Wydarzenia

Rosyjskie uczelnie zajęły 16 miejsca w światowym rankingu uniwersytetów QS 03.03.2021

Rosyjskie uczelnie zajęły 16 miejsca w światowym rankingu uniwersytetów QS

Większość z nich to uczestnicy projektu Państwowego 5-100, uruchomionego przez Ministerstwo Edukacji FR zgodnie z dekretem prezydenta Rosji "W sprawie środków na realizację polityki publicznej w dziedzinie edukacji i nauki”

16 rosyjskich uniwersytetów znalazło się w 2021 r. w 100. najlepszych światowego rankingu uniwersytetów QS, opracowywanego corocznie przez największą na świecie międzynarodową sieć szkolnictwa wyższego Quacquarelli Symonds. Spośród nich 10 instytucji edukacyjnych brało udział w Projekcie 5-100, celem którego było dostosowanie rosyjskich uniwersytetów do światowych standardów i włączenie ich do międzynarodowego środowiska edukacyjnego.

Jak zauważono w wydaniu "Narodowego Uniwersytetu Badawczego "Wyższa Szkoła Ekonomii" (ВШЭ), reprezentacja rosyjskich uniwersytetów w światowym rankingu 100. przedmiotowych i branżowych QS wzrosła o 16 razy w porównaniu z 2013 r., kiedy rozpoczął się projekt 5-100. Wzrost obecności rosyjskich uniwersytetów w światowej setce rankingów nastąpił głównie ze względu na uczestników Projektu 5-100, a uczelnie biorące w nim udział osiągnęły cele w programie poprawy konkurencyjności, wskazano w komunikacie prasowym Uczelni.

W sumie w rankingach branżowych i przedmiotowych QS uniwersytety uczestniczące w Projekcie 5-100 zdołały zwiększyć swoją obecność do 16 uniwersytetów. Jednocześnie 5 uniwersytetów jest klasyfikowanych za więcej niż 10 przedmiotów, siedem – od 4 do 10, trzy uniwersytety – za jeden lub dwa przedmioty.

Połowa uczestników Projektu 5-100, a mianowicie 10 uniwersytetów, znalazło się w rankingu 100 najlepszych przedmiotów i branż, co wskazuje na realizację celów programu poprawy konkurencyjności. Uczestnicy 5-100 zajmują 167 pozycji w rankingu (60% wszystkich pozycji rosyjskich uniwersytetów), w tym w Top 100 25 pozycji (46% rosyjskich pozycji w Top 100).

"To zdecydowanie wskazuje na sukces projektu - rząd i uczelnie wykonały dekret prezydenta - powiedział rektor "Narodowego Uniwersytetu Badawczego "Wyższa Szkoła Ekonomii" Jarosław Kuzminow, odnosząc się do dekretu prezydenta Rosji z dnia 7 maja 2012 r. nr 599 "W sprawie środków na realizację polityki publicznej w dziedzinie edukacji i nauki". – Zamiast 5 uczelni w 100 najlepszych międzynarodowych rankingach mamy teraz 10 uczelni".

Przy opracowywaniu rankingów przedmiotowych QS stosowane są cztery wskaźniki: reputacja akademicka i reputacja wśród pracodawców, liczba cytowań za publikację oraz indeks h (indeks Hirscha), który uwzględnia liczbę artykułów naukowca, a także liczbę cytowań tych artykułów.

Fot: ВШЭ


Wrócić