Dzień Języka Rosyjskiego w Gdańsku
11.06.2019

Dzień Języka Rosyjskiego w Gdańsku

W RCNK w Gdańsku od 3 do 7 czerwca 2019 r. odbywały się imprezy, połączone z obchodami 220. rocznicy urodzin Aleksandra Puszkina i Dnia języka rosyjskiego. 

4 czerwca nasi rodacy Grigorij i Kazimiera Rabinowicz, liderzy klubu "Witamy" przy RCNK w Gdańsku udzielili wywiadu dla TVP Gdańsk, w którym opowiedzieli o pracy Rosyjskiego Centrum i programach wsparcia dla kultury rosyjskiej.

Снимок экрана 2019-06-11 в 18.35.35.png


6 czerwca w Dniu języka rosyjskiego na kursach językowych odbyła się otwarta lekcja, poświęcona twórczości wielkiego rosyjskiego poety, pisarza i twórcy współczesnego języka rosyjskiego A. S. Puszkina. Słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną "A. Puszkin. Słońce poezji rosyjskiej". Na koniec zajęć odbyło się uroczyste wręczenie świadectw ukończenia kursów i drobnych upominków. A w X LO w Gdyni odbył się tradycyjny Salon puszkinowski – konkurs, w którym wzięli udział uczniowie szkół średnich z Gdańska i Gdyni. Młodzi licealiści deklamowali ulubione wiersze Aleksandra Puszkina, prezentując znajomość języka rosyjskiego i miłość do poezji rosyjskiej. Zwycięzcami zostali uczniowie X LO liceum i Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych z Gdyni.


Снимок экрана 2019-06-11 в 18.38.41.png


7 czerwca uczniowie – wolontariusze ze «Stowarzyszenia publicznego samorządu szkolnego» przed RCNK rozpoczęli projekt pod nazwą "Gdańsk. Integracja kultur", podczas którego prezentowali mieszkańcom Gdańska rosyjski alfabetem i symbolikę Federacji Rosyjskiej. Przechodnie, w większości uczniowie szkół średnich, młodzież, a także osoby starszego pokolenia, mogli napisać w dostępnej dla nich formie swoje życzenia, imiona i różne miłe słowa w języku rosyjskim.

IMG_0128.JPG


Wrócić