Wydarzenia

16.03.2021

Wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa w telewizji „Krym 24” z okazji rocznicy zjednoczenia Krymu z Federacją Rosyjską, Moskwa, 16 marca 2021 r.

16.03.2120:42
Wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa w telewizji „Krym 24” z okazji rocznicy zjednoczenia Krymu z Federacją Rosyjską, Moskwa, 16 marca 2021 r.
487-16-03-2021

Drodzy Przyjaciele,
cieszę się, że mam okazję zwrócić się do Państwa w przeddzień kolejnej, siódmej rocznicy zjednoczenia Krymu z resztą Rosji - prawdziwie epokowego wydarzenia we współczesnej historii naszego kraju. Siedem lat temu - w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym - opowiedzieliście się za wejściem półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Ta forma realizacji prawa ludności do samostanowienia zapisanego w Karcie Narodów Zjednoczonych stała się jedynym sposobem ochrony interesów, godności i życia mieszkańców Krymu na tle zagrożeń ze strony nacjonalistów i neonazistów, którzy doszli do władzy w Kijowie w wyniku niekonstytucyjnego przewrotu zbrojnego.
Los i przyszłość Krymu są na zawsze związane z Rosją. Czy komuś się to podoba, czy nie. Żadne z działań zachodnich państw kierowanych przez Stany Zjednoczone nie może zmienić tej rzeczywistości - ani z międzynarodowego prawnego, ani z politycznego, ani z moralnego punktu widzenia. Z naszej strony rosyjska dyplomacja będzie nadal energicznie pracować nad utrwaleniem w świadomości zagranicznych partnerów realiów związanych z powrotem półwyspu do domu.
Cieszy nas fakt, że dziś na świecie rośnie zainteresowanie rozwojem stosunków z Krymem, który odwiedzają przedstawiciele zagranicznych środowisk społeczno-politycznych, biznesowych, naukowych, parlamentarnych. Mogą oni na własne oczy zobaczyć zaangażowanie mieszkańców w wolny wybór dokonany w marcu 2014 roku, a także to, jak bardzo rzeczywistość różni się od tych opisów, które czasami pojawiają się w tendencyjnej prasie zachodniej. Będziemy nadal zachęcać do takich kontaktów i wymiany na wszelkie możliwe sposoby.
Drodzy Przyjaciele, raz jeszcze składam serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się święta. Zdrowia, pomyślności i wszystkiego najlepszego.


Wrócić