Wydarzenia

04.09.2019

Chemia i życie: jubileusz tablicy Mendelejewa

12 października 2019 roku w Rosji i za granicą odbędzie się globalna edukacyjno-oświatowa akcja "Mendeleev Lab" ("Chemiczne laboratorium"). Impreza odbędzie się w ramach Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych, ogłoszonego przez ONZ i UNESCO. Tablica jest graficznym wyrazem okresowego układu, odkrytego przez rosyjskiego naukowca Dmitrija Mendelejewa w 1869 roku. Data zdarzenia nie została wybrane przypadkowo: 12 października jest dniem powstania pierwszego laboratorium chemicznego, które założył Michaił Łomonosow w Petersburskiej Akademii Nauk.

W tym roku akcja "Mendeleev Lab" zgodnie z tradycją, odbędzie się w trybie offline – w wiodących uniwersytetach w Rosji i innych krajach, muzeach, ośrodkach kultury i na placach Rossotrudniczestwa za granicą. W tym roku "Laba" odbędzie się nie tylko po rosyjsku ale i po angielsku, francusku i hiszpańsku.

Na "Laborantów" (uczestników) będzie czekać 39 zadań różnego typu, które wybiorą "Kierolaby" – naukowcy-chemicy i popularyzatorzy z całego świata. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Programów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych Rosnano.

Sprawdzić swoją wiedzę z chemii i jej rolę w naszym życiu będzie można online na stronie https://laba.media. Wszystkich "laborantów" tradycyjnie czekają upominki, nagrody, prezenty i bonusy od partnerów "Mendeleev Lab".

Oficjalny youtube-kanał promocji – "Chemia – po prostu". Oficjalna sieć socjalna – Vkontakte. Oficjalny Kinopartner – Międzynarodowy Festiwal Aktualnego Kina Naukowego "FUNK".

Projekt "Laba" składa się z kilku projektów.

"Otwarte laboratorium" — to najbardziej rozbudowana jednodniowa popularno-naukowa impreza na świecie. Odbywa się od 2017 roku z okazji Dni nauki rosyjskiej. W 2019 roku odbyła się w 30 krajach, w wielu językach i zgromadziła około 100 tysięcy uczestników. W 15 państwach współorganizatorami akcji są przedstawicielstwa Rosstrudniczestwa. Uhonorowana nagrodą "Za wierność nauce" w kategorii "debiut roku" (przyznawana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwo Edukacji).

Strona laba.media — to codzienne źródło informacji o nauce i odkryciach. Testy, filmy, podcasty i streamy najlepszych naukowców, popularyzatorów i blogerów. Istnieje od 1 października 2018 roku.

Akcje tematyczne. 25 kwietnia odbyło się "Genetyczne laboratorium" (wziąć udział online można i teraz). 17 sierpnia odbyło się "Laboratorium medyczne ".

Założycielem projektu "Laboratorium" i ANO "Laboratorium Projektów Edukacyjnych" jest filantrop i biznesmen Roman Czarnecki.

Misja organizacji — wspierać zainteresowanie dzieci i dorosłych nową wiedzą i zaangażowaniem w świat nauki.


Wrócić