Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Międzynarodowa Olimpiada "Open Doors: Russian Scholarship Project" 21.01.2019 Międzynarodowa Olimpiada "Open Doors: Russian Scholarship Project"

Stowarzyszenie «Globalne uniwersytety» zaprasza do udziału Międzynarodowej Olimpiadzie Open Doors: Russian Scholarship Project. W konkursie mogą wziąć udział cudzoziemcy, bezpaństwowcy i rodacy mieszkający za granicą, posiadający tytuł licencjata lub kończący studia licencjackie w 2019 roku. Obywatele Federacji Rosyjskiej nie mogą brać udziału w konkursie. Szczegóły uczestnictwa w Olimpiadzie znajdziecie Państwo na stronie internetowej projektu: https://od.globaluni.ru

Kursy języka rosyjskiego w RCNK 25.12.2018 Kursy języka rosyjskiego w RCNK

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia dla dzieci od 19 stycznia, zajęcia dla dorosłych od 4 lutego. 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Zajęcia od poniedziałku do SOBOTY. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

"Świąteczne Słowiańskie spotkania ze sztuką na nowy rok AD. 2019" 24.12.2018 "Świąteczne Słowiańskie spotkania ze sztuką na nowy rok AD. 2019"

Wystawa prac malarskich polskich i rosyjskich artystów:

WALDEMAR BOROWSKI, JAN BRODZIAK, SABINA MARIA GRZYB, BOGUSŁAW LUSTYK,
STANISŁAWA PIETRZAK-KRUPIŃSKA, MAREK MADEJ, ROMUALD KRZYŻANOWSKI

Wystawa czynna dla odwiedzających do 31 stycznia 2019 r. 

Pokaz filmu: "Słoń" 23.12.2018 Pokaz filmu: "Słoń"

11 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2013, dramat, przygodowy, reż. Władimir Karabanow, 88 min. Przed tournee w Paryżu nagle pogarsza się zdrowie słonia cyrkowego. Podjęto decyzję, że należy go zabrać, a potem uśpić. Zatrudniono kierowcę z okropnym i nieprzyjemnym nazwiskiem Zarezin, któremu w podróży towarzyszyć będzie Bonia - dziewczyna z cyrku, której trupa cyrkowców nie zabrała ze sobą...

 Pokaz filmu: "Anna i komandor" 22.12.2018 Pokaz filmu: "Anna i komandor"

Szanowni Państwo, informujemy o przeniesieniu dzisiejszego pokazu filmu "Anna i Komandor". Projekcja odbędzie się 23 stycznia (środa) o godzinie 18.00, Sala kinowo-koncertowa.

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1974, dramat, reż. Jewgienij Chriniuk, 85 min. Dziesięć miesięcy po śmierci męża, znanego naukowca, wdowa  całkowicie odwraca się od świata zewnętrznego. W drodze wyjątku zgadza się na rozmowę z dramaturgiem, który pisze scenariusz o jej mężu. Wspomnienia pomagają jej zrozumieć, że "historia miłości trwa, dopóki z dwojga kochających się ludzi przynajmniej jedno żyje".

Pokaz filmu: "Po prostu" 21.12.2018 Pokaz filmu: "Po prostu"

25 stycznia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2012, melodramat, komedia, reż. Sonia Karpuchina, 98 min. Nadia pochodzi z Petersburga i studiuje w Londynie. Żenia pracuje w Moskwie w dużej korporacji i jest bardzo perspektywicznym pracownikiem. 3 tysiące kilometrów to dla zakochanych zbyt duża odległość. Nadia postanawia zrobić Żeni niespodziankę i przyjechać do niego bez zapowiedzi. Jednak niespodzianka czeka nie tylko Żenię, ale i Nadię.

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny ogłosił V  Międzynarodowy Konkurs Grantów Naukowych 14.12.2018 Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny ogłosił V Międzynarodowy Konkurs Grantów Naukowych

Informujemy, że Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny ogłosił V Międzynarodowy Konkurs Grantów Naukowych związany z pracami naukowo-badawczymi z Instytutem Badań Perspektywicznych w 2019 r. Celem projektu jest nawiązanie współpracy z rosyjskimi i zagranicznymi  naukowcami. Zgodnie z warunkami konkursu zwycięzcy otrzymują granty na badania naukowe. Oprócz finansowania badaczom  zostanie zapewniona pomoc organizacyjna i informacyjna, włączając w to bezpłatne noclegi w komfortowych pokojach w podmoskiewskiej bazie uniwersytetu w mieście Puszkino...

Justyna Jarmułowicz, Władimir Kultygin: Piosenki prosto z ulicy, czyli genialność szemrana 13.12.2018 Justyna Jarmułowicz, Władimir Kultygin: Piosenki prosto z ulicy, czyli genialność szemrana

Z okazji 80 rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego w RCNK w Gdańsku odbył się koncert w wykonaniu Janusza Kasprowicza i Stanisława Mariczenki. Zapraszamy do lektury wywiadu z artystami.

Nikt nie wykona pieśni autorskiej lepiej niż sam jej autor. Ale kiedy autora nie ma już wśród żywych, a jego pieśni stały się niemalże ludowe, ktoś musi się tym zająć, żeby zachować tę spuściznę na należytym poziomie. Dokładnie tak ma się sprawa z twórczością Włodzimierza Wysockiego...

"Wasz Turgieniew": wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Iwana Turgieniewa 06.11.2018 "Wasz Turgieniew": wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Iwana Turgieniewa

3 grudnia, poniedziałek, RCNK

Iwan Turgieniew – klasyk literatury rosyjskiej.  Poeta, publicysta, tłumacz, filozof, dramaturg. Turgieniew stworzył fundament klasycznej powieści rosyjskiej. W ramach obchodów 200-lecia urodzin I. Turgieniewa w RCNK w Gdańsku będzie można oglądać jubileuszową wystawę "Wasz Turgieniew" ze zbiorów Orłowskiego Muzeum Literackiego I. Turgieniewa. Wystawa czynna: 3-28 grudnia 2018 r.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego oceanu: "Witiaź - statek odkryć" 05.11.2018 Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego oceanu: "Witiaź - statek odkryć"

3 grudnia, poniedziałek, RCNK 

Statek naukowo-badawczy "Witaź" to legendarna jednostka w historii oceanografii, która wniosła ogromny wkład w badania Światowego oceanu. Statek wykonał 65 ekspedycji naukowych, przepłynął około 800 000 mil morskich, założył 7 942 stacje badawcze. Witaź stał się początkiem Muzeum Światowego oceanu i do dziś jest jego głównym eksponatem i centralnym obiektem. Na "Witaziu" powstała szkoła rosyjskiej oceanografii, w wyprawach brali udział naukowcy z 50 instytutów naukowych Rosji i 20 krajów świata. Witaź stał się początkiem Muzeum Światowego oceanu i do dziś jest jego głównym eksponatem i centralnym obiektem.

Pokaz filmu: "Królowa Śniegu" 04.11.2018 Pokaz filmu: "Królowa Śniegu"

6 grudnia, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2012, animacja, reż. M. Swiesznikow, V. Barbe, 76 min. W dążeniu do stworzenia Nowego Świata - chłodnego i praktycznego, gdzie wyraźne linie zastąpią emocje, a polarny wiatr schłodzi ludzką duszę, Królowa Śniegu pozbywa się wszystkich przedstawicieli twórczych zawodów oraz ich kontynuatorów. Mała i odważna Gerda, która udaje się w niebezpieczną podróż, aby ocalić swego przyjaciela Kaja, będzie musiała zmierzyć się z tym zimnym światem Królowej Śniegu…

Z okazji 80. rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego  Koncert Duetu Kasprowicz i Mariczenko 03.11.2018 Z okazji 80. rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego Koncert Duetu Kasprowicz i Mariczenko

12 grudnia, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

JANUSZ KASPROWICZ, STANISŁAW MARICZENKO. W programie: utwory Włodzimierza Wysockiego oraz pieśni błatne czyli więzienne, obozowe oraz opowiadające o życiu rosyjskiego półświatka. Utwory przetłumaczone na język polski przez cenionego poetę, autora tekstów i pieśniarza Romana Kołakowskiego. Koncert duetu odbiega od stylistyki typowej dla występu bardów. Muzycy wykorzystują bogate instrumentarium - akordeon, buzuki, pianino, mandolinę i gitarę.

Pokaz filmu: "Garaż" 02.11.2018 Pokaz filmu: "Garaż"

14 grudnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1979, komediodramat, reż. E. Riazanow, 96 min. Typowa dla lat 70-80. historia, kiedy to zbiera się kolektyw, żeby sprawiedliwie zdecydować o sprawie: komu przyznać prawo do tej czy innej własności. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej nocy w muzeum zoologicznym instytutu badawczego, gdzie zebrali się członkowie spółdzielni garażowej. Spokojna początkowo atmosfera zaczyna się gwałtownie pogarszać, gdy okazuje się, że niektórych członków trzeba będzie wykluczyć.

Międzynarodowy konkurs dla zagranicznych nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego 01.11.2018 Międzynarodowy konkurs dla zagranicznych nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego

15 grudnia 2018 r. Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Federacji Rosyjskiej konkurs internetowy dla zagranicznych nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego, zwycięzcy którego otrzymają bezpłatny certyfikat ukończenia kursu doskonalenia zawodowego! 

Pokaz filmu: "Choinki Nowe" 31.10.2018 Pokaz filmu: "Choinki Nowe"

21 grudnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, komedia, reż. Ż. Kryżownikow, D. Kisielow, A.Karpiłowskij, A.Nużnyj, A.Kott, 85 min. W grudniu będzie gorąco! Przyjaźń Żeni i Bori niemal nie pójdzie z dymem w ogniu rodzinnego skandalu; Śnieżynka w wysokiej ciąży wyruszy w Odyseję do niżegorodskich rodzin; zdesperowana Gala z Nowosybirska zrobi wszystko, aby spędzić noc z ukochanym lekarzem; ekstremalna wyprawa do lasu po choinkę będzie testem wytrzymałości dla młodego hipstera z Tiumeni i jego potencjalnego ojczyma.

Zimowa szkoła metodyczna "Nowoczesne  technologie lingwodydaktyczne w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego” 31.10.2018 Zimowa szkoła metodyczna "Nowoczesne technologie lingwodydaktyczne w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego”

Bałtycki Uniwersytet Federalny im. I. Kanta w Kaliningradzie zaprasza nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego w okresie od 2 do 9 stycznia 2019 r. do udziału w zimowej szkole metodycznej "Nowoczesne technologie lingwodydaktyczne w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego”. Przyjmowanie wniosków do 20 grudnia 2018 r.


Viktoria Futymska. Koncert z okazji Dnia Jedności Narodowej 30.10.2018 Viktoria Futymska. Koncert z okazji Dnia Jedności Narodowej

8 listopada, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Viktoria Futymska - sopran, laureatka międzynarodowych konkursów. W programie koncertu usłyszą Państwo arie z oper i operetek, stare rosyjskie romanse, utwory muzyki popularnej. 

"Turgieniew. Dzisiaj!" Pokaz filmu  z okazji 200 rocznicy urodzin I. Turgieniewa.    29.10.2018 "Turgieniew. Dzisiaj!" Pokaz filmu z okazji 200 rocznicy urodzin I. Turgieniewa.

9 listopada, piątek, godz. 14.00, Sala kinowo-koncertowa

"Turgieniew. Dzisiaj!"– to spektakl poświęcony Iwanowi Turgieniewowi w przededniu 200. rocznicy urodzin. Film powstał przy udziale wszystkich sztuk i gatunków: teatru, filmu, muzyki, tańca, śpiewu, malarstwa, wideo. Składa się z kilku części: najważniejsze epizody z życia Turgieniewa, mające wpływ na jego twórczość i dzieła. Film oparty jest na wspomnieniach, listach i dokumentach samego pisarza, jego rodziny, przyjaciół, kolegów.

"Zaproszenie na kolację". Projekt fotograficzny Julii Osokinej 28.10.2018 "Zaproszenie na kolację". Projekt fotograficzny Julii Osokinej

9 listopada, piątek, godz.17.00, Galeria, RCNK 

Wspólna kolacja to niezbędna część życia rodzinnego i towarzyskiego. Przy kolacji spotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy wrażeniami i doświadczeniami, przyjemnie spędzamy czas. Kolacja – to także sposób na nowe znajomości, na poznanie nowych ludzi, na zbliżenie się do siebie. A zaproszenie na kolację do własnego domu jest symbolem zaufania i przyjaźni. Wystawa czynna: 9-22 listopada 2018 r. 

Pokaz filmu: "Gogol. Początek" 27.10.2018 Pokaz filmu: "Gogol. Początek"

9 listopada, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, thriller, kryminał, reż. J. Baranow, 100 min.  Film opowiada o życiu młodego Gogola, gdy nie jest on jeszcze słynnym pisarzem, tylko zwykłym pracownikiem Trzeciego oddziału kancelarii Jego Cesarskiej Mości. Bohater stawia swoje pierwsze kroki w literaturze, każdy jednak rękopis bezlitośnie niszczy, będąc pewnym swojej nieudolności. Pewnego dnia los wiąże go ze znanym w całym Petersburgu śledczym Jakowem Pietrowiczem Guro.