Wydarzenia

Imperium Złotej Ordy. Tatarzy w dialogu kultur i pokoleń 25.09.2020

Imperium Złotej Ordy. Tatarzy w dialogu kultur i pokoleń

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Pomorska Fundacja Integracji "Wszyscy Razem" zapraszają na spotkania z kulturą tatarską. 

Drogi historii i narodów czasami się przeplatają i tworzą niesamowity wzór na mapie świata. Tak było z Tatarami. Zapraszamy do zapoznania się z historią i kulturą narodów tatarskich, żyjących w Polsce od ponad 700 lat. W PROGRAMIE:

2 PAŹDZIERNIKA, PIĄTEK, GODZ. 17:30-19:30

- Powitanie Dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Andreja Potiomkina

- Powitanie Prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP Jerzego Szahuniewicza

- Prelekcja dr hab. Walerego Wysoczańskiego „NARODY TURECKIE I MONGOLSKIE. TATARZY: HISTORIA ZAPOMNIANA”. 

Dr hab. Walerij Wysoczański mieszka w Warszawie. Jest fizykiem, chemikiem i historykiem. Specjalizuje się w dziedzinie historii narodów tureckich.

- KONCERT ZESPOŁU VATRA. Pieśni w języku tatarskim oraz w wielu innych. Zespół pieśni tradycyjnej VATRA powstał w 2018 roku i zajmuje się utrzymywaniem dziedzictwa kulturowego poprzez naukę i śpiew tradycyjnych pieśni. Członkinie zespołu śpiewają białym śpiewem - to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Pasja, naturalność, przyjaźń i radość są podstawą naszego Zespołu... Śpiewamy, bo to kochamy i chcemy naszą miłością zarażać innych!

- Poczęstunek

3 PAŹDZIERNIKA, SOBOTA, GODZ. 17:30-19.30

- Powitanie Dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Andreja Potiomkina

- Powitanie Prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP Jerzego Szahuniewicza

- Prelekcja Tadeusza Piotrowskiego „KIM SĄ TATARZY? TOŻSAMOŚĆ I HISTORIA”. 

Tadeusz Piotrowski jest Polakiem, który dopiero w wieku 60 lat dowiedział się, że ma tatarskich przodków. Potwierdziły to badania genetyczne. Właśnie wtedy zainteresował się losem narodu. Odkrył, że wiedza Polaków o Tatarach niewiele ma wspólnego z prawdą. Tym odkryciem postanowił podzielić się z rodakami.

- KONCERT MARINY RAZGOVOROVEJ. Artystka potrafi pokazać piękno pieśni tatarskiej oraz podzielić się dobrą energią. Marina jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. Ukończyła Państwowy Moskiewski Uniwersytet Kultury i Sztuki. 

- PoczęstunekWrócić