Program imprez

Przypominamy, że imprezy odbywają się z zachowaniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i dystansu społecznego.  
Nasi widzowie powinni posiadać maseczki ochronne.

1 października, czwartek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  Rodzina, komediodramat, obyczajowy, 80 min. 

O FILMIE: W małej kazachskiej wiosce po sąsiedzku żyją spokojnie Kazach Assan i Rosjanin Iwan. W życiu obu dzieje się coś dziwnego. Iwanowi rodzi się ciemnoskóry chłopiec, który bardziej przypomina Kazacha, niż Rosjanina. Sześć miesięcy później Assan też zostaje ojcem jasno-rudawego chłopczyka. Obaj podejrzewają swoje żony o niewierność. Czas potwierdza niezwykłość tych wydarzeń: w spokojnej rodzinie Iwana, syn Wiktor zachowuje się jak młody dżygit. Ciągnie go stepu i dzikich koni. Nie kończąc szkoły, ucieka z domu w góry, do pasterzy. Tymczasem syn Assana - przystojny Ilim - pasjonuje się komputerami i widzi swoją przyszłość inaczej, nie chce żyć na wsi i "grzebać się w nawozie", chce pójść na uniwersytet i żyć jak cywilizowany człowiek. Iwan i Assan, starając się poznać tajemnicę swojego pochodzenia, wyruszają w podróż po prawdę. Wrócą z niej całkowicie odmienieni...  

Wybrane nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Eurazja, Astana - Nagroda dla najlepszej aktorki; Międzynarodowy Festiwal Filmowy Azji Asiatica Film Mediale, Rzym - nagroda NETPAC i nagroda publiczności MFF Cinema Novo, Brugia - Nagroda AMAKOUROU; MFF krajów SCO, Kirgistan - Grand Prix, MFF Cines del Sur, Granada - Nagroda dla najlepszej aktorki; MFF "East & West" - Nagroda gubernatora, Nominacja "Najlepszy film WNP i Państw Bałtyckich" - Nika-2010. 

2-3 października, piątek-sobota, 17:30-19.30 

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Pomorska Fundacja Integracji "Wszyscy Razem" zapraszają na spotkania z kulturą tatarską. 

IMPERIUM ZŁOTEJ ORDY. TATARZY W DIALOGU KULTUR I POKOLEŃ

Drogi historii i narodów czasami się przeplatają i tworzą niesamowity wzór na mapie świata. Tak było z Tatarami. Zapraszamy do zapoznania się z historią i kulturą narodów tatarskich, żyjących w Polsce od ponad 700 lat. 

W PROGRAMIE:

2 PAŹDZIERNIKA, PIĄTEK, GODZ. 17:30-19:30

- Powitanie Dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Andreja Potiomkina

- Powitanie Prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP Jerzego Szahuniewicza

- Prelekcja dr hab. Walerego Wysoczańskiego „NARODY TURECKIE I MONGOLSKIE. TATARZY: HISTORIA ZAPOMNIANA”. 

Dr hab. Walerij Wysoczański mieszka w Warszawie. Jest fizykiem, chemikiem i historykiem. Specjalizuje się w dziedzinie historii narodów tureckich.

- KONCERT ZESPOŁU VATRA. Pieśni w języku tatarskim oraz w wielu innych. Zespół pieśni tradycyjnej VATRA powstał w 2018 roku i zajmuje się utrzymywaniem dziedzictwa kulturowego poprzez naukę i śpiew tradycyjnych pieśni. Członkinie zespołu śpiewają białym śpiewem - to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Pasja, naturalność, przyjaźń i radość są podstawą naszego Zespołu... Śpiewamy, bo to kochamy i chcemy naszą miłością zarażać innych!

- Poczęstunek

3 PAŹDZIERNIKA, SOBOTA, GODZ. 17:30-19.30

- Powitanie Dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Andreja Potiomkina

- Powitanie Prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP Jerzego Szahuniewicza

- Prelekcja Tadeusza Piotrowskiego „KIM SĄ TATARZY? TOŻSAMOŚĆ I HISTORIA”. 

Tadeusz Piotrowski jest Polakiem, który dopiero w wieku 60 lat dowiedział się, że ma tatarskich przodków. Potwierdziły to badania genetyczne. Właśnie wtedy zainteresował się losem narodu. Odkrył, że wiedza Polaków o Tatarach niewiele ma wspólnego z prawdą. Tym odkryciem postanowił podzielić się z rodakami.

- KONCERT MARINY RAZGOVOROVEJ. Artystka potrafi pokazać piękno pieśni tatarskiej oraz podzielić się dobrą energią. Marina jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. Ukończyła Państwowy Moskiewski Uniwersytet Kultury i Sztuki. 

- Poczęstunek

7 października, środa, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  Trener, dramat sportowy, 138 min.

O FILMIE: Historia słynnego w całym kraju sportowca, piłkarza Jurija Stolesznikowa. W decydującym meczu bohaterowi nie udaje się wykorzystać doskonałej okazji do zdobycia gola. Perspektywy udanej kariery sportowej kończą się w jednej chwili. Stolesznikow jednak nie poddaje się. Próbuje swoich sił jako trener młodej drużyny, gdzie z dnia na dzień stara się pomóc swoim podopiecznym osiągnąć najwyższy poziom.

16 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Łowca pojedynków, dramat przygodowy, 110 min. 

O FILMIE: Petersburg, 1860. Fabuła koncentruje się wokół tajemniczego Jakowlewa. Kim on jest i skąd się wziął, nie wie nikt. Zarabia na życie tym, że za spore sumy bierze udział w pojedynkach zamiast ich uczestników. Taka "profesja" pozwala mu prowadzić dostatnie życie, ale pieniądze dla Jakowlewa są czymś drugorzędnym. Znacznie bardziej tego człowieka, który niczym powstał z martwych, obchodzi zbezczeszczony honor, którego należy bronić.

21 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 18.00

Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020"
Filmy dostępne na naszej stronie i na witrynach internetowych: 
http://www.svidaniesrossiey.ru/ 
http://ronik.org.pl/gdansk/news/757/ 
https://www.facebook.com/tourkino

Z okazji 150-lecia urodzin Iwana Bunina: film fabularny w reżyserii Nikity Michałkowa "Udar słoneczny"

O FILMIE: Film powstał na podstawie dwóch utworów Iwana Bunina - Opowiadania (1925) i Pamiętników z lat 1918-1920 "Przeklęte dni". Film opowiada o ostatnich dniach bezimiennego kapitana rozbitej armii Wrangla w obozie filtracyjnym czerwonych w listopadzie 1920 roku. Okresowo odwiedzają go wizje długoletniego, ulotnego adultera, gdy był porucznikiem. Jednocześnie zastanawia się: "Kto jest odpowiedzialny za to, co stało się z Rosją?" Męski zatrzymuje tylko załadunek zarówno kapitana, jak i wszystkich jeńców obozu na barkę pod pretekstem transportu do Oczakowa. Po załadowaniu czerwoni, holując stary statek na głębokość, zatapiają go.

22 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 13.00 

Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020"
Filmy dostępne na naszej stronie i na witrynach internetowych: 
http://www.svidaniesrossiey.ru/ 
http://ronik.org.pl/gdansk/news/757
https://www.facebook.com/tourkino

W 200 rocznicę odkrycia Antarktydy przez F. Bellinsgausena i M. Łazariewa: Rosyjska Antarktyda. Lekcja geografii online.

Pierwsza internetowa lekcja geografii dla uczestników z 30 krajów świata przy wsparciu Rossotrudnichestva, Międzynarodowego Akcji "Nieśmiertelny Pułk Rosji", Rosyjskiego Związku Weteranów, Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, kanału telewizyjnego"Ocean TV". Z widzami spotkają się uczestnicy ekspedycji naukowej ze stacji antarktycznej "Wostok", przedstawiciele rosyjskiego domu z Muzeum Morskiego w Ushuaia, Ziemia Ognista, gdzie w lutym 2020 r.kierownik projektu"Spotkania z Rosją" Aleksander Iljin ustanowił pamiątkową tablicę " Wieloryb " i wyprawy dookoła świata 2020. Uczestnicy lekcji zobaczą fragmenty filmów dokumentalnych "Meridiany historii. Pamięci pierwszych", " Rosyjska Antarktyda. Historia kontynuacja". W lekcji online wezmą udział członkowie klubów morskich i historycznych z całego świata, uczniowie i studenci.

23 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Zapomniana melodia na flet, melodramat, tragikomedia, 134 min.

O FILMIE: Były student konserwatorium i dobry flecista, obecnie - mąż córki "znaczącego człowieka", wysokiej rangi urzędnik Leonid Siemionowicz Filimonow, pewnego razu poczuł się źle. Diagnoza: problemy z sercem. I to w wieku niespełna czterdziestu lat! Ten nieprzyjemny incydent staje się okazją do znajomości byłego flecisty z młodą pielęgniarką Lidą w jednej z resortowych klinik. Rozpoczyna się burzliwy romans...

Film od genialnego duetu twórczego - Eldara Riazanowa i Emila Bragińskiego. Nagroda Główna "Złotego Księcia" na MFF "Alternatywna Odessa" w Odessie (1987).

25 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 18.00   

Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020" 
Filmy dostępne na naszej stronie i na witrynach internetowych:  
http://www.svidaniesrossiey.ru/
http://ronik.org.pl/gdansk/news/757/  
https://www.facebook.com/tourkino

W 180 rocznicę urodzin Piotra Czajkowskiego: film dokumentalny autora i reżysera Michaiła Ananiewa - Czajkowski. Między niebem a piekłem. Film z angielskimi napisami. 

O FILMIE: Życie Czajkowskiego było pełne ziemskich namiętności, ludzkich wątpliwości, błędów, poszukiwań i cierpienia. Prześladowały go plotki, krytyka, kpiny. Dotyczyło to zarówno życia osobistego, jak i twórczości. W najlepszych dziełach Czajkowskiego można znaleźć przykłady jego własnego losu: śmierć matki i siostry, bankructwo ojca, niezręczne małżeństwo i tajemnicza korespondencja z najbogatszą kobietą w Rosji. Ostatnią zagadką Czajkowskiego była jego tragiczna śmierć...

W dzień pamięci wielkiego rosyjskiego kompozytora, który stał się jednym z głównych symboli kultury rosyjskiej na całym świecie, odbędzie się konferencja internetowa. Na żywo w kontakcie z widzami reżyser filmu i uczestnicy: Nikołaj Tsiskaridze, Paulina Osetinskaya, Denis von Meck, a także inne postacie artystyczne.

30 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont"

100 MINUT ANIMACJI VOL. 9 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji już po raz dziewiąty zapraszamy na 100 MINUT ANIMACJI. W programie filmy animowane z ostatnich lat, prezentowane i nagrodzone na wielu rosyjskich i międzynarodowych festiwalach.

1-31 października, online 

Kultura i nauka na żywo w internecie: spektakle, muzea, filmy, nauka, online

Teatry online:
Teatr Maryjny - https://mariinsky.tv/
Moskiewski Teatr Współczesny - projekt internetowy "Doktor Czechow"  - https://sovremennik.ru/chekhov/
Moskiewskie Państwowe Konserwatorium im. P. I. Czajkowskiego. Festiwal "Moskiewskie Konserwatorium - online" ( 21 marca 2020 r. - 10 kwietnia 2020 r) - http://mosconsv.ru/ru/event_p.aspx?id=166178
Muzea:

Ermitaż online - https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/news/news-item/news/2020/news_56_20/!ut/p/z1/jY....
Państwowe Muzeum Historyczne. Filmy z przewodnikiem po wystawach i salach muzeum - https://shm.ru/shows/24047/
Galeria Trietiakowska -# Patrz trietiakowcadoma - https://www.tretyakovgallery.ru/programs/tretyakovlive/
Muzeum Rosyjskie, transmisje na żywo
http://rusmuseum.ru/news/online-broadcast-of-the-russian-museum/
https://www.youtube.com/watch?v=ihjgdIqh1AY&feature=emb_title

Kino, Radio

Filmy Mosfilmu - https://cinema.mosfilm.ru/   
Kino, Muzea, muzyka, Teatry, Architektura -  https://theatreday.culture.ru/
Radio "Orfeusz" -  https://orpheusradio.ru/
Filmy Pierwszego kanału -  https://www.1tv.ru/movies/vse-filmy
Filmy TV "Rosja" - https://russia.tv/video/index/menu_id/267/

Nauka i edukacja

Postnauka -  https://postnauka.ru/themes
Lektorium Fiztecha -  https://lectoriy.mipt.ru/
Cyberlinka -  https://cyberleninka.ru/