Wydarzenia

"Świąteczne Słowiańskie spotkania ze sztuką na nowy rok AD. 2019" 24.12.2018

"Świąteczne Słowiańskie spotkania ze sztuką na nowy rok AD. 2019"

6 grudnia, czwartek, godz.17.30, Galeria, RCNK 

Wystawa czynna: 6-28 grudnia 2018 r. WALDEMAR BOROWSKI: ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Akrylowe malarstwo artysty obejmuje sny, realizm magiczny, świętą geometrię, paradoksy i ezoterykę. Otrzymał III-cią Nagrodę w Konkusie 'Ilustracja - Młode Pokolenie Twórców (2016), Nagrodę Włoskiej Telewizji 'ARTE 24' (2011) oraz Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014). Współpracuje również z DKŚ, OWZPAP, KPH, BCC, Stowarzyszeniem 'Wiosna', Festiwalami: 'Wibracje', 'Organic', 'Kocham Cię', Konwentem Wiedzy Alternatywnej, Fundacją Promocji Rdzennych Kultur ‘Orzeł Kondor Koliber’ oraz wydawnictwami: 'Sloviańskie Slovo', 'Okultura' i 'Nieznany Świat'. Jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w magazynie TRANS/WIZJE, w filmie 'The Pharmacratic Inquisition' (2007, USA) oraz ukazały się w 'Encyklopedii Polskiej Psychodelii' Kamila Sipowicza (2013). Jest autorem książki 'Święty Grzybóg' i ilustratorem bajki "Smoczydło".

JAN BRODZIAK: ukończył warszawską Akademiię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. T. Dominika. Dodatkowo uzyskał specjalizację z tkaniny artystycznej w pracowni prof. W. Sadley'a. Zdobył nagrodę w konkursie na rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie kwatery powstańczej Zgrupowania AK „Żywiciel” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, jako autor projektu pomnika, który następnie został zrealizowany w ramach większego założenia opracowanego w zespole pod kierunkiem arch. Czesława Bieleckiego. Zdobył pierwszą nagrodę i wyróżnienia w konkursie malarskim "Jesień Cztery Pory Roku" w Szczecinku oraz nagrodę w konkursie im. Bolesława Biegasa. Ma w swoim dorobku projekty i realizacje form przestrzennych i grafiki użytkowej. W latach 80-tych pełnił funkcję naczelnego plastyka Biłgoraja. Od 2001 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem, który traktuje jako „metajęzyk w wyrażaniu relacji natura - człowiek – cywilizacja”. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. Paryż, Londyn, Werona, Mediolan). Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie. Jest czynnym członkiem ZPAP i Grupy Twórczej "Symfonia". W 2018 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SABINA MARIA GRZYB: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Stylistka-Projektantka Ubioru. Laureatka konkursów plastycznych oraz dla Młodych Projektantów. Autorka kilku wystaw indywidualnych a także uczestniczka zbiorowych. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. "Nostalgiczna pejzażystka nieistniejących przestrzeni Sabina Maria Grzyb- Artystka o ogromnej wrażliwości na kolor, operująca bryłą w sposób monumentalny, która kreuje własne światy o niezaprzeczalnej urodzie".

STANISŁAWA PIETRZAK-KRUPIŃSKA: ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 1965. Studiowała w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, w pracowni kompozycji profesora Stanisława Fijałkowskiego i w pracowni projektowania tkanin profesor Teresy Tyszkiewiczowej. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Warszawie. Bierze czynny udział w życiu artystycznym biorąc udział w wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Miała wiele indywidualnych wystaw malarstwa i rysunku, między innymi w Ośrodkach Kultury Polskiej w Berlinie, Lipsku, Bremie, Pradze, Bratysławie i Sofii. Wiele razy miała wystawy w Warszawie, ostatnio w galeriach „Test” i „Freta”. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych, sakralnych i prywatnych w Anglii, Austrii, Bułgarii, Australii, Niemczech, Włoszech, USA, Kanadzie. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest jedną z najbardziej oryginalnych polskich malarek.  

BOGUSŁAW LUSTYK: ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.  Dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Uprawia malarstwo rzeźbę i grafikę użytkową.  Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. M.in w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia), w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji.Uzyskał  ponad 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski.Twórczość  Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 roku  realizował w Londynie projekt „Malowana Kronika Olimpiady” Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA. Na 150 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina namalował cykl obrazów p.t. Malowanie Muzyki, które były eksponowane w Galerii Kordegarda, na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach, gdzie były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego, oraz na wystawach w Chicago i Saratoga Springs, gdzie były inspiracją do muzycznych improwizacji przez amerykańskich muzyków jazzowych. Przez prawie 20 lat, od roku 1994 artysta tworzył w Stanach Zjednoczonych. Za zaprojektowanie oprawy plastycznej Kentucky Derby został uhonorowany tytułem Oficjalny Artysta, tego światowego wydarzenia.  

MAREK MADEJ: Komisarz organizacyjny plenerów malarskich. W latach 1980 - 1987 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Rysunek, malarstwo, rzeźbę studiował w Katedrze prof. Henryka Dąbrowskiego na rodzimej uczelni. W latach 1987-1988 pracował w Pracowni Architektoniczno-Urbanistycznej dr. Ministra Olgierda Dziekońskiego. W latach 2002 - 2018 r. zorganizował i był Komisarzem organizacyjnym ponad 180 plenerów malarskich, także w formule sympozjum sztuk wizualnych w których uczestniczyli artyści m.in. z: Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Austrii, Serbii, Rumuni, Czech, Słowacji, Łotwy, Kazachstanu, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Bułgarii, Tunezji, Syrii i innych państw. Organizator i uczestnik około 220 wystaw malarskich poplenerowych oraz samodzielnych. Członek Honorowy Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Podstawowa technika malarska akwarela. Namalował około 3 tys. obrazów w tej technice oraz około 200 obrazów w technice olejnej. Główna tematyka malarska to architektura w tym szczególnie dwory i pałace polskie, pejzaże oraz architektura miejska.Wrócić