Puszkina Aleksander Paszkow, dyrektor Wielskiego Muzeum Krajoznawczego im. W. Kułakowa Olga Bieriezina, kurator Muzeum Domu J. Brodskiego we wsi Norinskoj Alina Balandina (Państwowy Uniwersytet w Sienie i Pizie (Włochy), autor i wykonawca piosenek Wiktor Popow.
Новости 181 - 200 из 541
Начало | Пред. | 8 9 10 11 12 | След. | Конец