Wydarzenia

20.07.2021

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym


Każdego dnia zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku https://www.facebook.com/RCNKGdansk 

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym:

1 sierpnia  Dzień Pamięci rosyjskich żołnierzy poległych w I wojnie światowej w latach 1914-1918 obchodzony jest corocznie 1 sierpnia zgodnie z ustawą Federacji Rosyjskiej z 30 grudnia 2012 r. "O dniach chwały wojskowej i pamiętnych datach Rosji".

5 sierpnia urodził się Ilja Riepin - rosyjski  malarz, przedstawiciel realizmu. Ceniony za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła, jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów.

8 sierpnia to dzień poświęcony inteligentnym zwierzętom obchodzony jest w wielu krajach. Na przykład w Rosji Dzień Kota obchodzony jest 1 marca, w Polsce 17 lutego, w Japonii 22 lutego, a w USA 29 października. Światowy Dzień Kota (World Cat Day) obchodzony jest co roku 8 sierpnia z inicjatywy Międzynarodowej Fundacji na rzecz dobrostanu zwierząt Animal Welfare, nie tylko w celu uhonorowania futrzanych domowników, ale także zwrócenia uwagi na problem bezdomnych kotów i kotów.

12 sierpnia  Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży (uchwała nr 54/120). Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży (ang. World Programme of Action for Youth). W ramach corocznych (od 2000 roku) obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.

15 sierpnia  rocznica urodzin kompozytora Michaela Tariwerdijewa. Kompozytor napisał muzykę do 132 filmów i wielu spektakli, jest autorem ponad 100 piosenek i romansów, 4 baletów, 5 oper, kameralnych cykli wokalnych, symfonii, 3 koncertów na organy, na skrzypce i orkiestrę oraz koncertu na altówkę i orkiestrę smyczkową. Największy rozgłos przyniosła muzyka pisana do filmów, przede wszystkim - "Siedemnaście mgnień wiosny", " Ironia losu, szczęśliwego Nowego Roku!". 

20 sierpnia urodziny obchodzi Andriej Konczałowski, radziecki oraz rosyjski reżyser i scenarzysta. Współpracował z Andriejem Tarkowskim przy scenariuszu Andrieja Rublowa. Na przełomie lat 60. i 70. zrealizował filmy na podstawie utworów rosyjskich klasyków: Szlacheckie gniazdo (1969, na podstawie powieści Iwana Turgieniewa) oraz Wujaszka Wanię (1971, w oparciu o sztukę Czechowa). Reżyser epickiej Syberiady (1979), wyróżnionej drugą nagrodą Grand Prix Jury na 32. MFF w Cannes.

20 sierpnia 1721 r. zaczęły działać pierwsze fontanny i kaskady Peterhofu.  Pomysł stworzenia letniej rezydencji, która w swoim luksusie nie ustępowałaby słynnemu francuskiemu Wersalowi, zrodził się cara Piotra I. Planował on stworzenie zespołu pałacowo-parkowego bezpośrednio nad brzegiem Zatoki Fińskiej. 

21 sierpnia urodził się Leonid Andriejew  – rosyjski pisarz, dramaturg, dziennikarz. Uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu srebrnego wieku (1893–1921) w literaturze rosyjskiej i prekursora ekspresjonizmu w literaturze rosyjskiej. Ważne działa pisarza: «Drugie życie Łazarza», «Judasz Iszkariot», «Życie Człowieka».

25 sierpnia urodził się Gieorgij Danelija – radziecki i rosyjski reżyser filmowy oraz scenarzysta. Znanyw Polsce był film Danelii z lat 60. „Chodząc po Moskwie” („Я шагаю по Москве”), w którym główny bohater Kola, grany przez młodego Nikitę Michałkowa, spacerując w moskiewskim metrze śpiewa tytułową piosenkę „A ja idę, chodzę po Moskwie” („А я иду, шагаю по Москве”). 

27 sierpnia obchodzony jest Dzień rosyjskiego kina. Film rosyjski, rosyjska sztuka filmowa i przemysł filmowy powstały w czasach Imperium Rosyjskiego. W okresie radzieckim rosyjscy reżyserzy należeli do grona najbardziej wpływowych i innowacyjnych twórców filmowych. W 1919 aktor i reżyser Władimir Gardin otworzył w Moskwie WGIK, najstarszą uczelnię filmową na świecie. Podczas panelu krytyków filmowych i historyków kina przy okazji wystawy światowej w Brukseli w 1958, większość głosujących uznała radziecki Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina za największe arcydzieło sztuki filmowej wszech czasów.

28 sierpnia urodził się Andriej Płatonow rosyjski prozaik-satyryk, eseista i dramaturg. Zawsze głównym tematem Płatonowa był człowiek zmagający się z przeciwnościami i własną słabością. W Polsce po raz pierwszy proza Płatonowa ukazała się w 1950. Tomik zawierający 4 opowiadania zatytułowany „Żołnierskie serce” przetłumaczył Eustachy Czekalski. Pozostałe teksty Płatonowa tłumaczyli Andrzej Drawicz, Irena Bajkowska, Irena Piotrowska, Seweryn Pollak, René Śliwowski, Henryk Chłystowski. Powieści "Wykop" i "Czewengur" ukazały się stosunkowo późno – "Wykop" w 1987 w przekładzie Andrzeja Drawicza, "Czewengur" zaś w 1996 w tłumaczeniu Jadwigi Szymak-Reiferowej i Ireneusza Maślarza. Adam Pomorski poświęcił myśli Płatonowa książkę zatytułowaną "Duchowy Proletariusz".


Wrócić