Program imprez

2-9 sierpnia, Gdańsk-Sopot 

XXI Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne „Obraz dzieciństwa w literaturze i sztuce”

Organizatorzy:Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, "Rosyjska Fundacja Kultury", Fundacja Interkultura plus. Przy udziale: Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego, Związku pisarzy Rosji, Fundacji wspierania młodych talentów "Srebrne świerszcze".

PROGRAM: Программа чтений


10 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

„HORYZONT” KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO 

Pokaz filmu z polskimi napisami

"Na haczyku!" 2010, komedia romantyczna, reż. N. Uglickich, 90 min.

O FILMIE: Rita, trenerka łyżwiarstwa figurowego w szkole dla dzieci, cierpi przez niewiernego ukochanego. Zostawił ją, żeby poślubić siostrę niejakiego Własowa, zajmującego 13. miejsce na liście najbogatszych ludzi w kraju. Chce się zemścić na niedoszłym narzeczonym i postanawia rozkochać w sobie Własowa. Jest tylko jeden "mały" problem - nikt nie wie, jak wygląda tajemniczy miliarder; wiadomo tylko, że lubi nurkowanie i cały wolny czas spędza incognito w Tajlandii. W poszukiwaniu śladów Własowa pomaga Ricie dziennikarz Kostia - razem wyruszają na odległą wyspę Tao...

17 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

„HORYZONT” KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO 

Pokaz filmu z polskimi napisami

"Kilka dni z życia Obłomowa" 1979, dramat, reż. N. Michałkow, 134 min.

O FILMIE: Dramat na podstawie powieści I. Gonczarowa "Obłomow". W XIX wieku rosyjskie ziemiaństwo żyło nudnie, z dnia na dzień. Trudno było im znaleźć swoje miejsce w życiu, żeby realizować swój potencjał. Bohaterem tego filmu jest Ilja Iljicz Obłomow, który nie chciał pracować tylko po to, żeby pomnażać swój dobytek, bo nie widział w tym ambitnego celu. Leżąc na kanapie i oddając się rozważaniom o sensie życia, wiele w życiu stracił, przegapił nawet miłość Olgi, która nie mogąc zdobyć jego serca, wyszła za mąż za innego. 

Nagrody:1980. - Nagroda "Złota Tarcza Oxfordu", dla najlepszego aktora na MFF w Oxfordzie (Oleg Tabakow), Najlepsza rola żeńska (Jelena Sołowiej), nagroda dla reżysera (Nikita Michałkow), nagroda dla operatora (Paweł Liebieszew); 1981. - Najlepszy film zagraniczny roku według National Board of Review USA; 1982. - Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Tygodniu Filmów Autorskich w Benalmaden (Nikita Michałkow).

22 sierpnia, środa, godz. 17.00, Galeria

Wystawa malarska Swietłany Ariszczenko 
"Nie mamy nic, oprócz doznań" 

Swietłana Ariszczenko  - dyrektor  "Centrum Kultury i Sztuki Panteon", organizacji zajmującej  się projektami kulturalnymi i promocją rzeźby w regionie.  Przedstawione na wystawie obrazy dają widzowi możliwość zastanowienia się nad sensem życia i niosą nadzieję, że życie na Ziemi się nie kończy.


24 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

„HORYZONT” KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO 

Pokaz filmu z polskimi napisami

"Dwie kobiety" 2014, ekranizacja, melodramat, reż. W. Głagolewa, 98min.

O FILMIE: Film na motywach sztuki Iwana Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Klasyka XIX wieku: gorące rosyjskie lato, bogaty dwór, dobry ziemianin, szlachetny przyjaciel rodziny, powiatowy lekarz, guwerner i dwie kobiety — piękność w kwiecie wieku, pragnąca miłości w obliczu przemijania, oraz jej 18-letnia wychowanka, panna na wydaniu bez posagu. Miłosne tęsknoty wypełniają dom i ogród, wywołując namiętność, zazdrość i rywalizację. Bohaterowie stoją u progu miłości, ale nikt nie odważy się zrobić pierwszego kroku.

Nagrody:Nagroda publiczności i Nagroda za najlepszą rolę męską (Aleksander Bałujew) na XXIII FF "Viva kino Rosji!"; Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda za najlepszą muzykę (Siergiej Baniewicz), Nagroda za najlepszą rolę męską (Ralph Fiennes) i Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (Anna Astrachancewa) na XXI Festiwalu "Literatura i film" w Gatczynie; Nagroda im. Yula Brynnera (Anna Lewanowa) na FF "Pacific Meridian" we Władywostoku; Grand prix i Nagroda Specjalna im. Michaiła Glinki za muzykę na VII KFF Aktorów-Reżyserów "Złoty Feniks"; Grand prix za najlepszy film i Nagroda za najlepsze zdjęcia (Ģints Bērziņš) na Festiwalu Kina i Teatru "Amurska jesień".

31 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

„HORYZONT” KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO 

Pokaz filmu z polskimi napisami

"Bez granic" 2015, komedia, melodramat, reż. K. Oganesian, R. Gigineiszwili, R. Prygunow, 90 min.

O FILMIE: Akcja filmu rozpoczyna się na moskiewskim lotnisku, skąd bohaterowie wyruszają w podróż do malowniczych dolin górskich Armenii, tonących w zieleni ulicach Tbilisi i świątecznej iluminacji w Moskwie, na spotkanie miłości - szalonej i namiętnej, naiwnej i śmiesznej, wzruszającej i smutnej, szczęśliwej i lekkomyślnej, która nie zna granic ani konwencji, wieku ani narodowości.