Program imprez

6 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

„HORYZONT”  Klub Miłośników  Kina Rosyjskiego

Pokaz filmu z polskimi napisami 

"MATYLDA" 2017,  reż. A.Uczitiel, 109 min.

O FILMIE: Ostatni rosyjski car i balerina, która umocniła sukces rosyjskiego baletu. Namiętność, która mogła zmienić rosyjską historię. Miłość, która przeszła do legendy. W życiu każdego człowieka zdarza się kilka dni, które mogą je zmienić na zawsze. Gdy dzieje się to, co najważniejsze. Odwracasz się na głos miłości. I dokonujesz wyboru. Ale gdy jesteś władcą imperium i pokochasz tancerkę, doprowadzającą do szaleństwa swą urodą... Sobór Uspienki, Kreml, Chodyńskie pole, cesarskie pałace, sceny Maryjskiego i Teatru Bolszoj — tam, gdzie bije serce wiecznej Rosji.

13 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

„HORYZONT”  Klub Miłośników  Kina Rosyjskiego

Pokaz filmu z polskimi napisami

"CZAS PIONIERÓW" 2017,  reż. D.Kisielow, 140 min.

O FILMIE: Dwa supermocarstwa, ZSRR i USA, walczą o prymat w wyścigu kosmicznym. Póki co ZSRR jest na pozycji lidera, przed nim - wyjście człowieka w kosmos. Jednak dwa tygodnie przed startem wybucha statek testowy. Czasu na wykrycie przyczyn nie ma. I chociaż ryzyko jest ogromne, kosmonauci muszą lecieć. Doświadczony pilot wojskowy Paweł Bielajew oraz jego partner Aleksiej Leonow, niedoświadczony i narowisty, marzący o bohaterstwie, - to dwóch ludzi, gotowych zrobić krok w otchłań. Nikt nie mógł nawet przypuszczać, z czym będą musieli się zmierzyć podczas lotu. W tej misji wszystko poszło nie tak...

Nagrody: 2017 - Grand prix na XXV Festiwalu "Viva kino Rosji!" w Sankt-Petersburgu; 2018 — Nagroda "Złoty orzeł" za najlepszą rolę męską (Jewgienij Mironow), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Władimir Iljin), za najlepszą muzykę (Jurij Potejenko) i najlepsze efekty wizualne.

14 kwietnia, sobota, godz. 10.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Totalne dyktando z języka rosyjskiego


17 kwietnia, wtorek, godz 10.00, XIX LO w Gdańsku

Międzyszkolny konkurs rosyjsko-angielski


19 kwietnia, czwartek, godz. 17.00, Galeria, RCNK

„KWIATY POLSKI” - Wystawa prac rosyjskich malarzy Ludmiły Jelisiejewy i Wiaczesława Guszczina

Wystawa czynna: 19 kwietnia — 7 maja 2018 r.


19 kwietnia, czwartek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

„HORYZONT”  Klub Miłośników  Kina Rosyjskiego

Pokaz filmu z polskimi napisami 

"TABOR WĘDRUJE DO NIEBA" 1975,  reż. E.Loteanu , 96 min.

O FILMIE: Szerokoformatowy obraz na motywach wczesnych utworów Maksyma Gorkiego, podstawę których stanowi opowiadanie "Makar Czudra". Kilka przeplatających się historii o miłości: dumnej Cyganki Rady i koniokrada Łojko Zabary; złotowłosej Juliszki, zakochanej w Łojku; szlachcica Siladi, kochającego Radę... Życie taboru cygańskiego pokazane na tle życia i zwyczajów Besarabii w drugiej połowie XIX wieku.

Nagrody: 1976 - Nagroda "Wielka złota muszla" na MFF w San Sebastian; 1977 - Nagroda publiczności za reżyserię na MFF "Fest" w Belgradzie (Emil Loteanu); 1977 - Nagroda za najlepszy film na MFF w Pradze; 1979 - Dyplom Honorowy Kongresu UNIATEK w Paryżu; Swietłana Toma uznana za najlepszą aktorkę 1976 roku w plebiscycie magazynu "Sowiecki Ekran"; lider oglądalności 1976 roku - 64, 9 mln widzów.


20 kwietnia, piątek, godz. 16.00, RCNK

Wykład „Życie i twórczość Tołstoja”


20 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

KONCERT GRUPY BELLY DANCE

Pokaz tańca orientalnego w wykonaniu uczennic i trójmiejskich instruktorek wielokrotnie nagradzanych w Polsce i za granicą.


27 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

„HORYZONT”  Klub Miłośników  Kina Rosyjskiego

Pokaz filmu z polskimi napisami

"ROCK" 2017, reż. I. Szachnazarow, 87 min.

O FILMIE: Rock — gatunek muzyczny czy zły los? Bohaterom filmu, którzy wyruszyli na podbój Moskwy, towarzyszy i jedno, i drugie. Ta trójca to nawet jeszcze nie grupa, nie zespół i z pewnością nie przyjaciele. Ale tak było na początku drogi. Im bardziej oddalają się od domu, im niebezpieczniejsze przygody i ludzie ich spotykają, tym bardziej chłopaki zmieniają się wewnętrznie. Ta droga stała się największą, najciekawszą i najbardziej niezapomnianą przygodą w życiu młodych prowincjonalnych muzyków.