Wydarzenia

RSS

Seminaria i warsztaty metodyczne: "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce" 15.03.2019 Seminaria i warsztaty metodyczne: "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce"

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny wspólnie z Federalną Agencję ds. Spraw Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Rossotrudnichestvo) w dniach od 26.03.2019 r. do 30.03.2019 r. zaprasza nauczycieli do udziału w seminariów i warsztatów metodycznych "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w dniach 26 - 27 marca) i Warszawie (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, w dniach 29 - 30 marca).

Otwarcie wystawy fotograficznej Gai Bożek "Bożek" 25.02.2019 Otwarcie wystawy fotograficznej Gai Bożek "Bożek"

7 marca, czwartek, godz. 17.00, Galeria, RCNK 

"Na Syberii spędziliśmy prawie 6 tygodni. 4 dni zajęła nam podróż Koleją Transsyberyjską. Wyjechaliśmy bez planu i przewodnika, z podręcznym słownikiem języka rosyjskiego. Wróciliśmy z adresami osób, które nas gościły, cudownymi wspomnieniami i radością w serduchach, że jeszcze są takie miejsca i tacy ludzie... To nie są zwyczajne zdjęcia. To pierwszy taki projekt w Polsce. Zwracający uwagę na ekologię, na nasze korzenie i symbol Syberii. "Sięgam po drewno, ale nie traktuję go użytkowo jak powszechnie używany materiał. To wyraz szacunku, wspomnienia i upomnienia". Wystawa czynna: 7-22 marca 2019 r.

Pokaz filmu: "Karp rozmrożony" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Karp rozmrożony"

7 marca, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017,  komediodramat, reż. Władimir Kott, 98 min. Emerytowana nauczycielka Jelena Michajłowna żyje skromnie w prowincjonalnym miasteczku. Nieoczekiwanie dla siebie dowiaduje się o śmiertelnej diagnozie, która w dowolnym momencie może przerwać jej życie. Aby po raz kolejny nie niepokoić ukochanego, ale ciągle zajętego syna, który pracuje w wielkim mieście jako trener biznesu, i aby uwolnić go od potencjalnych problemów, Jelena Michajłowna bierze sprawy w swoje ręce i aktywnie zabiera się za organizację swojego własnego pogrzebu.

Pokaz filmu: "Najbardziej czarująca kobieta" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Najbardziej czarująca kobieta"

15 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1985, komedia liryczna, reż. Gerald Bieżanow, 80 min. ani inżynier Nadia Kliujewa, choć jest już po trzydziestce, nie ma życia osobistego. Jedyną jej rozrywką jest gra w ping-ponga ze starym przyjacielem Gieną. Wszystko się zmienia, gdy Nadia przypadkowo spotyka szkolną koleżankę Zuzannę, która pracuje jako socjolog. Zuzanna, po upewnieniu się, że Nadia nie jest jeszcze mężatką, postanawia "uporządkować życie" starej przyjaciółki z wykorzystaniem "naukowych" metod uwodzenia.

Pokaz filmu: "Zielona kareta" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Zielona kareta"

22 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2015, dramat, reż. Oleg Asadulin, 93 min. Wadim Rajewski jest słynnym reżyserem, który ma wszystko: pieniądze, piękne kobiety, powszechne uznanie. Jego nowy film jest nawet nominowany do Oscara. Wydawałoby się, że szczęście podąża za nim samo, ale czy zawsze tak będzie? Wystarczy jedna chwila, by jego świat się zawalił. Wadim stara się zrozumieć, co się stało, ale im głębiej wszystko analizuje, tym bardziej szokujące szczegóły odkrywa...

Pokaz filmu: "Franz + Polina" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Franz + Polina"

29 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2006, dramat, reż. Michaił Segał, 118 min. Film na motywach powieści białoruskiego pisarza Aleksandra Adamowicza "Niemy", opartej na prawdziwych wydarzeniach. Rok 1943. Aby uniknąć ataków partyzanckich, dowództwo niemieckie rozpoczyna operację likwidacji białoruskich wsi wraz z ich mieszkańcami. W tym celu wysyła jednostkę karną SS. Jednakże, z nieznanych powodów, operacja zostaje wstrzymana, a żołnierze niemieccy zamieszkują w jednej z takich wiosek...

Wystawa: "Baśnie mojego życia" 24.02.2019 Wystawa: "Baśnie mojego życia"

28 lutego, czwartek, godz. 10.00. Galeria, RCNK

Z okazji 125. rocznicy pierwszej publikacji w Rosji baśni Andersena „Baśnie mojego życia” w RCNK zostanie otwarta wystawa ilustracji rosyjskich artystów do baśni J.CH. Andersena. Ekspozycja zorganizowana przy współpracy Rady ds. książki dziecięcej w Rosji. Wystawa czynna: 28 lutego - 14 marca 2019 r.


Konkurs fotograficzny PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa" 21.02.2019 Konkurs fotograficzny PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa"

22 kwietnia - 22 maja 2019 r. IV Festiwalowy maraton "Od Atlantyku do Pacyfiku", w ramach tej imprezy zaplanowano przeprowadzenie konkursu fotograficznego PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa". 

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni niezależnie od kraju zamieszkania. Przyjmowanie prac do 14 kwietnia 2019 r. Szczegółowe informacje: http://en.fmarathon.com, zasady udziału w konkursie (ang.) http://fmarathon.com/wp-content/uploads/2019/02/Contest-PD2019_eng.pdf

19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego 18.02.2019 19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego

W roku 220. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina organizatorzy konkursu postanowili postawić przed uczestnikami szczególne zadanie znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdyby Aleksander Puszkin żył dzisiaj, czy byłby blogerem ze stutysięcznym audytorium? "220: Puszkin pod napięciem. Pomnik czy bloger? Czy klasycy nie przeszkadzają nowemu pokoleniu w nauce języka rosyjskiego?"— właśnie taki będzie temat Międzynarodowego konkursu puszkinowskiego. Jego wiersze, listy, epigramy, przyjacielskie liściki w albumach dziewcząt tak mocne i "w punkt", że wiele z nich można porównać z nowoczesnymi blogami. Ale coraz częściej słychać opinię, że dla obecnych uczniów Puszkin jest niezrozumiały, język klasyki skomplikowany i nudny dla pokolenia, wychowanego na komiksach, Instagramie i YouTube.

Zapraszamy do udziału w kursach online  na portalu "Edukacja po rosyjsku" 15.02.2019 Zapraszamy do udziału w kursach online na portalu "Edukacja po rosyjsku"

W środę 20 lutego 2019 roku o godzinie 17.30 (czasu moskiewskiego) odbędzie się webinarium "Teksty polikodowe w różnych dziedzinach działalności". Prowadząca: Tatiana Nesterowa, dr, docent, profesor Katedry Językoznawstwa Ogólnego i Rosyjskiego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina".

W czwartek 21 lutego 2019 r. o godzinie 16.00 (czasu moskiewskiego) odbędzie się pierwsze webinarium poświęcone 220. rocznicy urodzin Aleksandra Puszkina, "Fenomen Puszkina i Puszkiniana epoki komunikacji cyfrowej". Prowadząca: Elmira Afanasjewa, dr, literaturoznawca, pracownik naukowy Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina". 

Międzynarodowy Młodzieżowy Konkurs prac naukowych i twórczych «Horyzont — 2100» 08.02.2019 Międzynarodowy Młodzieżowy Konkurs prac naukowych i twórczych «Horyzont — 2100»

Od 31 stycznia do 31 marca odbywa się Międzynarodowy Młodzieżowy Konkurs prac naukowych i twórczych «Horyzont — 2100», zorganizowany przez Centrum modelowania przyszłości, w którym młodzież z różnych krajów prezentuje swoje wizje przyszłości w roku 2100. Prace są w formie artykułów naukowych i esejów naukowo-fantastycznych. Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16-26 lat, udział w nim jest bezpłatny. Finaliści mogą wziąć udział w Międzynarodowym Forum Młodzieżowym, który odbędzie się w Moskwie w lipcu 2019 r. Prace należy przesyłać za pośrednictwem strony internetowej: http://www.futurible.space 

Głosujemy na Drzewo Europy — Dąb z Abramcewa! 06.02.2019 Głosujemy na Drzewo Europy — Dąb z Abramcewa!

Rozpoczęło się głosowanie na stronie "Europejskie Drzewo roku". Jednym z kandydatów do tego tytułu jest abramcewski 249-letni dąb, który jeszcze pamięta spacerujących w jego potężnym cieniu Gogola, Aksakowa, Turgieniewa... Obok niego tworzyli Repin, bracia Wasniecowowie, Sierow, Polenow, Korowin, Wrubel... Dziś to drzewo reprezentuje Rosję: rosyjski las, kulturę i tradycję. Pomóżmy mu stać się drzewem całej Europy! Głosowanie potrwa do 28 lutego. Głosować można na stronie: https://www.treeoftheyear.org/vote 

Festiwal Czytania Artystycznego "Pegaz", Kaliningrad 06.02.2019 Festiwal Czytania Artystycznego "Pegaz", Kaliningrad

Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny, Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, Szkoła podstawowa nr 25 w Kaliningradzie informują i zapraszają do udziału w Festiwalu Czytania Artystycznego "Pegaz". Festiwal odbędzie się 23 marca 2019 roku o godzinie 14.00 w Szkoła Podstawowej nr 25 Kaliningrad, ul. Frunze, 46.

Pokaz filmu: "Ja też chcę" 30.01.2019 Pokaz filmu: "Ja też chcę"

1 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2012,  dramat, reż. Aleksiej Bałabanow, 89 min. Po pustynnej drodze pędzi duży czarny jeep. W nim - Bandyta, jego przyjaciel Matwiej z ojcem staruszkiem, Muzyk i ładna dziewczyna. Szukają Dzwonnicy Szczęścia, która podobno znajduje się gdzieś między Petersburgiem a Ugliczem, obok nieczynnej  już elektrowni jądrowej. Dzwonnica zabiera ludzi, ale nie wszystkich. Jednak w ciemnym  dużym samochodzie każdy wierzy, że zostanie wybrany.

Wystawa z okazji 210. rocznicy urodzin M. Gogola 29.01.2019 Wystawa z okazji 210. rocznicy urodzin M. Gogola

8 lutego, piątek, Galeria, RCNK

„Oblicza Gogola” wystawa ze zbiorów Muzeum „Abramcewo”. W czasach Gogola Abramcewo było posiadłością, dworem, znajdującym się pięćdziesiąt kilometrów od Moskwy. Przyjeżdżał tu Gogol w 1848 i w 1851 roku do swojego przyjaciela, właściciela dworu, rosyjskiego pisarza Siergieja Aksakowa. Tutaj Gogol czytał pierwszy rozdział II tomu "Martwych dusz". Później, już po nagłej śmierci Gogola w 1852 roku, Aksakow napisał esej "Historia mojej znajomości z Gogolem", skąd zaczerpnęliśmy bezcenne informacje o pisarzu i jemu współczesnych.

Z okazji Dnia Rosyjskiej Nauki pokazy filmów o rosyjskich uczonych-emigrantach w oryginalnej wersji językowej 28.01.2019 Z okazji Dnia Rosyjskiej Nauki pokazy filmów o rosyjskich uczonych-emigrantach w oryginalnej wersji językowej

8,15, 22 lutego, piątek, godz. 16.00, Sala kinowo-koncertowa

Repertuar przygotowany przez Dom Rosyjskiej Zagranicy im. A. Sołżenicyna. 
8 lutego, godz. 16.00 - «Владимир Ипатьев. Химия жизни»
15 lutego, godz. 16.00 - «Русский триумф на чужбине. Пионер видеоэры, инженер Понятов» 
22 lutego, godz. 16.00 - «Захарий Аркус-Дантов: русский "отец" американской легенды»

Pokaz filmu: "Urga - terytorium miłości" 27.01.2019 Pokaz filmu: "Urga - terytorium miłości"

8 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1991, dramat, reż. Nikita Michałkow, 118 min. Słowo "urga" - oznacza pętlę na końcu drążka, za pomocą której mongolscy hodowcy bydła odławiają zwierzęta. Dla mieszkańców stepu urga jest symbolem miłości, odosobnienia i siły. Urga wetknięta w ziemięobok jurty oznacza poczęcie nowego człowieka, nowego Mongoła. Widząc z daleka urgę, żaden Mongoł nie zbliży się do jurty, żeby nie wtargnąć na terytorium miłości, poczeka w oddali, aż urga zniknie...

Pokaz filmu: "Lód" 26.01.2019 Pokaz filmu: "Lód"

15 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, melodramat, reż. Oleg Trofim, 113 min. Nadia od dziecka wierzyła w cuda. Wyobrażała sobie, jak wśród owacji publiczności wychodzi na lód i tańczy swój najpiękniejszy taniec. I oto, dzięki wierze i wytrwałości, Nadia staje się sławną łyżwiarką figurową. Jednak w chwili, gdy jej marzenia o wielkich zwycięstwach, pięknym życiu i wspaniałym księciu już prawie się spełniają, los stawia przed nią prawdziwe wyzwanie. I aby mu podołać, znów musi, jak w dzieciństwie, uwierzyć w marzenia.

Pokaz filmu: "Przeciw Wranglowi" 25.01.2019 Pokaz filmu: "Przeciw Wranglowi"

22 lutego, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  1968, dramat wojenny, reż. Jewgienij Kariełow, 93 min. Trwa wojna domowa w Rosji. W ręce czerwonych trafia zdobyczna kamera filmowa - nowiutka, francuska Pathé. Sztab decyduje się użyć jej do wykonania zdjęć lotniczych. Były fotograf, żołnierz Andriej Niekrasow, zostaje mianowany kamerzystą. Pod "nadzorem" Iwana Karjakina, który niedawno został zdegradowany za lekceważenie dyscypliny wojskowej, Niekrasow przystępuje do wykonania zadania...

Bogusław Lustyk i jego Goście 23.01.2019 Bogusław Lustyk i jego Goście

29 stycznia, wtorek, godz. 17.00, Galeria RCNK

Zapraszamy na Finisaż Malarski Wystawy: Świąteczne Spotkania ze Sztuką. Spotkanie autorskie i Prezentacja Projektu EXODUS. Bogusław Lustyk i Jego goście: artysta malarz Jan Brodziak, tłumaczka i poetka Małgorzata Czarnota-Puttkammer, artysta malarz Maria Sabina Grzyb, kurator organizacyjny Marek Madej. 


Новости 1 - 20 из 134
Начало | Пред. | 1 2 3 4 5 | След. | Конец