Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

29.09.2020 Szanowni Państwo!
W związku z sytuacja epidemiczną w Gdańsku informujemy, że wszystkie zaplanowane pokazy filmów są wstrzymane do odwołania. 

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym 27.09.2020 Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym

1-31 października, online, FB

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom i rocznicom rosyjskich pisarzy, poetów, kompozytorów. Każdego dnia zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku. 

„Otwarta Dusza” 26.09.2020 „Otwarta Dusza”

2 października, piątek, 17.00

Zapraszamy Państwa do udziału w charytatywnej wystawie twórczości osób niepełnosprawnych „Otwarta Dusza”

Imperium Złotej Ordy. Tatarzy w dialogu kultur i pokoleń 25.09.2020 Imperium Złotej Ordy. Tatarzy w dialogu kultur i pokoleń

2-3 października, piątek-sobota, 17:30-19.30 

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Pomorska Fundacja Integracji "Wszyscy Razem" zapraszają na spotkania z kulturą tatarską. 
Drogi historii i narodów czasami się przeplatają i tworzą niesamowity wzór na mapie świata. Tak było z Tatarami. Zapraszamy do zapoznania się z historią i kulturą narodów tatarskich, żyjących w Polsce od ponad 700 lat.  W programie...

Totalne Dyktando-2020: 17 października po raz 17 o godzinie 17.00 24.09.2020 Totalne Dyktando-2020: 17 października po raz 17 o godzinie 17.00

17 października 2020 roku Totalne Dyktando po raz pierwszy od siedemnastu lat zostanie napisane jesienią. Organizatorzy zakładają, że w tym roku największą popularnością cieszyć się będą zdalne sposoby uczestnictwa w akcji. Dla piszących w takim formacie organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Najważniejszą innowacją sezonu będzie przeprowadzenie siedemnastogodzinnego maratonu online, który połączy zarówno wszystkie strefy czasowe, wykłady najlepszych ekspertów w dziedzinie filologii, a także komunikację z Gośćmi - przyjaciółmi projektu z różnych miejsc na świecie, a nawet spektakl poświęcony głównemu tematowi tegorocznego dyktanda — Kosmosowi.

Pokaz filmu z polskimi napisami:  "Trener" 24.09.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami:  "Trener"

9 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: dramat sportowy, 138 min. Historia słynnego w całym kraju sportowca, piłkarza Jurija Stolesznikowa. W decydującym meczu bohaterowi nie udaje się wykorzystać doskonałej okazji do zdobycia gola. Perspektywy udanej kariery sportowej kończą się w jednej chwili. Stolesznikow jednak nie poddaje się. Próbuje swoich sił jako trener młodej drużyny, gdzie z dnia na dzień stara się pomóc swoim podopiecznym osiągnąć najwyższy poziom.

Pokaz filmu z polskimi napisami: "Łowca pojedynków" 23.09.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami: "Łowca pojedynków"

16 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  dramat przygodowy, 110 min. Petersburg, 1860. Fabuła koncentruje się wokół tajemniczego Jakowlewa. Kim on jest i skąd się wziął, nie wie nikt. Zarabia na życie tym, że za spore sumy bierze udział w pojedynkach zamiast ich uczestników. Taka "profesja" pozwala mu prowadzić dostatnie życie, ale pieniądze dla Jakowlewa są czymś drugorzędnym. Znacznie bardziej tego człowieka, który niczym powstał z martwych, obchodzi...

"Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online 22.09.2020 "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online
21, 22, 25 października, online, http://www.svidaniesrossiey.ru/ 

21 października o godz. 18.00 - Z okazji 150-lecia urodzin Iwana Bunina: film fabularny w reżyserii Nikity Michałkowa "Udar słoneczny"
22 października o godz. 13.00 - W 200 rocznicę odkrycia Antarktydy przez F. Bellinsgausena i M. Łazariewa:  "Rosyjska Antarktyda. Lekcja geografii online".
25 października o godz. 18.00 - W 180 rocznicę urodzin Piotra Czajkowskiego: film dokumentalny autora i reżysera Michaiła Ananiewa - "Czajkowski. Między niebem a piekłem". Film z angielskimi napisami. 

Pokaz filmu z polskimi napisami: "Zapomniana melodia na flet" 21.09.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami: "Zapomniana melodia na flet"

! ODWOŁANE 23 października, piątek, godz. 18:00

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Były student konserwatorium i dobry flecista, obecnie - mąż córki "znaczącego człowieka", wysokiej rangi urzędnik Leonid Siemionowicz Filimonow, pewnego razu poczuł się źle. Diagnoza: problemy z sercem. I to w wieku niespełna czterdziestu lat! Ten nieprzyjemny incydent staje się okazją do znajomości byłego flecisty z młodą pielęgniarką Lidą w jednej z resortowych klinik. Rozpoczyna się burzliwy romans...

100 MINUT ANIMACJI VOL. 9 20.09.2020 100 MINUT ANIMACJI VOL. 9

! ODWOŁANE 30 października, piątek, godz. 18:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji już po raz dziewiąty Klub Filmowy "Horyzont" zapraszana 100 MINUT ANIMACJI. W programie filmy animowane z ostatnich lat, prezentowane i nagrodzone na wielu rosyjskich i międzynarodowych festiwalach.

 "The Russian Sputnik V vaccine works right here and now and we observe no complications" 20.09.2020 "The Russian Sputnik V vaccine works right here and now and we observe no complications"

Fedor Lisitsyn: "The Russian Sputnik V vaccine works right here and now and we observe no complications"

A leading specialist of Gamaleya Federal Research Center for Epidemiology & Microbiology told Rossostrudnichestvo about the benefits of the current Russian vaccine against coronavirus. Interviewed by Mikhail Rogov

Projekt fundacji non-profit Istok “Przyroda bez granic” 08.09.2020 Projekt fundacji non-profit Istok “Przyroda bez granic”

Czekają na Państwa, nagrody i radość ze spotkania z naturą!
Nagrody za udział w konkursie fotograficznym i radość z fotografowania transgranicznych obiektów przyrodniczych. A wszystko to w ramach nowego projektu fundacji non-profit Istok - Nature without Borders. Rosja i Polska są sąsiadami. Na mapie politycznej znajdują się granice oddzielające kraje, a na mapie geograficznej wyraźnie widać, że nasze regiony łączy wiele. W ciągu kilku miesięcy kaliningradzcy i polscy specjaliści stworzą unikalną, pięknie ilustrowaną publikację i źródło informacji na stronie internetowej Fundacji Istok o tych transgranicznych obszarach przyrodniczych w języku rosyjskim i polskim.

Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci 26.08.2020 Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury działa weekendowa szkoła języka rosyjskiego dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Rozpoczęły się zapisy pod numerami telefonów:  (58) 301 80 82 i +48 884 904 098 lub w siedzibie Centrym, ul. Długa 35.  Serdecznie zapraszamy! 

Wystawa rosyjskiego artysty Lwa Barteniewa (Moskwa) 24.08.2020 Wystawa rosyjskiego artysty Lwa Barteniewa (Moskwa)
1-24 września 2020, RCNK 

Absolwent Wydziału Artystyczno-Graficznego.  Jego pierwsze wystawy odbywały się tylko za granicą: w Czechach, Szwecji, Francji, Estonii, Danii, Niemczech, na Cyprze. Lew Bartieniew jest autorem uroczych „puszków”. To właśnie w pracach dla dzieci najsilniej przejawia się miłość i dobry stosunek artysty do świata. Artysta pracuje w technice akwareli, rysuje pastelami, dużo czasu poświęca grafice komputerowej. 

Pokaz filmu: "Rżew. Nieznana bitwa Georgija Żukowa" 23.08.2020 Pokaz filmu: "Rżew. Nieznana bitwa Georgija Żukowa"
2 września, środa, godz.14.00, Sala kinowo-koncertowa 

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II Wojny światowej. Pokaz filmu dokumentalnego, reż. S. Nurmamed, 2009 r. Na początku 1942 roku w wyniku słynnej kontrofensywy linię frontu udało się odrzucić na 150-200 kilometrów od Moskwy. Wojska radzieckie pod dowództwem Gieorgija Żukowa w trakcie trzech operacji ofensywnych próbowały przeciąć skierowany w kierunku Moskwy zakręt linii frontu, nazwany rżewskim występem i otoczyć znajdującą się na nim 9 armię grupy "środek". Walki pod Rżewem to jeden z najbardziej krwawych epizodów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Straty Armii Czerwonej tylko według oficjalnych danych przekroczyły milion ludzi.

Dyktando Zwycięstwa odbędzie się w 75 krajach świata 22.08.2020 Dyktando Zwycięstwa odbędzie się w 75 krajach świata
3 września 2020 r, 14:00 (MSK), online 

"Dyktando Zwycięstwa" zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami sanitarnym i zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników i organizatorów. W krajach, w których imprezy masowe są zabronione, w warunkach kwarantanny Dyktando można napisać na stronie диктантпобеды.рф. Dyktando będzie dostępne od 3 września od 14: 00 czasu moskiewskiego w ciągu miesiąca. 

Wystawa prac Janiny Konkel 22.08.2020 Wystawa prac Janiny Konkel

4-30 września, Galeria, RCNK

Janina Konkel - pedagog i arteterapeuta. Zajmuje się malowaniem jedwabiu i batikiem. Batik jest niezwykle oryginalną techniką malarską. Polega na nakładaniu kolejnych warstw wosku i zanurzaniu tkaniny w odpowiednio przygotowanych roztworach barwnika. Farbowaniu ulegają tylko miejsca nie zamaskowane woskiem. Z techniką batiku artystka zetknęła się po raz pierwszy jesienią w 1997 roku, to wtedy zaraziła się miłością do tej formy sztuki. 

Pokaz filmu: "Los człowieka" 22.08.2020 Pokaz filmu: "Los człowieka"
4 września, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa  

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1959, dramat, 103 min. Debiut reżyserski cenionego aktora i reżysera Siergieja Bondarczuka. Scenariusz do filmu powstał na podstawie opowiadania "Los człowieka" Michaiła Szołochowa, nagrodzonego Nagrodą Nobla za powieść "Cichy Don". Początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Główny bohater filmu Andriej Sokołow wyrusza na front, jednak już w pierwszych miesiącach walki zostaje ranny i trafia do niewoli. Przechodzi przez piekło obozu koncentracyjnego, a kiedy udaje mu się w końcu wydostać na wolność, spotyka go rodzinna tragedia...

Pokaz filmu: "Załoga" 21.08.2020 Pokaz filmu: "Załoga"
9 września, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  2016, dramat, 138 min. Utalentowany młody pilot Aleksiej Guszczyn nie uznaje autorytetów, woli działać zgodnie z osobistym kodeksem honorowym. Za niezastosowanie się do absurdalnego rozkazu zostaje wyrzucony z lotnictwa wojskowego i cudem dostaje szansę latania na samolotach pasażerskich. Guszczyn zaczyna przygodę z lataniem od początku. Jego przełożony, kapitan samolotu Leonid Zinczenko, jest surowy i zasadniczy. 

Klub rodaków "Witamy". Salon muzyczny 20.08.2020 Klub rodaków "Witamy". Salon muzyczny
11 września, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Музыкальный салон  в Клубе соотечественников «Добро пожаловать!»  Концерт: «Сентябрь нас объединяет»

Поёт: Нелли Ростовцева; Стихи в исполнении: К. Рабинович и Н. Бондаренко