Wydarzenia

Nowe Muzeum Bursztynu otwarto w Gdańsku w ramach projektu realizowanego wspólnie z Rosja 23.07.2021

Nowe Muzeum Bursztynu otwarto w Gdańsku w ramach projektu realizowanego wspólnie z Rosja

Warszawa, 23 lipca. /TASS/. W piątek w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia powstałego w ramach polsko-rosyjskiego projektu Nowego Muzeum Bursztynu. Wzięli w niej udział rosyjscy dyplomaci, przedstawiciele polskich władz i mieszkańcy miasta.

Przemawiając podczas ceremonii, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemionow zauważył, że otwarcie nowego muzeum jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ ma charakter międzynarodowy i jest wynikiem udanej realizacji wspólnego projektu Rosji i Polski "Połączeni Bursztynem".

"W Kaliningradzie Muzeum Światowego Oceanu w ramach tego projektu prowadzi prace remontowe w budynku Bursztynowej manufaktury oraz Centrum Kultury Podwodnej. Organizowany jest konkurs naukowy " Historia wykorzystania bursztynu. Bursztyn jako fenomen". Planowana jest wymiana wystaw między muzeami Kaliningradu i Gdańska" — powiedział TASS Dyrektor Rosyjskiego Domu W Gdańsku Andriej Potiomkin.

"Bez wątpienia projekt "Połączeni Bursztynem" można nazwać pozytywnym przykładem naukowej i kulturalnej Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Ten projekt wyraźnie pokazał, że naprawdę mamy ze sobą wiele wspólnego, I nawet bursztyn przy niewielkim udziale dobrej woli po obu stronach może być kolejnym zbliżającym czynnikiem" - powiedział dyplomata.

"Otwarcie nowych muzeów w Gdańsku i Kaliningradzie pozwoli na pełną wymianę ekspozycji, poszerzenie współpracy naukowej i zbliżenie Miast Partnerskich" - zaznaczył w rozmowie z korespondenem TASS dyrektor Rosyjskiego Domu w Gdańsku Andriej Potiomkin.

O muzeum

Muzeum mieści się w centrum Gdańska w zabytkowym budynku Wielkiego młyna. Ten młyn wodny, położony w północnej części Starego Miasta, jest uważany za jeden z największych budynków rolniczych średniowiecza. Został zbudowany przez rycerzy-mnichów Zakonu Krzyżackiego w 1350 roku.

Ekspozycja zajmuje łączną powierzchnię około 1 000 metrów kwadratowych. Dzieli się na dwie części - artystyczną i naukową. Pierwsze piętro opowiada o bursztynie w przyrodzie, a drugie o bursztynie w kulturze. Wystawa obejmuje najcenniejsze eksponaty ze zbiorów polskich. Jednym z najbardziej imponujących są szachy z bursztynu, stworzone w 1690 roku.

Projekt "Połączeni Bursztynem. Wspólne działania na rzecz ochrony i wykorzystania dziedzictwa bursztynowego" realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rosji i Polski na lata 2014-2020, współfinansowany przez Unię Europejska i Rosję. Partnerami w tym projekcie są zlokalizowane w Kaliningradzie Muzeum Światowego Oceanu oraz Polskie Muzeum w Gdańsku. Całkowity budżet projektu to 2,29 mln euro. 

Informacja o otwarciu Muzeum na stronie Miasta Gdańska: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/muzeum-bursztynu-w-wielkim-mlynie-najwieksza-kolekcja-bursztynu-na-... 


Wrócić