Program imprez

3 grudnia, poniedziałek, RCNK 

„WITEŹ – STATEK ODKRYĆ"

Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego oceanu

Statek naukowo-badawczy "Witeź" to legendarna jednostka w historii oceanografii, która wniosła ogromny wkład w badania Światowego oceanu. Statek wykonał 65 ekspedycji naukowych, przepłynął około 800 000 mil morskich, założył 7 942 stacje badawcze. Witeź stał się początkiem Muzeum Światowego oceanu i do dziś jest jego głównym eksponatem i centralnym obiektem.

Wystawa czynna: 3-28 grudnia 2018 r.


3 grudnia, poniedziałek, RCNK

Wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Iwana Turgieniewa 

„WASZ TURGIENIEW” 

Iwan Turgieniew – klasyk literatury rosyjskiej.  Poeta, publicysta, tłumacz, filozof, dramaturg. Turgieniew stworzył fundament klasycznej powieści rosyjskiej. Artystyczne umiejętności Turgieniewa wysoko cenili wielcy współcześni w Rosji i Europie.  Literacki następca Puszkina, piewca języka rosyjskiego, twórca klasycznych obrazów, które stały się uosobieniem charakteru rosyjskiego człowieka i społeczeństwa.

W ramach obchodów 200-lecia urodzin I. Turgieniewa w RCNK w Gdańsku będzie można oglądać jubileuszową wystawę "Wasz Turgieniew" ze zbiorów Orłowskiego Muzeum Literackiego I. Turgieniewa.

Wystawa czynna: 3-28 grudnia 2018 r


6 grudnia, czwartek, godz.17.30, Galeria, RCNK

„ŚWIĄTECZNE SŁOWIAŃSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ NA NOWY ROK AD. 2019”

Otwarcie wystawy malarskiej polskich i rosyjskich artystów

WALDEMAR BOROWSKI, JAN BRODZIAK, 

SABINA MARIA GRZYB, STANISŁAWA PIETRZAK-KRUPIŃSKA, 

BOGUSŁAW LUSTYK, MAREK MADEJ, ROMUALD KRZYŻANOWSKI 

Wystawa czynna: 6-28 grudnia 2018 r.


6 grudnia, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 

Pokaz filmu z polskimi napisami

KRÓLOWA ŚNIEGU 

2012, animacja, reż. M. Swiesznikow, V. Barbe, 76 min.

O FILMIE: W dążeniu do stworzenia Nowego Świata - chłodnego i praktycznego, gdzie wyraźne linie zastąpią emocje, a polarny wiatr schłodzi ludzką duszę, Królowa Śniegu pozbywa się wszystkich przedstawicieli twórczych zawodów oraz ich kontynuatorów. Mała i odważna Gerda, która udaje się w niebezpieczną podróż, aby ocalić swego przyjaciela Kaja, będzie musiała zmierzyć się z tym zimnym światem Królowej Śniegu…

8-9 grudnia, sobota-niedziela, godz.15.00, Sala kinowo-koncertowa

ŚWIĄTECZNY KONCERT DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI AMATORSKIEJ


12 grudnia, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Z okazji 80. rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego 

KONCERT DUETU KASPROWICZ I MARICZENKO  

W programie: utwory Włodzimierza Wysockiego oraz pieśni błatne czyli więzienne, obozowe oraz opowiadające o życiu rosyjskiego półświatka. Utwory przetłumaczone na język polski przez cenionego poetę, autora tekstów i pieśniarza Romana Kołakowskiego. Koncert duetu odbiega od stylistyki typowej dla występu bardów. Muzycy wykorzystują bogate instrumentarium - akordeon, buzuki, pianino, mandolinę i gitarę.

14 grudnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 

Pokaz filmu z polskimi napisami

GARAŻ"

1979, komediodramat, reż. E. Riazanow, 96 min.

O FILMIE: Typowa dla lat 70-80. historia, kiedy to zbiera się kolektyw, żeby sprawiedliwie zdecydować o sprawie: komu przyznać prawo do tej czy innej własności. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej nocy w muzeum zoologicznym instytutu badawczego, gdzie zebrali się członkowie spółdzielni garażowej. Spokojna początkowo atmosfera zaczyna się gwałtownie pogarszać, gdy okazuje się, że niektórych członków trzeba będzie wykluczyć. Co się zaczyna dziać! Zresztą nie da się tego opowiedzieć: musicie to zobaczyć, a nie pożałujecie…

16 grudnia, niedziela, godz.10.00, godz.13.00, Sala kinowo-koncertowa

Świąteczne przedstawienie dla dzieci

"TAJEMNICA NOWOROCZNEGO ZEGARA" 

Imprezę poprowadzą artyści z Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Lalek

Liczba biletów ograniczona. Informacje pod numerem telefonu 58 301 80 82 lub mailowo - ronik_gd@wp.pl


21 grudnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

KLUB MIŁOŚNIKÓW KINA ROSYJSKIEGO „HORYZONT” 

Pokaz filmu z polskimi napisami

"CHOINKI NOWE"

2017, komedia, reż. Ż. Kryżownikow, D. Kisielow, A.Karpiłowskij, A.Nużnyj, A.Kott, 85 min.

O FILMIE: W grudniu będzie gorąco! Przyjaźń Żeni i Bori niemal nie pójdzie z dymem w ogniu rodzinnego skandalu; Śnieżynka w wysokiej ciąży wyruszy w Odyseję do niżegorodskich rodzin; zdesperowana Gala z Nowosybirska zrobi wszystko, aby spędzić noc z ukochanym lekarzem; ekstremalna wyprawa do lasu po choinkę będzie testem wytrzymałości dla młodego hipstera z Tiumeni i jego potencjalnego ojczyma.

Nowe i dobrze znane postaci "Choinek" zakochują się, kłócą i godzą, dokonują bohaterskich czynów i wpadają w pułapkę, a wszystko po to, aby znaleźć na Nowy rok prawdziwą bratnią duszę, jak pewien odważny chłopiec z Chabarowska, który uciekł z domu w poszukiwaniu nowej mamy do Moskwy. Pomóc im może tylko cud... albo cały kraj!