Program imprez


14 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 
Pokaz filmu z polskimi napisami 
„ADMIRAŁ”
2008, dramat historyczny, 124 min.

O FILMIE: Film opowiada o życiu i miłości wybitnego oficera floty, badacza-polarnika, najmłodszego rosyjskiego admirała - Aleksandra Kołczaka i Anny Timiriewej. Wydarzenia mają miejsce w latach 1916-1920 na tle upadku Imperium Rosyjskiego, dwóch rewolucji i wojny domowej.

Nagrody: 2009 - Złoty Orzeł za najlepszą rolę męską (Konstantin Chabienskij), najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk; Nagroda "MTV-Rosja" za najlepszy film, najlepszą rolę męską (Konstantin Chabienskij), najlepszą rolę kobiecą (Jelizawieta Bojarskaja), najbardziej widowiskową scenę.

21 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 
Pokaz filmu z polskimi napisami 
„KARP ROZMROŻONY”
2017, komediodramat, 98 min.

O FILMIE:  Emerytowana nauczycielka Jelena Michajłowna żyje skromnie w prowincjonalnym miasteczku. Nieoczekiwanie dla siebie dowiaduje się o śmiertelnej diagnozie, która w dowolnym momencie może przerwać jej życie. Aby po raz kolejny nie niepokoić ukochanego, ale ciągle zajętego syna, który pracuje w wielkim mieście jako trener biznesu, i aby uwolnić go od potencjalnych problemów, Jelena Michajłowna bierze sprawy w swoje ręce i aktywnie zabiera się za organizację swojego własnego pogrzebu.

Nagrody i nominacje: 2017 - Film został nominowany do "azjatyckiego Oscara" - nagrody Akademii Filmowej Krajów Azji i Pacyfiku (Asia Pacific Screen Awards); Nagroda Specjalna jury za najlepszy scenariusz (Dmitrij Lanczychin i Andriej Taratuchin) na II Uralskim Otwartym Festiwalu Kina Rosyjskiego (Jekaterynburg); Nagroda publiczności za najlepszy film rosyjski na XV MFF Krajów Azji i Pacyfiku "Meridiany Pacifiku " (Władywostok); Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Marina Niejołowa) na 25. Festiwalu Kina Rosyjskiego w Honfleur (Francja); Nagroda publiczności na 39. Moskiewskim MFF; 2018 - Nagroda "Złoty orzeł" za najlepszą drugoplanową rolę żeńską (Alisa Frejndlich) i nominacja do nagrody za najlepszą rolę żeńską (Marina Niejołowa); Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Marina Niejołowa) na I Otwartym Festiwalu Popularnych Gatunków Filmowych "Kryształowe źródło" (Jessentuki).

28 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 
Pokaz filmu z polskimi napisami 
„OPERACJA "Y" I INNE PRZYGODY SZURIKA”
1965, komedia, 90 min.

O FILMIE: Trzy nowele, połączone figurą głównego bohatera - zdziwaczałego Szurika, uczestniczącego w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach... W "Zmienniku" walczy z chuliganem Wierziłą, w "Powodzi" w niezwykły sposób przygotowuje się do egzaminów, a w "Operacji ''Y " zapobiega "kradzieży stulecia", którą planuje słynna trójka - Balbies, Trus i Bywałyj. W 1965 roku nowela "Powódź" zdobywa główną nagrodę "Srebrnego Smoka Wawelskiego" na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. W ZSRR w 1965 roku obraz był najpopularniejszym filmem, w kinach obejrzało go prawie 70 milionów widzów.

Kultura i nauka na żywo w internecie: spektakle, muzea, filmy, nauka, online 


Teatry online:
Teatr Maryjny - https://mariinsky.tv/
Moskiewski Teatr Współczesny - projekt internetowy "Doktor Czechow"  - https://sovremennik.ru/chekhov/
Moskiewskie Państwowe Konserwatorium im. P. I. Czajkowskiego. Festiwal "Moskiewskie Konserwatorium - online" ( 21 marca 2020 r. - 10 kwietnia 2020 r) - http://mosconsv.ru/ru/event_p.aspx?id=166178
Muzea:

Ermitaż online - https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/news/news-item/news/2020/news_56_20/!ut/p/z1/jY....
Państwowe Muzeum Historyczne. Filmy z przewodnikiem po wystawach i salach muzeum - https://shm.ru/shows/24047/
Galeria Trietiakowska -# Patrz trietiakowcadoma - https://www.tretyakovgallery.ru/programs/tretyakovlive/
Muzeum Rosyjskie, transmisje na żywo
http://rusmuseum.ru/news/online-broadcast-of-the-russian-museum/
https://www.youtube.com/watch?v=ihjgdIqh1AY&feature=emb_title

Kino, Radio

Filmy Mosfilmu - https://cinema.mosfilm.ru/   
Kino, Muzea, muzyka, Teatry, Architektura -  https://theatreday.culture.ru/
Radio "Orfeusz" -  https://orpheusradio.ru/
Filmy Pierwszego kanału -  https://www.1tv.ru/movies/vse-filmy
Filmy TV "Rosja" - https://russia.tv/video/index/menu_id/267/

Nauka i edukacja

Postnauka -  https://postnauka.ru/themes
Lektorium Fiztecha -  https://lectoriy.mipt.ru/
Cyberlinka -  https://cyberleninka.ru/