Wydarzenia

30.03.2021

Kosmiczny salon literacki czeka na Was! Ważnej dacie 60-lecia pierwszego lotu człowieka w kosmos poświęcony jest salon literacki "Lecimy!"

Kosmiczny salon literacki czeka na Was! Ważnej dacie 60-lecia pierwszego lotu człowieka w kosmos poświęcony jest salon literacki "Lecimy!"

Lot Jurija Gagarina i era kosmiczna w literaturze". Marzenie ludzi o kosmosie zaczęło się od starożytnych mitów, kontynuowane przez filozofię rosyjskiego kosmizmu, science fiction i po raz pierwszy urzeczywistnione 12 kwietnia 1961 roku. Odliczanie ery kosmicznej rozpoczęło się od lotu Jurija Gagarina wokół Ziemi na statku Wostok. Z okazji tego wydarzenia organizujemy salon literacki w internetowym cyklu "Słowo i Kosmos". Tradycyjnie weźmie w nim udział Bohater Rosji, dowódca załogi ISS-64 Siergiej Rydzykow. Transmisja rozpocznie się 7 kwietnia o 19:30 na kanale YouTube-канале Института Пушкина.

Spotkanie poprowadzą literaturoznawcy Instytutu Puszkina Elmira Afanasiewa i Aleksander Paszkow. W wydarzeniu wezmą udział Wiaczesław Klimentow, zastępca dyrektora Muzeum Pamięci Kosmonautyki i Wiera Aleksiejewa, doktor filozofii, kierownik działu naukowo-edukacyjnego Państwowego Muzeum Historii Kosmonautyki K. E. Ciołkowskiego (Kaługa), badacz filozofii kosmizmu.

Organizatorzy cyklu salonów literackich "Słowo i kosmos": Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina, "Roskosmos" i Moskiewska Biblioteka Powszechna.

Archiwum spotkań dostępne pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLY6Km7g9cvmRo1RnIzSu51PcxZD0jlAUv


Снимок экрана 2021-04-07 в 20.41.40.png


Wrócić