Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Kursy języka rosyjskiego w RCNK 20.09.2018 Kursy języka rosyjskiego w RCNK

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia dla dzieci od 1 września, zajęcia dla dorosłych od 1 października. 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Zajęcia od poniedziałku do SOBOTY. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Uralski Uniwersytet Federalny (Jekaterynburg, Rosja) zaprasza do udziału w zimowych szkołach języka rosyjskiego 19.09.2018 Uralski Uniwersytet Federalny (Jekaterynburg, Rosja) zaprasza do udziału w zimowych szkołach języka rosyjskiego

Zimowe szkoły stanowią kompleksowe kursy edukacyjne poświęcone nauce języka rosyjskiego we współczesnej Rosji. Obowiązkowe komponenty nauczania: intensywny kurs języka rosyjskiego (od 20 godzin w tygodniu); "zanurzenie" w środowisku językowym poprzez stałą codzienną praktykę komunikacyjną z Rosjanami; seminaria kulturologiczne poświęcone tradycyjnym rosyjskim obyczajom, produkcji rosyjskiej zabawki; program kulturalny i wycieczki obejmujące zwiedzanie głównych atrakcji Jekaterynburga i regionu.

Zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci i dorosłych w RCNK w Gdańsku 19.09.2018 Zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci i dorosłych w RCNK w Gdańsku

Już od września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku artysta plastyk Lew Bartieniew poprowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci i dorosłych. 

Zajęcia będą się odbywały w soboty w RCNK w Gdańsku przy ulicy Długiej 35. Spotkanie z artystą odbędzie się 15 września o godz. 10.00 w siedzibie Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. Zapisy i informacje dodatkowe - kurator projektu Irina Romanowa pod numerem telefonu +48 538 679 642

Wystawa fotograficzna Stanisława Pokrowskiego  „Lewitacja” 29.08.2018 Wystawa fotograficzna Stanisława Pokrowskiego „Lewitacja”
7 września, piątek, godz. 17.00, Galeria

Stanisław Pokrowski - członek Związku Artystów Rosji, uczestnik regionalnych i krajowych wystaw fotograficznych, autor albumów o Kaliningradzie i obwodzie Kaliningradzkim. Wystawy artysty odbywały się na Litwie, Łotwie, Polsce, Rosji. 

Wystawa czynna dla zwiedzających od 7 do 21 września 2018 r.

Pokaz filmu: "Dobry chłopiec" 29.08.2018 Pokaz filmu: "Dobry chłopiec"
7 września, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2016, komedia, reż. Oksana Karas, 95 min.

Film opowiada o sześciu dniach z życia Koli Smirnowa, oczytanego i pewnego siebie ucznia dziewiątej klasy. Kola zakochuje się w nauczycielce. Ktoś podpala szkolną przybudówkę z nowymi komputerami, a w Koli zadurza się córka dyrektora, licealistka Ksenia, która myśli, że szkołę podpalił właśnie on.

Pokaz filmu: "Jeniec Kaukazu" 29.08.2018 Pokaz filmu: "Jeniec Kaukazu"
12 września, środa, godz.17.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1996, dramat, reż. Siergiej Bodrow Starszy, 100 min.

Na Kaukazie trwa wojna. Chorąży Sania i szeregowy Żylin dostają się do niewoli do Abdul-Murata, mieszkańca odległej górskiej wioski. Syn Abdul-Murata jest w niewoli u Rosjan, i starzec chce negocjować z komendantem obozu wymianę jeńców.

Pokaz filmu: "Ja nie wracam" 29.08.2018 Pokaz filmu: "Ja nie wracam"
21 września, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014, dramat, reż. Ilmar Raag, 105 min.

Ania to młoda, ambitna i samodzielna już wychowanka domu dziecka. Pragnie być kochana, jednak sama nie potrafi kochać. Po fałszywych oskarżeniach o popełnieniu przestępstwa, Ania ukrywa się w schronisku dla bezdomnych dzieci.

Wystawa malarska Tomasza Gromy 28.08.2018 Wystawa malarska Tomasza Gromy

Wystawa malarska czynna od 25 września do 13 października 2018 r., Galeria

Tomasz Groma absolwent Politechniki Łódzkiej. Sztukami plastycznymi interesował się od dzieciństwa, pasję i zamiłowanie do malarstwa  wyniósł z domu. Ulubione techniki - olej i akryl na płótnie. Tematyka obrazów - głównie pejzaże leśne, górskie i marynistyczne. Wpływ na styl – impresjonizm, naturalizm, abstrakcja. 

Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Igora Torbickiego 28.08.2018 Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Igora Torbickiego
27 września, czwartek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Koncert utworów rosyjskich i polskich kompozytorów w wykonaniu Igora Torbickiego laureata konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. dwukrotnie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej, Międzynarodowym Konkursie im. Wiktora Mierżanowa w Bułgarii). Koncertował w Rosji, Bułgarii oraz we Włoszech.

Pokaz filmu: "Praktykowanie piękna" 27.08.2018 Pokaz filmu: "Praktykowanie piękna"
28 września, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2011, komediodramat, reż. Wiktor Szamirow, 95 min.

Przeżywszy młodzieńcze szaleństwa ludzie zazwyczaj nikną w tłumie. Niektórzy jednak przez całe życie czują w sobie siłę i przeznaczenie do wyższych celów. I coś robią, robią, robią. Tworzą... 

Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci 26.08.2018 Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury startuje weekendowa szkoła języka rosyjskiego dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

V Międzynarodowe Forum  Pedagogiczne "Norma Językowa. Rodzaje i problemy" 15.08.2018 V Międzynarodowe Forum Pedagogiczne "Norma Językowa. Rodzaje i problemy"

W ramach forum odbędą się panele dyskusyjne, warsztaty, program konkursowy. Zaplanowano blok imprez odnoszących się do Totalnego dyktanda. To świetna okazja, aby spotkać! Organizatorzy pokrywają uczestnikom noclegi w dobrym hotelu i wyżywienie. Możliwa jest publikacja w tomie pokonferencyjnym. Rejestracja jest już otwarta i potrwa do 15 września. Forum odbędzie się w dniach 3-4 grudnia 2018 r. w Soczi.

XXI Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne „Obraz dzieciństwa w literaturze i sztuce” 28.07.2018 XXI Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne „Obraz dzieciństwa w literaturze i sztuce”

2-9 sierpnia, Gdańsk-Sopot. Organizatorzy: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, "Rosyjska Fundacja Kultury", Fundacja Interkultura plus. Przy udziale: Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego, Związku pisarzy Rosji, Fundacji wspierania młodych talentów "Srebrne świerszcze".

Program: Программа чтений

Pokaz filmu: Na haczyku! 28.07.2018 Pokaz filmu: Na haczyku!
10 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2010, komedia romantyczna, reż. N. Uglickich, 90 min.

Rita, trenerka łyżwiarstwa figurowego w szkole dla dzieci, cierpi przez niewiernego ukochanego. Zostawił ją, żeby poślubić siostrę niejakiego Własowa, zajmującego 13. miejsce na liście najbogatszych ludzi w kraju. Chce się zemścić na niedoszłym narzeczonym...

Pokaz filmu: Kilka dni z życia Obłomowa 28.07.2018 Pokaz filmu: Kilka dni z życia Obłomowa
17 sierpnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1979, dramat, reż. N. Michałkow, 134 min.

Dramat na podstawie powieści I. Gonczarowa "Obłomow". W XIX wieku rosyjskie ziemiaństwo żyło nudnie, z dnia na dzień. Trudno było im znaleźć swoje miejsce w życiu, żeby realizować swój potencjał. Bohaterem tego filmu jest Ilja Iljicz Obłomow, który nie chciał pracować tylko po to, żeby pomnażać swój dobytek, bo nie widział w tym ambitnego celu.  

Wystawa malarska: Nie mamy nic, oprócz doznań 27.07.2018 Wystawa malarska: Nie mamy nic, oprócz doznań
22 sierpnia, godz. 17.00, RCNK, Galeria

Zapraszamy na wernisaż wystawy Swietłany Ariszczenko, dyrektora "Centrum Kultury i Sztuki Panteon", organizacji zajmującej się projektami kulturalnymi i promocją rzeźby w regionie. Przedstawione na wystawie obrazy dają widzowi możliwość zastanowienia się nad sensem życia i niosą nadzieję, że życie na Ziemi się nie kończy. Wystawa jest czynna dla odwiedzających od 22 sierpnia do 5 września 2018 r. 


Pokaz filmu: Dwie kobiety 27.07.2018 Pokaz filmu: Dwie kobiety
24 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014, ekranizacja, melodramat, reż. W. Głagolewa, 98 min.

Film na motywach sztuki Iwana Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Klasyka XIX wieku: gorące rosyjskie lato, bogaty dwór, dobry ziemianin, szlachetny przyjaciel rodziny, powiatowy lekarz, guwerner i dwie kobiety — piękność w kwiecie wieku, pragnąca miłości w obliczu przemijania, oraz jej 18-letnia wychowanka, panna na wydaniu bez posagu.

13. Festiwal Goldbergowski 27.07.2018 13. Festiwal Goldbergowski

29 sierpnia - 2 września 2018 r. GdańskZapraszamy Państwa do udziału w 13. Festiwalu Goldbergowskim. 

Festiwal rozpocznie koncert rosyjskiej orkiestry instrumentów historycznych Pratum Integrum (29.08), która po raz pierwszy wystąpi na koncertach w Polsce. Moskiewska formacja, pracująca pod kierunkiem Pavla Serbina i Sergeia Filchenko, zaprezentuje utwory rosyjskich kompozytorów działających w drugiej połowie XVIII wieku i in

Pokaz filmu: Bez granic 26.07.2018 Pokaz filmu: Bez granic

31 sierpnia, piątek,godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2015, komedia, melodramat, reż. K. Oganesian, R. Gigineiszwili, R. Prygunow, 90 min

Akcja filmu rozpoczyna się na moskiewskim lotnisku, skąd bohaterowie wyruszają w podróż do malowniczych dolin górskich Armenii, tonących w zieleni ulicach Tbilisi i świątecznej iluminacji w Moskwie, na spotkanie miłości...

Międzynarodowy konkurs młodzieżowych zespołów inżynierskich 11.07.2018 Międzynarodowy konkurs młodzieżowych zespołów inżynierskich

W 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Oświaty FR po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy konkurs młodzieżowych zespołów inżynierskich. Celem konkursu jest popularyzacja działalności naukowo-technicznej, wsparcie działalności badawczej młodzieży. Zgłoszenie do udziału w Konkursie można składać do 30 lipca 2018 roku. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://www.icet2018.ru