Imprezy

Seminarium naukowo-dydaktyczne dla polskich rusycystów 19.10.2019 Seminarium naukowo-dydaktyczne dla polskich rusycystów

19 października 2019 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się kolejne seminarium naukowo-praktyczne dla polskich rusycystów w ramach szkoleń dla nauczycieli języka rosyjskiego.  Już po raz drugi seminarium poprowadzili nasi goście z Państwowego Uniwersytetu w Piatigorsku - profesor Katedry Języka i Technologii Pedagogicznych Irina Fiedotowa, docent Nina Orłowa oraz dziekan Wydziału Designu i Architektury Olga Kowalowa. W ramach seminarium dla polskich nauczycieli rusycystów wygłoszono wykłady na temat metodologii nauczania tekstów współczesnej literatury rosyjskiej na przykładzie dzieł Sergieja Dowłatowa...

Dzień Języka Rosyjskiego w Gdańsku 11.06.2019 Dzień Języka Rosyjskiego w Gdańsku

W RCNK w Gdańsku od 3 do 7 czerwca 2019 r. odbywały się imprezy, połączone z obchodami 220. rocznicy urodzin Aleksandra Puszkina i Dnia języka rosyjskiego. 4 czerwca nasi rodacy Grigorij i Kazimiera Rabinowicz, liderzy klubu "Witamy" przy RCNK w Gdańsku udzielili wywiadu dla TVP Gdańsk, w którym opowiedzieli o pracy Rosyjskiego Centrum i programach wsparcia dla kultury rosyjskiej. 6 czerwca w Dniu języka rosyjskiego na kursach językowych odbyła się otwarta lekcja, poświęcona twórczości wielkiego rosyjskiego poety, pisarza i twórcy współczesnego języka rosyjskiego A. S. Puszkina. Słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną "A. Puszkin. Słońce poezji rosyjskiej". 

Otwarcie nowego roku szkolnego na kursach doskonalenia nauczycieli-rusycystów. Wykład N.N. Sutiaginej z okazji 150-lecia urodzin Maksyma Gorkiego. 24.09.2018 Otwarcie nowego roku szkolnego na kursach doskonalenia nauczycieli-rusycystów. Wykład N.N. Sutiaginej z okazji 150-lecia urodzin Maksyma Gorkiego.

24 września 2018 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego na kursach doskonalenia polskich nauczycieli-rusycystów. Dyrektor RCNK Andriej Potiomkin powitał nauczycieli i życzył im nowych, ciekawych wykładów i seminariów w nowym roku. Nauczyciele omówili wspólne plany przeprowadzenia konkursów i festiwali z języka rosyjskiego wśród uczniów liceów i szkół województwa pomorskiego.

Międzynarodowe seminarium szkoleniowo-metodyczne "Specyfika nauczania języka rosyjskiego jako obcego w wielokulturowym środowisku edukacyjnym" w RCNK w Gdańsku 16.06.2018 Międzynarodowe seminarium szkoleniowo-metodyczne "Specyfika nauczania języka rosyjskiego jako obcego w wielokulturowym środowisku edukacyjnym" w RCNK w Gdańsku

15-16 czerwca 2018 r. odbyło się Międzynarodowe seminarium w ramach kursów doskonalenia zawodowego nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego "Nowoczesne trendy w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego w międzynarodowej przestrzeni edukacyjnej", które odbywało się w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w roku szkolnym 2017-2018. W seminarium wzięło udział ponad 30 nauczycieli nie tylko z województwa pomorskiego, ale i z innych regionów Polski, a także Uniwersytetu Gdańskiego.

Seminarium metodyczne dla nauczycieli-rusycystów z województwa pomorskiego 20.04.2018 Seminarium metodyczne dla nauczycieli-rusycystów z województwa pomorskiego

20 kwietnia 2018 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się seminarium metodyczne poświęcone twórczości Lwa Tołstoja, w ramach kursu doskonalenia nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego. Wykład wygłosiła pracownik Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie, doktor nauk filologicznych, literaturoznawca Natalia Sutiagina. 

Seminarium dydaktyczno-metodyczne dla nauczycieli języka rosyjskiego 22.01.2018 Seminarium dydaktyczno-metodyczne dla nauczycieli języka rosyjskiego

22 stycznia w RCNK w ramach kursów doskonalenia zawodowego polskich nauczycieli rusycystów odbyło się seminarium dydaktyczno-metodyczne na temat "Rola ćwiczeń gramatycznych i tłumaczenia na lekcjach języka obcego".
Pytanie o roli ćwiczeń gramatycznych i tłumaczenia na lekcjach języka obcego zawsze był aktualny i był jednym z najważniejszych i kluczowych elementów procesu dydaktycznego.

25.10.2017 Seminarium: "Kilka słów o ekspresywności, ekonomii i stereotypizacji rosyjskiej mowy potocznej"

25 października 2017 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wykład kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego dla Studentów Obcokrajowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Sztuki Uralskiego Uniwersytetu Federalnego dr N. Borowikowej "Kilka słów o ekspresywności, ekonomii i stereotypizacji rosyjskiej mowy potocznej". 

Seminarium: "Nowoczesne trendy w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego i ich odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu" 25.09.2017 Seminarium: "Nowoczesne trendy w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego i ich odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu"
25 września w sali wystawowej RCNK dla nauczycieli-rusycystów odbyły się warsztaty metodyczne na temat "Nowoczesne trendy w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego i ich odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu".

01.09.2017 Cykl warsztatów metodycznych dla nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego.

W ramach realizacji programu doskonalenia nauczycieli 1 września 2017 r.  Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury otwiera cykl warsztatów metodycznych dla nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego.