Rosyjski Dom w Gdańsku

W Rosyjskim Domu w Gdańsku gościli uczniowie z VI LO z Gdyni 08.12.2021 W Rosyjskim Domu w Gdańsku gościli uczniowie z VI LO z Gdyni

8 grudnia 2021 roku w Rosyjskim Domu  w Gdańsku gościli uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Uczniowie zapoznali się z Rosyjskim Domem, obejrzeli prezentację "Z okazji 200-lecia  F. M. Dostojewskiego", która została przygotowana przez studentów Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Gdańskiego. Na zakończenie spotkania pokazano film fabularny na podstawie dzieł F. M. Dostojewskiego.

Festiwal dla dzieci "Moja ulubiona rosyjska bajka" 08.12.2021 Festiwal dla dzieci "Moja ulubiona rosyjska bajka"

28 grudnia 2021 roku,15:00, Instytut Edukacji Międzynarodowej Wołgogradzkiego Państwowego Uniwersytetu Społeczno-Pedagogicznego zaprasza wszystkich zainteresowanych językiem rosyjskim i kulturą na internetowy Festiwal "Moja ulubiona rosyjska bajka". Rosyjskie opowieści pomagają poznać historię Rosji, zapoznać się z rosyjską kulturą i obyczajami. Czekają na Was najsłynniejsze rosyjskie bajki folklorystyczne i literackie, ciekawe zadania i przyjazna atmosfera. 
Festiwal online odbywa się na platformie Zoom.

III Międzynarodowe Odczyty Turgieniewa 08.12.2021 III Międzynarodowe Odczyty Turgieniewa

Szkoła „Nika”, „Biblioteka i czytelnia im. I. Turgieniewa”, projekt szkół UNESCO, Stowarzyszenie Rosyjski Dom (Baden-Baden, Niemcy) od 1 grudnia 2021 do 29 stycznia 2022 organizują i zapraszają do udziału w III Międzynarodowych Odczytach Turgieniewa, poświęconych 203. rocznicy urodzin Iwana Turgieniewa i 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego. Temat spotkań: „Turgieniew i Dostojewski — człowiek jest tajemnicą”

Zasady udziału, rejestracja, program na stronie organizatora: https://nika-school.ru/page22159471.html

Birch bark letters of the XXI century with the words of great Russian writers 06.12.2021 Birch bark letters of the XXI century with the words of great Russian writers

On the occasion of the 200th anniversary of the birth of Dostoevsky, Berestaproject took a cultural initiative to create a collection of literary phrases by Dostoevsky, Lermontov, Tolstoy and Chekhov on unique porcelain dinnerware with birch bark. The collection of mugs large and small and bowls will be created together with the Dulevsky Porcelain Plant. The initiative was supported by the house-museum of Fedor Dostoevsky as part of the Novgorod Museum-Reserve, the museum-estate of Lev Tolstoy "Yasnaya Polyana", the Lermontovsky Museum-Reserve "Tarkhany", the memorial museum-reserve of Anton Chekhov "Melikhovo".

 

1-5 grudnia 2021: Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Spotkanie z Rosją. Terytorium Jedności Narodowej" 01.12.2021 1-5 grudnia 2021: Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Spotkanie z Rosją. Terytorium Jedności Narodowej"

Głównym celem festiwalu jest pokazanie różnorodności zwyczajów, tradycji, języków, oryginalnej kultury i przyrody – wszystkich wspólnych, bezcennych dóbr, z których Rosja jest dumna i za które jest ceniona. Międzynarodowy Festiwal Filmowy poświęcony jest tematom unikalnej różnorodności kultur narodów Rosji, wielowiekowym tradycjom wspólnego sąsiedzkiego życia i wielowiekowej przyjaźni ponad 190 narodowości, dla których Rosja jest wspólnym domem. Filmy można oglądać za pośrednictwem odtwarzacza CDN Festiwalu znajdującego się na stronie https://www.svidaniesrossiey.ru/ i z angielskimi napisami 

Pokaz filmu polskimi napisami: „O CZYM JESZCZE ROZMAWIAJĄ MĘŻCZYŹNI” 29.11.2021 Pokaz filmu polskimi napisami: „O CZYM JESZCZE ROZMAWIAJĄ MĘŻCZYŹNI”

3 grudnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Tak się złożyło, że cały dzień 31 grudnia nasi bohaterowie spędzają razem, chociaż wcale nie w tym miejscu, w którym chciałoby się być w przeddzień Nowego Roku. Z jednej strony, bardzo nieprzyjemnie jest czuć się jak w pułapce, z drugiej - dawno nie mieli dla siebie tak dużo wolnego czasu. Jak spędzają ten czas? Oczywiście na rozmowach. O czym? Po pierwsze, naturalnie, o kobietach - to temat niewyczerpany. 

Pokaz filmu polskimi napisami: „CHOINKI. NOWE” 29.11.2021 Pokaz filmu polskimi napisami: „CHOINKI. NOWE”

10 grudnia, piątek, godz. 18.00, Sala Kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: ymem w ogniu rodzinnego skandalu; Śnieżynka w wysokiej ciąży wyruszy w Odyseję do niżegorodskich rodzin; zdesperowana Gala z Nowosybirska zrobi wszystko, aby spędzić noc z ukochanym lekarzem; ekstremalna wyprawa do lasu po choinkę będzie testem wytrzymałości dla młodego hipstera z Tiumeni i jego potencjalnego ojczyma. Nowe i dobrze znane postaci "Choinek" zakochują się...

Pokaz filmu polskimi napisami: „CHOINKI. OSTATNIE” 29.11.2021 Pokaz filmu polskimi napisami: „CHOINKI. OSTATNIE”

17 grudnia, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, komedia, 85 min. "Choinki. Ostatnie" to najbardziej wzruszająca, dobra i magiczna ze wszystkich części filmu, to tu bohaterowie pożegnają się z widzami. Film składa się z pięciu świątecznych historii. W noweli "Sosny" millenias pomoże swojemu brutalnemu ojczymowi Jurze oświadczyć się. W "Braciach" nierozłączni przyjaciele Boria i Żenia ponownie znajdą się na skraju rozstania, bo Żenia zamierza wrócić do Jakucka. Narciarz i snowboardzista wywrócą całe miasto do góry nogami, żeby zobaczyć uśmiech pewnej pięknej dziewczyny z noweli "Restauracja szybkich randek".  

Przedstawienie noworoczne dla dzieci 29.11.2021 Przedstawienie noworoczne dla dzieci

Szanowni Państwo!
Informujemy, że w związku z pandemią SARS-CoV-2 i zamknięciem granicy w tym roku, niestety, przedstawienie noworoczne dla dzieci z udziałem naszych zaprzyjaźnionych artystów, nie odbędzie się.

Wizyta uczniów z Wejherowa 25.11.2021 Wizyta uczniów z Wejherowa

25 listopada 2021 roku w Rosyjskim Domu w Gdańsku odbyło się spotkanie z uczniami Technikum z Wejherowa. Odbyła się wycieczka po zabytkowym budynku Rosyjskiego Domu, a następnie goście obejrzeli prezentację "Z okazji 200. rocznicy urodzin F. M. Dostojewskiego". Uczniowie z Wejherowa po raz pierwszy odwiedzili Rosyjski Dom, z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji, a następnie obejrzeli film na podstawie dzieł F. M. Dostojewskiego.

Turniej "Co? Gdzie? Kiedy? 23.11.2021 Turniej "Co? Gdzie? Kiedy?

23 listopada 2021 roku po długiej przerwie w Rosyjskim Domu w Gdańsku odbył się turniej "Co? Gdzie? Kiedy? wśród zespołów uczniów liceów w Gdańsku i Gdyni. Zawodnicy poważnie przygotowali się do turnieju. Pytania w grze były zarówno po polsku, jak i po rosyjsku. W turnieju wzięła udział również drużyna nauczycieli. Zwycięzcami zostali uczniowie Stowarzyszenia Gdańskich Szkół Sportowych. Zwycięzcom gratulujemy!

"Puszkin oczami Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego" 20.11.2021 "Puszkin oczami Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego"

25 listopada 2021 r. o godzinie 16.00 czasu moskiewskiego odbędzie się seminarium internetowe  "Puszkin oczami Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego". Poeci XX w.  niezmiennie odwoływali się do tematu Puszkina. Znaczący wkład w poetycką puszkinianę wnieśli Siergiej Jesienin i Władimir Majakowski. Różnice postaw artystycznych dwóch wybitnych przedstawicieli poezji srebrnego wieku wynikają z różnic w ich interpretacji obrazu Puszkina. Seminarium poprowadzą: Tatiana Konstantinowna Sawczenko oraz Iwan Siergiejewicz Leonow, - profesorowie Katedry Literatury Światowej Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina. 

IV Konkurs Recytatorski poezji rosyjskiej "Poeci Srebrnego Wieku" 17.11.2021 IV Konkurs Recytatorski poezji rosyjskiej "Poeci Srebrnego Wieku"

17 listopada w XIX LO  w Gdańsku odbył się XIV Konkurs Recytatorski poezji rosyjskiej "Poeci Srebrnego Wieku". W tym roku w konkursie wzięło udział 21 uczniów z 8 liceów z Gdańska, Głuchowa, Rumii i Gdyni. Każdy uczestnik konkursu recytował swój wiersz w dwóch językach: polskim i rosyjskim. Przedstawiono utwory Maksymiliana Wołoszyna, Marii Cwietajewej, Igora Sewerjanina. Miło było widzieć takie zainteresowanie rosyjską poezją wśród uczniów, którzy twórczo podeszli do udziału w konkursie. Mimika, gestykulacja, intonacja, emocje – wszystko znalazło odzwierciedlenie w ich występach.  .

Evgen Malinowski. Koncert z okazji Dnia jedności narodowej 06.11.2021 Evgen Malinowski. Koncert z okazji Dnia jedności narodowej

5 listopada z okazji Dnia Jedności Narodowej w Rosyjskim Domu w Gdańsku wystąpił znany aktor i piosenkarz, nasz rodak Evgen Malinovskiy z programem muzycznym "Dwie ojczyzny - jedno serce". Podczas koncertu artysta wykonał utwory W. Wysockiego, B. Okudżawy, A. Rosenbauma oraz innych autorów w języku rosyjskim i polskim. Artysta jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej i Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w  Warszawie. Specjalizuje się w poezji śpiewanej  i  piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i  jazzowymi. 

Międzynarodowa Konferencja on-line "Współczesna sytuacja językowa i doskonalenie kształcenia nauczyciela filologa" 05.11.2021 Międzynarodowa Konferencja on-line "Współczesna sytuacja językowa i doskonalenie kształcenia nauczyciela filologa"

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna on-line, Woroneż, 20-21 grudnia 2021 r. Konferencja jest organizowana przez Katedrę Języka Rosyjskiego, Współczesnej Literatury Rosyjskiej i Zagranicznej, Katedrę Języka Niemieckiego i Regionalne Centrum Języka Rosyjskiego w ramach działalności Rosyjskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Rosyjskiego i Literatury przy wsparciu Departamentu Edukacji, Nauki i Polityki młodzieżowej regionu Woroneża. Informacje, kontakt i zgłoszenia: https://na-konferencii.ru/conference/mezhdunarodnaja-nauchno-prakticheskaja-onlajn-konferencija-sovr... 

Międzynarodowy Konkurs Młodych Recytatorów "Żywa klasyka" 05.11.2021 Międzynarodowy Konkurs Młodych Recytatorów "Żywa klasyka"

Międzynarodowy Konkurs Młodych Recytatorów "Żywa klasyka" — konkursowe wydarzenie polegające na czytaniu na głos fragmentów utworów prozaicznych pisarzy rosyjskich i zagranicznych. 

Zasady udziału w konkursie: https://youngreaders.ru/wp-content/themes/flow/files/положение.pdf

Rejestracja uczestników: https://youngreaders.ru/register

"Wykorzystanie e-podręczników w kształceniu na odległość" 01.11.2021 "Wykorzystanie e-podręczników w kształceniu na odległość"

Wydawnictwo "Złotoust" zaprasza nauczycieli języka rosyjskiego na bezpłatne seminarium-prezentację "Wykorzystanie e-podręczników w kształceniu na odległość" Data: 03 listopada 2021 r. (środa), godzina: 10.00 (msk). Udział jest bezpłatny. Uczestnicy mogą otrzymać certyfikat uczestnika i rabat na subskrypcję na platformie "Złotoust".

Informacje i zapisy: https://mirrki.ru/semrkizlat

„Поэзия серебряного века” Творчество Марины Цветаевой, Игоря Северянина и Максимилиана Волошина 29.10.2021 „Поэзия серебряного века” Творчество Марины Цветаевой, Игоря Северянина и Максимилиана Волошина

Dyrekcja i nauczyciele XIX Liceum Ogólnokształcącego  w Gdańsku, Rosyjski Dom w Gdańsku, Uniwersytet Gdański zapraszają do udziału w konkursie XIV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Rosyjskiej. Cele konkursu: rozbudzanie zainteresowań poezją rosyjską, rozpowszechnianie wiedzy z zakresu literatury i kultury rosyjskiej, popularyzacja języka rosyjskiego, promocja talentów, integracja nauczycieli języka rosyjskiego i uczniów uczących się przedmiotu. 

W Rosyjskim Domu  odbyła się prezentacja projektu "Przyroda bez granic" i wręczenie nagród laureatom konkursów 28.10.2021 W Rosyjskim Domu odbyła się prezentacja projektu "Przyroda bez granic" i wręczenie nagród laureatom konkursów

27 października 2021 roku w Rosyjskim Domu w Gdańsku odbyła się prezentacja projektu "Przyroda bez granic" Grantu Fundacji Prezydenckiej Kaliningradzkiej Organizacji Non-Profit Projektów Społecznych, Kulturalnych, Edukacyjnych i Ekologicznych „Istoki”. Partnerem projektu był Rosyjski Dom w Gdańsku. W ramach projektu odbył się polsko - rosyjski Konkurs Twórczy dla młodzieży oraz internetowy konkurs fotograficzny na portalu internetowym dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i przygranicznych województw Polski. W Rosyjskim Domu odbyło się wręczenie laureatom cennych nagród i upominków.

Pokaz filmu polskimi napisami "Zapomniana melodia na flet" 26.10.2021 Pokaz filmu polskimi napisami "Zapomniana melodia na flet"
19 listopada, piątek, godz. 18.00 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Były student konserwatorium i dobry flecista, obecnie - mąż córki "znaczącego człowieka", wysokiej rangi urzędnik Leonid Siemionowicz Filimonow, pewnego razu poczuł się źle. Diagnoza: problemy z sercem. I to w wieku niespełna czterdziestu lat! Ten nieprzyjemny incydent staje się okazją do znajomości byłego flecisty z młodą pielęgniarką Lidą w jednej z resortowych klinik. Rozpoczyna się burzliwy romans...