Wydarzenia

07.09.2021

Gdańskie Spotkania Literackie we wspomnieniach

Koniec lata sprzyja nostalgicznym wspomnieniom i zarazem daje nam inspirację do nowych wyzwań i siłę do działania na wiele kolejnych pracowitych miesięcy. Jednak dla niektórych z nas nie tylko koniec lata był przez całe dziesięciolecia startem do działania. Sierpień nad Bałtykiem bywał szalenie pracowitym dla grupy entuzjastów – twórców, krytyków i miłośników literatury rosyjskiej. Także tej wydawanej w języku rosyjskim. 

24 roku z rzędu organizowane są Spotkania Literackie pod skrzydłami RONIK w Gdańsku i przy aktywnym wsparciu Związku pisarzy rosyjskich i osobiście prof. Lola Zwonariowa - wielka znawczyni literatury rosyjskiej, szalenie utalentowana i pracowicie opisująca najważniejsze zjawiska literatury rosyjskiej, w tym także tej tworzonej na emigracji.

Nie są to i nie były zwyczajne konferencje, gdzie uczestnicy prezentują swoje referaty, a po chwili rozmów w kuluarach wszyscy rozjeżdżają się do swoich zajęć. O nie! To był szalenie bogaty i barwny festiwal ducha. Prawdziwe święto literatury. I wcale nie dlatego, że zjeżdżali się do Gdańsku - Sopotu wybitni krytycy literatury z Rosji, na przykład, Л. Аннинский, И.Виноградов, В.Бондаренко, А.Лиханов, Ю.Баранов, А.Сенкевич, П.Кренев  czy wspaniali twórcy z Ameryki ,jak choćby nieodżałowany Ю.Дружников i Europy Р.Герра, Ф. Ксавье, z Chin Чжоу Лу, z Turcji А.Севидж i oczywiscie z Polski, utalentowani malarze Н.Баженова – twórczyni cudownego cyklu portretów pisarzy i uczestników Gdańskich Spotkań. Nieopodal jednej z najsłynniejszych polskich plaż w akademiku UG zjawiali się także adepci literatury, którzy często przyjeżdżali do Sopotu zachęceni atmosferą, która sprawiała, że ich talent rozkwitał, a początkowe nieśmiałe próby literackie kończyły się podpisaniem kontraktu ze znanymi i prestiżowymi wydawnictwami. 

Plaża, szum morza i niekończące się dyskusje o sensie literatury i roli poezji w życiu człowieka, to wielka sprawa dla osób, którym w duszy gra pragnienie podzielenia się przemyśleniami i pomysłem w jaki sposób je wyrazić i przekazać innym.

Ze strony rosyjskiej zazwyczaj wielką pomocą był w tym współorganizator i mecenas tego wydarzenia RONIK w Gdańsku, a osobiście jego kolejni dyrektorzy, którzy pomagali w kwestiach bytowych oraz formalnych, a także udostępniali uczestnikom Gdańskich Spotkań Literackich salę przy ulicy Długiej 35 w Gdańsku. Zazwyczaj w pierwszym dniu Spotkań miało miejsce uroczyste powitanie uczestników w sali kinowo – koncertowej RONIK. Czasami obecni na nim byli Konsul Generalny FR w Gdańsku, polscy wykładowcy z UG, literaturoznawcy, pisarze i wydawcy. W sali wystawowej na parterze można było podziwiać prace artystów malarzy, którzy także prezentowali swój dorobek w ramach Gdańskich Spotkań. Pojawiali się tu również znani rosyjscy reżyserzy, wybitni aktorzy, kompozytorzy i filmowcy. 

Po kilku tygodniach intensywnej wymiany doświadczeń oraz niezapomnianych wyprawach do okolicznych ciekawych historycznie i kulturotwórczo miejsc zawiązywały się przyjaźnie i rozkwitała owocna współpraca. Uroczyste zakończenie było tradycją i zwykle, także dzięki wsparciu dyrekcji RONIK odbywało się w jednej z ciekawszych gdańskich restauracji.

Przyjaźnie, które rozwijały się z twórczej pracy trwają do dziś. Niestety nastanie pandemii przerwało na dwa lata ten życiodajny dla ducha i twórczości cykl. Możemy mieć tylko nadzieje, że wszystko złe prędzej, czy później ma swój kres i na sopockim brzegu znowu spotkamy się z wielką falą przypływu weny twórczej. Czego sobie i wszystkim moim wspaniałym przyjaciołom życzę.

Małgorzata Marchlewska, tłumacz i dyrektor wydawnictwa „Piekny Swiat”

Л.Звонарёва и гл.редактор журнала Вышгород.jpg

 Приветствие Фонда Интеркультур ?????.jpgWrócić