Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

„Rozmowa o przeszłości w imię przyszłości. Droga do Zwycięstwa”!  17.02.2020 „Rozmowa o przeszłości w imię przyszłości. Droga do Zwycięstwa”! 

Rospolcentr ogłasza konkurs „Rozmowa o przeszłości w imię przyszłości. Droga do Zwycięstwa”! Zapraszamy wszystkich polskich obywateli w wieku od 16 do 36 lat mieszkających na terytorium RP, aby odpowiedzieli na pytania konkursu, napisali esej lub nakręcili film. Zwycięzcy konkursu w nagrodę pojadą do Moskwy, gdzie 9 maja 2020 r. będą mogli zobaczyć na własne oczy Paradę Zwycięstwa na Placu Czerwonym, a następnie udadzą się na wycieczkę po miastach Złotego Pierścienia Rosji! Termin składania aplikacji — do 15 kwietnia włącznie. Szczegóły konkursu w linku. 

Międzynarodowa Letnia Szkoła Studencka "GLOBAL CHALLENGES 2020" 05.02.2020 Międzynarodowa Letnia Szkoła Studencka "GLOBAL CHALLENGES 2020"

Terminy: 3-21 sierpnia 2020 r

Międzynarodowa Letnia Szkoła Studencka "GLOBAL CHALLENGES 2019" — to nazwa tematyczna Międzynarodowej Letniej Szkoły, która odbywa się w Akademii Dyplomatycznej rosyjskiego MSZ od 3 do 21 sierpnia 2020 roku. Wydarzenie to ma nie tylko charakter edukacyjny. Jak zauważono w Fundacji Gorczakowa, "Letnia Szkoła Akademii Dyplomatycznej jest przykładem "miękkiej siły" w działaniu, prawdziwym przykładem dyplomacji ludowej, żywej i użytecznej komunikacji młodzieży z różnych krajów".

Wystawa: "Wektor Arktyka: Miejsce, gdzie wszystkie drogi są otwarte" 27.01.2020 Wystawa: "Wektor Arktyka: Miejsce, gdzie wszystkie drogi są otwarte"

1-29 lutego, Galeria, RCNK 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego Oceanu  w Kaliningradzie. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia wykonane w różnych regionach Arktyki, które pozwolą przenieść się do krainy śniegu i lodu. Zdjęcia opowiedzą o ekologii i turystyce arktycznej, a niesamowity i delikatny świat koła podbiegunowego otworzy się w swoim nieskazitelnym pięknie. Wystawa opowiada jak rozwijają się szlaki transportowe i nauka w tym odległym i tajemniczym zakątku naszej planety. Prace prezentowane na ekspozycji wykonywane są w różnych okresach i na różnych obszarach Arktyki.

Pokaz filmu: "Biały mech" 27.01.2020 Pokaz filmu: "Biały mech"

7 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014, dramat, 100 min. Akcja filmu rozgrywa się na Dalekiej Północy w tundrze, gdzie ludzie żyją zgodnie z prawami surowej natury. Nieńcy to prastary lud o silnym charakterze i wielowiekowych tradycjach. Głównym bohaterem - Aloszką - targają emocje, które zmuszają go do dokonania wyboru pomiędzy młodzieńczą miłością a szacunkiem do pamięci przodków, której nie można zdradzić. "Biały mech" to film o miłości, wierności, cierpieniu i wyborze. 

Pokaz filmu: "Petersburg. Tylko z miłości" 27.01.2020 Pokaz filmu: "Petersburg. Tylko z miłości"

12 lutego, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2016, melodramat, 84 min. Siedem wyreżyserowanych przez kobiety historii o najpiękniejszym rosyjskim mieście. Jest to miasto, które tworzy mity i które samo jest mitem. Obraz ten to kolaż historii nakreślonych w wyjątkowo subtelnym stylu - opowiada nie o Petersburgu mitycznym, ale o tym prawdziwym i namacalnym. 

Pokaz filmu: "Pięć wieczorów" 27.01.2020 Pokaz filmu: "Pięć wieczorów"

21 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1978, melodramat, 98 min. Poznali się prawie dwadzieścia lat temu, ale rozłączyła ich wojna. I oto spotkali się ponownie... Tylko pięć wieczorów spędzili razem Iljin i Tamara, jednak to wystarczyło, aby zapomniana miłość wybuchła z nową siłą. Nagrody: 1979 - nagroda za najlepszą rolę męską dla Stanisława Liubszyna na MFF "Młode Kino" w Hyeres (Francja); Nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego na ekranach Polski i Bułgarii (Nikita Michałkow).

Pokaz filmu: "Rozwiedźmy się!" 27.01.2020 Pokaz filmu: "Rozwiedźmy się!"

28 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2019, komedia, 92 min. Zdolna lekarka Masza jest pochłonięta pracą i nie od razu zauważa, że mąż się od niej oddala. Jej życie wywraca się do góry nogami: w pracy ciężko, dzieci wymagają stałej uwagi, a Masza, przyzwyczajona do wygrywania, nie jest gotowa na to, aby tak łatwo oddać ukochanego pięknej trenerce fitness. Pragnąc zatrzymać męża, Masza wytacza ciężkie działa, włączając w to nawet siły nadprzyrodzone.  

Egzaminy cerrtyfikacyjne z języka rosyjskiego (Warszawa) 21.01.2020 Egzaminy cerrtyfikacyjne z języka rosyjskiego (Warszawa)

8 lutego 2020 roku, zgłoszenia do 29 stycznia 2020 roku

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w certyfikowanych egzaminach z języka rosyjskiego jako obcego. Egzaminy przeprowadzane są przez specjalistów z Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina oraz Izby Handlowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej. Szczegóły i kontakt: http://ronik.org.pl/news/665/ 

Kursy języka rosyjskiego w RCNK 16.01.2020 Kursy języka rosyjskiego w RCNK

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia dla dzieci od 25 stycznia 2020, zajęcia dla dorosłych od 1 lutego 2020. 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Zajęcia od poniedziałku do SOBOTY. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci 16.01.2020 Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury działa weekendowa szkoła języka rosyjskiego dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Zapisy trwają do 25 stycznia. Serdecznie zapraszamy! 

В честь 75-летия освобождения Варшавы в Москве сегодня 17 января в 22.00 по московскому времени дадут салют на Поклонной горе 15.01.2020 В честь 75-летия освобождения Варшавы в Москве сегодня 17 января в 22.00 по московскому времени дадут салют на Поклонной горе

В честь 75-летия освобождения Варшавы в Москве сегодня 17 января в 22.00 по московскому времени дадут салют на Поклонной горе. Около 3000 фейерверков запустят в небо военнослужащие отдельного гвардейского салютного дивизиона Западного военного округа: https://www.youtube.com/watch?v=TCOYd0_YAjE

Памятные мероприятия к 75-летию Освобождения Варшавы от немецко-фашистских захватчиков 15.01.2020 Памятные мероприятия к 75-летию Освобождения Варшавы от немецко-фашистских захватчиков

17 января в Варшаве и Гданьске пройдут памятные мероприятия к 75-летию Освобождения Варшавы от немецко-фашистских захватчиков. При организационной поддержке Россотрудничества и Российского военно-исторического общества (РВИО) в Варшаве и Гданьске для школьников и соотечественников в рамках международного проекта «Дороги Победы» состоится трансляция лекции научного директора РВИО, профессора МГИМО, доктора исторических наук М.Ю. Мягкова. 

11. ZIMOWA ZBIÓRKA DARÓW NA RZECZ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT, przebywających pod opieką Fundacji Irasiad-Zagubionym 21.12.2019 11. ZIMOWA ZBIÓRKA DARÓW NA RZECZ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT, przebywających pod opieką Fundacji Irasiad-Zagubionym

17, 24 i 31 stycznia 2020 r.

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza do udziału w akcji charytatywnej na rzecz zwierząt. Drodzy Widzowie, po raz kolejny liczymy na Wasze wsparcie oraz dobre serce. Co jest potrzebne: przede wszystkim karma mokra i sucha dla kotów, karma mokra dla psów, środki czystości i ręczniki. Dary można pozostawiać podczas pokazów 17, 24 i 31 stycznia. Finał i podsumowanie zbiórki 31 stycznia. Zachęcamy również do adopcji lub zostania wirtualnym opiekunem. Szczegóły: www.irasiad-zagubionym.pl/ 

Pokaz filmu: "Elephant" 20.12.2019 Pokaz filmu: "Elephant"

17 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2019, komediodramat, 77 min. Dobre książki o Słoniu Michasiu miały bardzo złego autora. I nawet gdy Walentynowi Szubinowi z powodu choroby przeszczepiono serce, mężczyzna zdecydował, że wszystko inne pozostanie po staremu. Szubin dawno rozwiódł się z żoną i pokłócił się z córką, dla której kiedyś pisał swoje historie.

Pokaz filmu: "Lodołamacz" 19.12.2019 Pokaz filmu: "Lodołamacz"

24 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2016, dramat, 120 min. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. 1985 rok. W stronę lodołamacza "Michaił Gromow" zbliża się góra lodowa. Próbując uniknąć zderzenia, statek wpada w lodową pułapkę i zaczyna dryfować u wybrzeży Antarktydy. Wokół złowieszcza cisza i chłód. Paliwo się kończy, sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa... 

Pokaz filmu: "Muchtar, do nogi!" 18.12.2019 Pokaz filmu: "Muchtar, do nogi!"

31 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1964, dramat, 82 min. Film na podstawie powieści I. Mettera "Muchtar". Elegancka kobieta wysiadła z pociągu, pozostawiając w nim psa. Na próżno czekał Muchtar. Policja znalazła właścicielkę, ale ta odmówiła przyjęcia psa i sprzedała go za 100 rubli. Pies nie poddawał się tresurze, jednak porucznik milicji Głazyczew, który znalazł psa w wagonie, przekonał przełożonych, że warto z nim pracować indywidualnie.

Pokaz filmu: "Psia choinka" 23.11.2019 Pokaz filmu: "Psia choinka"

4 grudnia, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014, komedia, 86 min. Właścicielka Pirata i Joko - dziewczynka Nastia z Samary - leci z babcią do Petersburga, pozostawiając pupili w hotelu dla psów. Zwierzęta, odbierając to jako zdradę, uciekają do domu, gdzie mogą się w końcu poczuć jak ludzie – jeść do woli, bawić się do upadłego i spać w łóżku swojej pani. 

"Dobry artysta". Wystawa rosyjskiego artysty Lwa Barteniewa 23.11.2019 "Dobry artysta". Wystawa rosyjskiego artysty Lwa Barteniewa

9-31 grudnia, Galeria RCNK

Absolwent Wydziału Artystyczno-Graficznego.  Jego pierwsze wystawy odbywały się tylko za granicą: w Czechach, Szwecji, Francji, Estonii, Danii, Niemczech, na Cyprze.  Lew Bartieniew jest autorem uroczych „puszków”. To właśnie w pracach dla dzieci najsilniej przejawia się miłość i dobry stosunek artysty do świata. Artysta pracuje w technice akwareli, rysuje pastelami, dużo czasu poświęca grafice komputerowej. 

Pokaz filmu: "Choinki. Nowe" 23.11.2019 Pokaz filmu: "Choinki. Nowe"

13 grudnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, komedia, 85 min. W grudniu będzie gorąco! Przyjaźń Żeni i Bori niemal nie pójdzie z dymem w ogniu rodzinnego skandalu; Śnieżynka w wysokiej ciąży wyruszy w Odyseję do niżegorodskich rodzin; zdesperowana Gala z Nowosybirska zrobi wszystko, aby spędzić noc z ukochanym lekarzem...

Impreza choinkowa dla dzieci: "Jak Pinokio uratował Nowy Rok" 23.11.2019 Impreza choinkowa dla dzieci: "Jak Pinokio uratował Nowy Rok"

15 grudnia, niedziela, godz. 10.00 i 13.00

Impreza choinkowa dla dzieci. Wystąpią artyści z Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Lalek. 

Ilość biletów ograniczona! 
Zaproszenie wraz z prezentem można nabyć w RCNK od 11 listopada do 2 grudnia w godzinach 14:00 -16:00. 
Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 301 80 82 lub mailowo - ronik_gd@wp.pl