Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

15.01.2021 Szanowni Państwo!

INFORMUJEMY, ŻE W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ WSZYSTKIE IMPREZY ZOSTAŁY ODWOŁANE. 


Kursy języka rosyjskiego w RCNK: DOROŚLI I DZIECI 15.01.2021 Kursy języka rosyjskiego w RCNK: DOROŚLI I DZIECI

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia rozpoczną się od 1 lutego dla dorosłych i od 16 stycznia dla dzieci 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Międzynarodowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego 14.01.2021 Międzynarodowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego

31 stycznia, 2021, online 

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Festiwalu im. Włodzimierza Wysockiego "Śladami Wysockiego - pieśni narowiste". Festiwal w 2021 roku odbywa się w nowym formacie online, wydarzenie będzie transmitowane na stronie Facebook i YouTube.

Organizatorzy: RCNK w Warszawie,  Fundacja Zbliżenia Kultur OPEN ART, Razem dla kultury

Обучение в России: открыта регистрация заявок в 2021/2022 учебном году 13.01.2021 Обучение в России: открыта регистрация заявок в 2021/2022 учебном году

С 20 января 2021 года открыта регистрация заявок для участия в отборе на обучение в Российской Федерации в 2021/2022 учебном году. Участие в отборочной кампании могут принять граждане Польши и лица без гражданства, соотечественники, проживающие в Польше. Регистрация заявок и прием документов: EDU.RS.GOV.RU. Регистрация открыта до 20 февраля 2021 года. Российские вузы пользуются популярностью в странах ближнего и дальнего зарубежья. Ежегодно в Россию приезжают учиться студенты со всего мира, почти из 170 стран, и вы можете войти в их число. Вас готовы принять на обучение более 800 высших учебных заведений в разных регионах России.

Koncert Bożonarodzeniowy: "Rosyjskie sezony" 22.12.2020 Koncert Bożonarodzeniowy: "Rosyjskie sezony"
24 grudnia, czwartek, godz. 18.00, https://russianseasons.org/ru/ 

"Rosyjskie sezony" we współpracy z RCCR Projects zapraszają na premierową transmisję koncertu świątecznego w Muzeum Faberge. Na scenie wystąpią gwiazdy światowej opery i baletu, w tym solistka Teatru Maryjskiego Elena Versina, pianista Nikolaus Rexroth, flecista Sofia Wieland, rosyjski aktor teatralny i filmowy Vladimir Kosheva i wiele innych. "Koncert świąteczny, nakręcony specjalnie w Muzeum Faberge – jest naszym prezentem dla europejskiej publiczności, zaplanowanym na obchody katolickich świąt Bożego Narodzenia" – powiedział dyrektor rosyjskich sezonów Aleksiej Lebiediew.

Koncert online: Slepakow & Malinowski: "100-lecie Rosyjskiego exodusu" 16.12.2020 Koncert online: Slepakow & Malinowski: "100-lecie Rosyjskiego exodusu"
22 grudnia, wtorek, godz. 17.00, online, FB

Stulecie "Rosyjskiego exodusu", które wspominamy w 2020 r., jest datą, którą należy rozpatrywać przede wszystkim przez pryzmat ludzkich losów, na które wpłynęły tragiczne wydarzenia rosyjskiej wojny domowej. Ważni są tu ludzie i ich losy. Dwie legendy - Aleksander Slepakow i Jewgienij Malinowski na żywo zaprezentują odpowiednie piosenki o niesamowitym czasie, o losie człowieka w wirze rosyjskiego exodusu...

Koncert-online:"Noc przed Bożym Narodzeniem" 15.12.2020 Koncert-online:"Noc przed Bożym Narodzeniem"

18 grudnia, piątek, godz. 17.00, online, FB

Koncert zespołu folklorystycznego "Rodnik"  Stowarzyszenia Rosyjskich Rodaków "Rosyjski Dom"
Jest miejsce na bajkę, jest miejsce na świętowanie, jest miejsce na piosenkę.
Tego wieczoru wszyscy będziemy mogli poznać magię Wigili Bożego Narodzenia.

Nowy Rok, tuż tuż! Noworoczne przedstawienie on-line! 08.12.2020 Nowy Rok, tuż tuż! Noworoczne przedstawienie on-line!
Nowy Rok tuż, tuż!

Dziadek Mróz opanował wirtualny wymiar święta. Pierwsze noworoczne moskiewskie show odbędzie się online i będzie dostępne na całym świecie. Od opowieści noworocznej dzieli Cię tylko jedno kliknięcie: https://youtu.be/eCDLRoL9RcI  W jednym spektaklu połączono gry komputerowe, film i teatr, spektakularne efekty specjalne i wspaniałą grafikę 3D. Unikalna technologia tworzy program indywidualny dla każdego dziecka: bohaterowie zwracają się do niego po imieniu, Święty Mikołaj obejrzy jego zdjęcia, otrzyma wiadomość i pochwali rysunki. Dziecko będzie pełnoprawnym uczestnikiem spektaklu, będzie w stanie wpłynąć na fabułę, przejdzie wszystkie testy razem z bohaterami i zdobędzie pochwałę od Dziadka Mroza w finale. 

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym 24.11.2020 Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym

1-30 grudnia, online, FBZapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku. Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym: Z okazji 200. rocznicy urodzin rosyjskiego poety i tłumacza A.A. Feta, Dnia Konstytucji FR i filmy dokumentalne, poświęcone rocznicom, m.in: Wasilija Grossmana, Georgija Swiridowa, Władmira Tatlina, Karla Rossi, Daniiła Charmsa i in.

Prezentacja Mapy Humanitarnej w Rossotrudnichestvie 23.11.2020 Prezentacja Mapy Humanitarnej w Rossotrudnichestvie

Portal Humanitarna Mapa stanie się pierwszą platformą internetową, która będzie łączyć dane z otwartych źródeł o rosyjskich projektach pomocy humanitarnej i międzynarodowej pomocy na rzecz rozwoju. Użytkownicy będą mieli dostęp do interaktywnych filtrów, panelu statystycznego oraz wielu innych opcji. Przygotowano również wersję angielskojęzyczną dla zagranicznych użytkowników. „Ten projekt jest dla nas niezwykle ważny, Rossotrudnichestvo zapewni wszelkie wsparcie w jego realizacji. Mamy środki i możliwości, aby właściwie budować naszą politykę humanitarną i właśnie tym będziemy się zajmować” −powiedział Jewgienij Primakow, szef Rossotrudnichestva.

Międzynarodowy Quest Historyczny "Poza granicami" 18.11.2020 Międzynarodowy Quest Historyczny "Poza granicami"

21 listopada o godzinie 15:00 czasu moskiewskiego w formacie online odbędzie się międzynarodowa misja historyczna "Poza granicami" na stronie http://intgame.ru/wwii w czterech językach (rosyjski, angielski, francuski, hiszpański). Zadanie związane jest ze wspomnieniami weteranów, faktami historycznymi i archiwalnymi dokumentami. Celem misji jest przeciwdziałanie fałszowaniu historii i poprzez zaangażowanie młodego pokolenia w badanie historii Procesu Norymberskiego.

Udział Jewgienija Primakowa w prezentacji portalu Humanitarna Mapa, 23 listopada o godzinie 11:00 18.11.2020 Udział Jewgienija Primakowa w prezentacji portalu Humanitarna Mapa, 23 listopada o godzinie 11:00

23 listopada o godzinie 11:00 w Rossotrudnichestvie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefa agencji − Jewgienija Primakowa, poświęcona uruchomieniu cyfrowego portalu Humanitarna Mapa w ramach projektu Monitor Humanitarny. Portal Humanitarna Mapa stanie się pierwszą platformą internetową, która będzie łączyć dane z otwartych źródeł o rosyjskich projektach pomocy humanitarnej i międzynarodowej pomocy na rzecz rozwoju. Użytkownicy będą mieli dostęp do interaktywnych filtrów, panelu statystycznego oraz wielu innych opcji.  

Jewgienij Primakow o nowych zasadach funkcjonowania i współpracy 17.11.2020 Jewgienij Primakow o nowych zasadach funkcjonowania i współpracy

17 listopada w Centrum Prasowym Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossija Siegodnia” odbyła się internetowa konferencja szefa Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej – Jewgienija Primakowa, poświęcona zmianom w organizacji.

Test "Wielka Historia" 02.11.2020 Test "Wielka Historia"

Międzynarodowy projekt "Wielka historia" jest realizowany przez Parlament Młodzieżowy przy Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej od 2015 roku. Projekt ma na celu edukację historyczną młodzieży i obejmuje szereg działań, z których największą jest międzynarodowa akcja "Test z historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Każdego roku w teście historycznym bierze udział około 800 tysięcy osób z 52 krajów świata. W 2020 roku akcja odbędzie się 3 grudnia w dniu Nieznanego Żołnierza w Rosji. Online: https://big-history.ru 

Pokaz filmu z polskimi napisami: "Legenda Nr 17" 04.10.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami: "Legenda Nr 17"
6 listopada, piątek, godz. 18.00 

ODWOŁANE! Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: dramat, biograficzny, 134 min. Historia zwycięstw i porażek wielkiego hokeisty Walerija Charłamowa, który stał się legendą za życia. Legendą numer "17". 2 września 1972, Montreal. Drużyna hokejowa ZSRR miażdżąco zwycięża wynikiem 7:3 kanadyjskich zawodowców z NHL w meczu otwarcia epokowej Superserii ZSRR-Kanada. To nie była tylko gra, to była walka o kraj, która wywróciła do góry nogami wyobrażenia o hokeju na świecie. Teraz cały świat poznawał go po numerze - 17. Walerij Charłamow, który zdobył w tym meczu 2 bramki, natychmiast stał się sławny. Spełniło się jego marzenie - wytrwałość, talent sportowy i twarde lekcje wybitnego trenera Anatolija Tarasowa uczyniły z "numeru 17" legendę światowego hokeja.

Pokaz filmu z polskimi napisami: "Sąd niebiański" 03.10.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami: "Sąd niebiański"
13 listopada, piątek, godz. 18.00 

ODWOŁANE! Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: dramat, komediodramat, 94 min. Prokurator Andriej i prawnik Benjamin — przyjaciele, których łączy wiele, ale sprawy zawodowe często stawiają ich po różnych stronach barykady. Szczególne w ich pracy jest to, że procesy sądowe, w których biorą udział, dzieją się nie w życiu doczesnym, tylko pozagrobowym. Są oni uczestnikami Sądu Niebiańskiego, decydującego, gdzie skierować duszę człowieka po śmierci - do Raju czy do Piekła. W jednej ze spraw nieoczekiwanie pojawiają się osobiste interesy Andrieja...

Pokaz filmu polskimi napisami: "Dworzec dla dwojga" 02.10.2020 Pokaz filmu polskimi napisami: "Dworzec dla dwojga"

20 listopada, piątek, godz. 18.00

ODWOŁANE!Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: melodramat, 132 min. Miasto Zastupinsk, gdzieś między Moskwą i Ałma-Atą, koło Woroneża. Dworcowa barmanka Wiera i pianista Platon Riabinin z Moskwy spotkali się w bardzo nieciekawych okolicznościach. W rezultacie czego, Wiera straciła narzeczonego z melonami, ale znalazła ukochanego, który wkrótce powinien wyjechać do odległych miejsc, aby odbyć karę za przestępstwo, którego nie popełnił...

Pokaz filmu z polskimi napisami: "Jana + Janko" 01.10.2020 Pokaz filmu z polskimi napisami: "Jana + Janko"

27 listopada, piątek, godzina 18.00 

ODWOŁANE!Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: komedia, 93 min. Jana Titowa — kobieta sukcesu, redaktor naczelny poczytnego magazynu o modzie. Janie zupełnie nie przeszkadza, że mając trzydzieści osiem lat nie ma ani męża, ani dzieci. Jednak pewnego dnia okoliczności układają się tak, że dla zachowania statusu musi ona zostać matką zastępczą dla małego chłopca z domu dziecka — Cygana o imieniu Janko. Usynawiając chłopca na oczach całego kraju i robiąc z tego prawdziwe show, nie podejrzewa, że ten chuligan przewróci jej życie do góry nogami...

IV Międzynarodowy Festiwal "Petersburskie Sezony Teatralne Online" odbędzie się w dniach 14-22 listopada 2020 r 29.09.2020 IV Międzynarodowy Festiwal "Petersburskie Sezony Teatralne Online" odbędzie się w dniach 14-22 listopada 2020 r

Bezpłatne transmisje spektakli z Petersburga, warsztaty wiodących specjalistów w dziedzinie sztuki teatralnej, spotkania twórcze i międzynarodowa konferencja na temat zarządzania teatrem w okresie pandemii zostaną zaprezentowane na stronie internetowej www.petersburg-theatre.com/ru i na portalach społecznościowych "Petersburskich Sezonów Teatralnych". Wszystkie spektakle są profesjonalnie kręcone w formacie wersji telewizyjnej z angielskimi napisami.

Bezpłatne kursy online w języku rosyjskim dla obcokrajowców,  posługujących się językiem rosyjskim 28.09.2020 Bezpłatne kursy online w języku rosyjskim dla obcokrajowców, posługujących się językiem rosyjskim

Centrum Edukacji Otwartej Tulskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. L. Tołstoja zaprasza w listopadzie i grudniu 2020 r. na następujące bezpłatne kursy online w języku rosyjskim dla obcokrajowców, posługujących się językiem rosyjskim:  "Kultura rosyjska przez pryzmat języka", "Zadania logiczne z matematyki (dla uczniów szkół podstawowych)", "Bezpieczeństwo informacyjne jednostki w warunkach cyfryzacji społeczeństwa" (dla uczniów szkół średnich i studentów), "Rękodzieło - z pokolenia na pokolenie", "Kultura w państwie, państwo w kulturze: historia kultury rosyjskiej od starożytności do współczesności".