Wydarzenia

13. Festiwal Goldbergowski 27.07.2018

13. Festiwal Goldbergowski

Gdańsk, 29.08-2.09.2018

Kościół Św. Trójcy, ul. Św. Trójcy 4

Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2 (recital 31.08)

www.goldbergfestival.pl

Bilety www.ticketmaster.pl

Tegoroczna, 13. edycja Festiwalu Goldbergowskiego prezentuje się bardzo atrakcyjnie i jak zwykle przepełniona jest gdańskimi akcentami.

Festiwal rozpocznie koncert rosyjskiej orkiestry instrumentów historycznych Pratum Integrum (29.08), która po raz pierwszy wystąpi na koncertach w Polsce. Moskiewska formacja, pracująca pod kierunkiem Pavla Serbina i Sergeia Filchenko, zaprezentuje utwory rosyjskich kompozytorów działających w drugiej połowie XVIII wieku (m.in. Berezovsky, Bortnyansky), ale także gdańskiego kapelmistrza Georga Simona Löhleina, zmarłego w Gdańsku w 1781 roku. 

Kolejnego dnia (30.08), zabrzmią Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Jean’a Rondeau, najbardziejrozpoznawalnego francuskiego klawesynisty młodego pokolenia. Utwór, nierozerwalnie związany z nazwiskiem gdańskiego klawesynisty i patrona festiwalu - Johanna Gottlieba Goldberga, na stałe wpisał się program koncertowy kolejnych edycji festiwalu. Dzień później (31.08) w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, wystąpi z recitalem Naruhiko Kawaguchi, japoński pianista uhonorowany wieloma nagrodami na konkursach fortepianowych. Koncert szczególnie jest wart uwagi w kontekście I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, do którego Naruhiko Kawaguchi został zakwalifikowany. Pianista wykona program złożony głównie z utworów Chopina, które zabrzmią na historycznych fortepianach firmy Pleyel z roku 1842 i z warsztatu gdańskiego budowniczego J. B. Wiszniewskiego 1842/43. W sobotni wieczór (1.09), w prezbiterium kościoła Św. Trójcy, żeński zespół wokalnyFloresRosarum, pod kierunkiem Susi Ferfoglia, wykona śpiewy z klasztoru Sióstr Klarysek, pochodzące m.in. z XIII-wiecznego antyfonarza franciszkańskiego, zamówionego dla sióstr Klarysek przez św. Salomeę.Festiwal zakończy występ Goldberg Baroque Ensemble, pod kierunkiem Andrzeja M. Szadejko (2.09), z udziałem solistów:IngridyGápovej, Justyny Ołów, Wojciecha Parchema i Marka Rzepki. Na program koncertu złożą się premierowe wykonania kompozycji gdańskich kapelmistrzów J. V. Medera, J. B. Ch. Freislicha i kolejnego, obok Goldberga, gdańskiego ucznia Bacha F. Ch. Mohrheima.

Festiwal Goldbergowski zainicjowany został w 2006, kiedy przypadała 250 rocznica śmierci gdańskiego klawesynisty, ucznia Bacha – Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756). Dyrektorem artystycznym i naczelnym Festiwalu Goldbergowskiego jest dr hab. Alina Ratkowska (prof. UMFC w Warszawie).

www.goldbergfestival.pl


Wrócić