Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Kursy języka rosyjskiego w RCNK 25.05.2018 Kursy języka rosyjskiego w RCNK

Czerwiec, lipiec, sierpień: zapraszamy do udziału w letnich intensywnych kursach języka rosyjskiego!

Wszystkie poziomy zaawansowania. Zajęcia od poniedziałku do SOBOTY. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Pokaz filmu: "O czym rozmawiają mężczyźni. Kontynuacja" 25.05.2018 Pokaz filmu: "O czym rozmawiają mężczyźni. Kontynuacja"

27 czerwca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, komedia, reż. F. Farchszatowa, 99 min.

Tym razem Losza, Sława, Kamil i Sasza jadą do Petersburga. Przy czym trzech z nich nawet nie wie, po co tam jadą. W pewnym momencie jednak staje się jasne, że to nie ma znaczenia. Ważne, że jadą. I oczywiście źle, że w domu pozostała masa nierozwiązanych problemów, ale jak dobrze o nich nie myśleć...

Spektakl: "O strzelcu Fiedocie" 25.05.2018 Spektakl: "O strzelcu Fiedocie"

29 czerwca,piątek, godz.18.00 Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Spektakl dziecięcego zespołu teatralnego rodaków z Hamburga na motywach sztuki L. Fiłatowa.

Bohaterowie tego spektaklu są tak różni: zrzędliwi, szukający poklasku, swarliwi, uparci, przedsiębiorczy, podli - prawdziwe odzwierciedlenie ludzkich zalet i wad. Ta historia, opowiedziana przez Fiłatowa jest stara jak świat. 

Pokaz filmu:"Mój tata - Barysznikow" 25.05.2018 Pokaz filmu:"Mój tata - Barysznikow"

1 czerwca, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  2011, komediodramat, reż. D. Powołockij, M. Drugoj, 90 min.

Główny bohater, nastolatek Borys Fiszkin, mieszka z mamą na obrzeżach Moskwy i uczy się w szkole baletowej przy Teatrze Bolszoj. Pewnego dnia chłopiec odkrywa, że jego prawdziwym ojcem jest Michaił Barysznikow...

Występ zespołu "Kelukeczeen", Republika Sacha (Jakucja) 24.05.2018 Występ zespołu "Kelukeczeen", Republika Sacha (Jakucja)

7 czerwca, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK 

Zapraszamy na jakuckie święto lata "Ysyach" i występ zespołu "KELUKECZEEN" z rejonu amgińskiego z Republiki Sacha (Jakucja). Laureaci nagrody 1 stopnia Międzynarodowego Festiwalu w Soczi. Wielokrotni uczestnicy krajowych festiwali.

Pokaz filmu: "Czarno-biały" 23.05.2018 Pokaz filmu: "Czarno-biały"

8 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014,komedia, reż. J. Szeliakin, 92 min. 

Czasy współczesne. Niebezpiecznego kryminalnego przywódcę, a do tego intelektualistę Alhana jednocześnie planują ograbić oszukany przez niego Jarosław i drobny złodziejaszek Nurik. W czasie ich burzliwego spotkania Nurik przypadkowo ginie, wraca jednak do świata żywych z misją...

Pokaz filmu: "O czym rozmawiają mężczyźni" 22.05.2018 Pokaz filmu: "O czym rozmawiają mężczyźni"

13 czerwca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2010, komedia, reż. D. Djaczenko, 100 min. 

Komedia na podstawie sztuki Kwartetu "I" - "Rozmowy mężczyzn w średnim wieku o kobietach, filmach i aluminiowych widelcach". O czym rozmawiają mężczyźni? Oczywiście, o kobietach! Nie, również o pracy, o pieniądzach, o samochodach, o piłce nożnej... 

Otwarcie wystawy malarskiej i fotograficznej 21.05.2018 Otwarcie wystawy malarskiej i fotograficznej

15 czerwca, piątek, godz.17.00, Galeria, RCNK

Z okazji Dnia Rosji zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy fotograficznej "Północny Kaukaz" i wystawy prac artystów malarzy z Kaukazu Północnego "Mistrzowie i uczniowie"

 Międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego 16.05.2018 Międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego

6 czerwca – 15 listopada 2018 roku, Moskwa, Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im A. Puszkinazaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych dla nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego.

Głównym celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych praktyk edukacyjnych w zakresie nauczania języka rosyjskiego jako obcego i podwyższenie prestiżu nauczyciela języka rosyjskiego jako obcego na rynku edukacyjnym.

Bezgraniczna przestrzeń sztuki 26.04.2018 Bezgraniczna przestrzeń sztuki

18 maja - 8 czerwca, Galeria RCNK

„Bezgraniczna przestrzeń sztuki” - wystawa prac malarskich rodaków mieszkających za granicą. Swoje prace zaprezentują: Natasza Bakowicz, Marianna Kaszko, Tatiana Majewska, Georgij Safonow, Aleksander Chochłow, Edward Szczapow, Aleksander Jasin

Pokaz filmu: "Lecą żurawie" 25.04.2018 Pokaz filmu: "Lecą żurawie"

4 maja, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1957, dramatwojenny, reż. M. Kałatozow, 97 min. 

Film na motywach sztuki Wiktora Rozowa ''Wiecznie żywi''. Akcja filmu rozgrywa się w Moskwie przed i w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. To opowieść o miłości, której wojna nie mogła zniszczyć. Borys ginie na froncie. Weronika, jego narzeczona jest załamana: najpierw straciła ukochanego, potem rodziców i dom rodziny.

Bursztynowe Gwiazdy Sopotu 25.04.2018 Bursztynowe Gwiazdy Sopotu

6 maja, niedziela, godz. 11.00, Sopot, Opera Leśna

Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "Bursztynowe Gwiazdy Sopotu" z udziałem zespołów tanecznych z Rosji i Polski

Przerwa na kino 25.04.2018 Przerwa na kino

10 maja, czwartek, godz. 19.00, Sala kinowo-koncertowa 

Przerwa na kino - Młodzieżowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. W programie filmy  i animacje młodych reżyserów powstałe w latach 2015-2017. 

Pokaz filmu: "To nie boli" 22.04.2018 Pokaz filmu: "To nie boli"

18 maja, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2006, dramat, reż. A. Bałabanow, 100 min.

Troje przyjaciół stoi na progu eleganckiego domu w centrum dużego miasta. Są młodzi, pełni sił i energii, mają talent, wprawę, pragnienie życia i... - ogólnie mają wszystko, oprócz jednego. Oprócz pieniędzy...

Noc muzeów 22.04.2018 Noc muzeów

19 maja, sobota, godz. 16.30, Sala kinowo-koncertowa  

Filmowy kalejdoskop - projekcja filmów: SKARB, 2015, familijny, przygodowy, reż. I.Wołkowa, 96 min; ŻYCIE BEZ KŁAMSTWA, 2001, dokumentalny, reż. S. Miroszniczenko, 55 min; PETERSBURG. TYLKO Z MIŁOŚCI, 2016, komedia, melodramat, obyczajowy, reż. A.Smirnowa, R. Litwinowa, A. Parmas, O. Byczkowa, A. Gog, N. Nazarowa, N. Kudriaszowa, 111 min.

Pokaz filmu: "Selfie" 21.04.2018 Pokaz filmu: "Selfie"

25 maja, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 


Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, dramat, thriller, reż. N. Chomeriki, 112 min.

W pełni go skopiował - gesty, mimikę, nawet żartował tak, że nikt nie podejrzewał zamiany. Bogdanow patrzył w ekran, niczym w lustro. Sobowtór prowadził jego program telewizyjny, spotykał się z fanami-czytelnikami i jego kobietami...

Wystawa prac "Kwiaty Polski" 30.03.2018 Wystawa prac "Kwiaty Polski"

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac rosyjskich malarzy Ludmiły Jelisiejewy i Wiaczesława Guszczina

Wystawa czynna: 19 kwietnia — 7 maja 2018 r. 

Ludmiła Jelisiejewa-Guszczina – Zasłużona Artystka Federacji Rosyjskiej. Jej priorytety – akwarela, olej, pastel, malarstwo na jedwabiu. W dzieciństwie ucząc się w szkole artystycznej, "zakochała się" w twórczości malarza Nikołaja Rericha. U podstaw twórczości Wiaczesława Guszczina leży wierność realistycznej tradycji sztuki rosyjskiej.  

Pokaz filmu: "Matylda" 29.03.2018 Pokaz filmu: "Matylda"

6 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami "Matylda"

Ostatni rosyjski car i balerina, która umocniła sukces rosyjskiego baletu. Namiętność, która mogła zmienić rosyjską historię. Miłość, która przeszła do legendy. W życiu każdego człowieka zdarza się kilka dni, które mogą je zmienić na zawsze. 

Pokaz filmu: "Czas pionierów" 29.03.2018 Pokaz filmu: "Czas pionierów"

13 kwietnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa, RCNK 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami "Czas pionierów"

Dwa supermocarstwa, ZSRR i USA, walczą o prymat w wyścigu kosmicznym. Póki co ZSRR jest na pozycji lidera, przed nim - wyjście człowieka w kosmos. Jednak dwa tygodnie przed startem wybucha statek testowy. Czasu na wykrycie przyczyn nie ma. I chociaż ryzyko jest ogromne, kosmonauci muszą lecieć. Doświadczony pilot wojskowy Paweł Bielajew oraz jego partner Aleksiej Leonow, niedoświadczony i narowisty, marzący o bohaterstwie, - to dwóch ludzi, gotowych zrobić krok w otchłań...

Totalne dyktando z języka rosyjskiego 29.03.2018 Totalne dyktando z języka rosyjskiego

14 kwietnia o godzinie 13:00 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

W tym roku Gdańsk po raz pierwszy weźmie udział w corocznym "Totalnym dyktandzie", które jest projektem mającym na celu podniesienie poziomu poprawności językowej wśród osób rosyjskojęzycznych.  
Totalne dyktando — to weryfikacja umiejętności dla wszystkich chętnych, projekt pokazuje nam jak ważne jest poprawne pisanie, jak trudna jest praca z językiem rosyjskim, jak fascynujące i użyteczne jest to zajęcie.