Wydarzenia

RSS

04.03.2021 SZANOWNI PANSTWO!

Informujemy Państwa, że wszystkie imprezy w RCNK odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego: zachowania bezpiecznej odległości, zajmowanie 50% miejsc w sali kinowej, nasi goście powinni posiadać obowiązkowo maseczki ochronne.

Rosyjskie uczelnie zajęły 16 miejsca w światowym rankingu uniwersytetów QS 03.03.2021 Rosyjskie uczelnie zajęły 16 miejsca w światowym rankingu uniwersytetów QS

16 rosyjskich uniwersytetów znalazło się w 2021 r. w 100. najlepszych światowego rankingu uniwersytetów QS, opracowywanego corocznie przez największą na świecie międzynarodową sieć szkolnictwa wyższego Quacquarelli Symonds. Spośród nich 10 instytucji edukacyjnych brało udział w Projekcie 5-100, celem którego było dostosowanie rosyjskich uniwersytetów do światowych standardów i włączenie ich do międzynarodowego środowiska edukacyjnego. Jak zauważono w wydaniu "Narodowego Uniwersytetu Badawczego "Wyższa Szkoła Ekonomii" (ВШЭ), reprezentacja rosyjskich uniwersytetów w światowym rankingu 100. przedmiotowych i branżowych QS wzrosła o 16 razy w porównaniu z 2013 r...

Konkurs "Nakręć naukę!" 03.03.2021 Konkurs "Nakręć naukę!"

Zapraszamy do wspólnego kręcenia filmów i zdjęć naukowych. Zgłoszenia do konkursu w dziale "Zdjęcia" przyjmowane są od 1 marca do 30 kwietnia 2021 roku, a w dziale "Filmy" - od 11 maja do 19 września 2021 roku włącznie. Najlepsze filmy trafią na antenę kanału. Współorganizatorem konkursu jest "WikimediaRu" i Rosyjski Festiwal Nauki "Nauka0+" . Impreza odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiej Fundacji Naukowej.  Zdjęcia zwycięzców ozdobią artykuły naukowe Wikipedii, najlepsze fragmenty wideo trafią na antenę kanału "Nauka". Prace można zgłaszać w kategoriach: "Ludzie w nauce", "Mikroedukacja", "Niefoto", "Serie", "Natura", "Kosmos".

Wystawa: "WIOSENNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W AKWARELI MARKA MADEJA" 25.02.2021 Wystawa: "WIOSENNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W AKWARELI MARKA MADEJA"
5-26 marca, godz. 17.00, Galeria 

Artysta uczył się w Policealnym Studium Reklamy w Mińsku Mazowieckim na kierunku plastycznym. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tematyka wiodąca to: architektura sakralna i świecka, architektura miejska i ludowa, dwory szlacheckie i włościańskie, pałace w otoczeniu parków krajobrazowych, weduty miejskie a także kościoły, cerkwie oraz marynistyka i tematyka żeglarska, krajobraz przyrodniczy, architektura i przyroda szczególnie pogranicza polsko - białoruskiego Podlasia oraz pogranicza polsko - rosyjskiego Warmii i Mazur. W latach 2002 – 2020 organizator i kurator organizacyjny około 220 plenerów malarskich oraz sympozjów sztuk wizualnych w formule krajowej i międzynarodowej.

Seminarium puszkinowskie  "Ideał sumienia w twórczości A. Puszkina". 24.02.2021 Seminarium puszkinowskie "Ideał sumienia w twórczości A. Puszkina".

4 marca 2021 r., godz. 14.00 (16.00 czasu moskiewskiego) 

Twórczość A. Puszkina, po reinterpretacji doświadczeń artystycznych XVIII wieku, rozwinęło się w kierunku poszukiwania podstaw narodowego obrazu świata. Po drodze pisarz odkrył i ugruntował ideał sumienia jako kryterium prawdy życiowej w historii, w sztuce, w społeczeństwie. Ilja Kuzniecow - literaturoznawca, badacz, profesor Nowosybirskiego Państwowego Instytutu Teatralnego. Autor ponad 100 artykułów, monografii i podręczników z zakresu teorii literatury i historii literatury rosyjskiej, publikacji artystycznych. Organizator projektu edukacyjnego "Historia teoretyczna literatury rosyjskiej" https://teoristlit.wixsite.com/str1. Seminarium prowadzi kierownik naukowy projektu Elmira Afanasieva, literaturoznawca, kierownik projektów Puszkina.

Pokaz filmu z polskimi napisami: "MATYLDA" 23.02.2021 Pokaz filmu z polskimi napisami: "MATYLDA"
5 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Ostatni rosyjski car i balerina, która umocniła sukces rosyjskiego baletu. Namiętność, która mogła zmienić rosyjską historię. Miłość, która przeszła do legendy. W życiu każdego człowieka zdarza się kilka dni, które mogą je zmienić na zawsze. Gdy dzieje się to, co najważniejsze. Odwracasz się na głos miłości. I dokonujesz wyboru. Ale gdy jesteś władcą imperium i pokochasz tancerkę, doprowadzającą do szaleństwa swą urodą... Sobór Uspienki, Kreml, Chodyńskie pole, cesarskie pałace, sceny Maryjskiego i Teatru Bolszoj — tam, gdzie bije serce wiecznej Rosji.

Pokaz filmu z polskimi napisami: "BRYLANTOWA RĘKA" 23.02.2021 Pokaz filmu z polskimi napisami: "BRYLANTOWA RĘKA"
10 marca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. W południowym miasteczku grasuje banda przemytników, na czele z Szefem i jego pomocnikiem Hrabią. Skromny radziecki urzędnik i wzorowy ojciec rodziny Siemion Gorbunkow udaje się w zagraniczny rejs na statku. Na statku płynie również Hrabia, który musi odebrać brylanty w jednym ze wschodnich miast i przewieźć je w zagipsowanej ręce. Ze względu na nieporozumienia zamiast podstawionego przemytnika na umówionym miejscu okazuje się niczego nie podejrzewający Siemion, którego ręka zostaje zagipsowana. To tu wszystko się zaczyna...

Pokaz filmu z polskimi napisami: "CZARNO-BIAŁY" 23.02.2021 Pokaz filmu z polskimi napisami: "CZARNO-BIAŁY"
19 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Czasy współczesne. Niebezpiecznego przywódcę kryminalnego, a do tego intelektualistę Alhana jednocześnie planują ograbić oszukany przez niego Jarosław i drobny złodziejaszek Nurik. W czasie ich burzliwego spotkania Nurik przypadkowo ginie, wraca jednak do świata żywych z misją: zostaje aniołem-stróżem Jarosława, który cierpi na „alergię na Kaukaz”. Mistycznie związani ze sobą mężczyźni muszą znaleźć wspólny język i ratować się przed żądnym zemsty Alhanem i jego ludźmi.

Pokaz filmu z polskimi napisami: "ELEPHANT" 23.02.2021 Pokaz filmu z polskimi napisami: "ELEPHANT"
24 marca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami. Dobre książki o Słoniu Michasiu miały bardzo złego autora. I nawet gdy Walentynowi Szubinowi z powodu choroby przeszczepiono serce, mężczyzna zdecydował, że wszystko inne pozostanie po staremu.  Szubin dawno rozwiódł się z żoną i pokłócił się z córką, dla której kiedyś pisał swoje historie. Pisać kolejnych części nie zamierza, tym bardziej w towarzystwie narzuconej mu opiekunki. Gorsze od niej jest tylko to, że Szubinowi w najbardziej nieodpowiednim momencie mimowolnie płyną łzy...

Rekrutacja dla osób chcących studiować w Rosji przedłużona do 15 marca 2021. 19.01.2021 Rekrutacja dla osób chcących studiować w Rosji przedłużona do 15 marca 2021.

Trwa kampania rekrutacyjna dla obcokrajowców kandydujących na rosyjskie uczelnie. Możliwość zostania studentem jest bezpłatna w ramach specjalnego programu rządu rosyjskiego. Zagraniczni studenci mieszkający za granicą, którzy chcą studiować w Rosji, po raz pierwszy będą mogli ubiegać się o studia w formie elektronicznej na stronie internetowej państwowego systemu informacji "Edukacja w Federacji Rosyjskiej dla cudzoziemców" (GIS ORFI).  

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym 19.01.2021 Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym

1-31 marca, online, FBZapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku. Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym: Z okazji 200. rocznicy urodzin rosyjskiego poety i tłumacza A.A. Feta, Dnia Konstytucji FR i filmy dokumentalne, poświęcone rocznicom, m.in: 175. rocznicy urodzin Włodzimierza Makowskiego, Dnia Pamięci A. Puszkina, urodzin primabaleriny Anny Pawłowej, 85. rocznicy urodzin Anny German, rocznicy urodzin Nikołaja Leskowa i in.

Webinarium: Biblioteka elektroniczna "Język rosyjski jako obcy" 18.01.2021 Webinarium: Biblioteka elektroniczna "Język rosyjski jako obcy"

Webinarium, 25 lutego 2021 r., 10.00-11.00 pl (13:00-14:00 czasu MSK), Biblioteka elektroniczna "Język rosyjski jako obcy" Podczas spotkania przedstawimy zasoby, przejrzymy zawartość książek i podręczników do nauki języka rosyjskiego jako obcego, materiałów audio i wideo, a także testów. 

XVII Międzynarodowa Olimpiada Języka Rosyjskiego dla Obcokrajowców 18.01.2021 XVII Międzynarodowa Olimpiada Języka Rosyjskiego dla Obcokrajowców

Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina informuje o rozpoczęciu XVII Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego dla Obcokrajowców. Olimpiada odbywa się w kilku kategoriach: "Rosyjski - edukacja językowa", "Rosyjski - język zawodowy i kariery", "Rosyjski - język nauki". Organizacja Olimpiady obejmuje następujące etapy:
1. Rejestracja – do 10 marca 2021 r. Po rejestracji dostęp do udziału w etapie konkursowym jest przyznawany uczestnikom spełniającym warunki Olimpiady.
2. Etap konkursowy – do 5 kwietnia 2021 r.
3. Finał – do 30 kwietnia 2021 r.
Strona internetowa: https://olympiada.pushkininstitute.ru/XVII/ 

Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I. Kanta zaprasza wszystkich do udziału w Międzynarodowej Letniej Szkole Języka i Kultury Rosyjskiej! 18.01.2021 Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I. Kanta zaprasza wszystkich do udziału w Międzynarodowej Letniej Szkole Języka i Kultury Rosyjskiej!

Coroczna Międzynarodowa Szkoła Letnia to 4 tygodnie pełne niezapomnianych wrażeń nauki języka rosyjskiego i kultury, podróży po Kaliningradzie i regionie. Część dydaktyczna programu obejmuje 3 interaktywne i praktyczne zajęcia z języka rosyjskiego (trwające 80 minut). Podczas zajęć językowych uczestnicy będą mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne w różnych sytuacjach, poznawać zawiłości współczesnego języka rosyjskiego...

Salon literacki o cyklu świątecznym Josifa Brodskiego z bezpośrednim połączeniem z ISS 18.01.2021 Salon literacki o cyklu świątecznym Josifa Brodskiego z bezpośrednim połączeniem z ISS
29 stycznia, godz. 15.00, online (https://youtu.be/Rq3pawAe8WI)

J. Brodski poruszał temat Bożego Narodzenia przez całe swoje twórcze życie. Jego cykl "Wiersze świąteczne" nie ma sobie równych w literaturze światowej. O twórczości J. Brodskiego będą rozmawiać kosmonauta Siergiej Ryżykow, profesor Wyższej Szkoły Ekonomii Oleg Lekmanow, kierownik Katedry Literatury Światowej Instytutu Puszkina Aleksander Paszkow, dyrektor Wielskiego Muzeum Krajoznawczego im. W. Kułakowa Olga Bieriezina, kurator Muzeum Domu J. Brodskiego we wsi Norinskoj Alina Balandina (Państwowy Uniwersytet w Sienie i Pizie (Włochy), autor i wykonawca piosenek Wiktor Popow.

Arktyczna Zimowa Szkoła Online od 22 lutego do 5 marca 2021 r. 18.01.2021 Arktyczna Zimowa Szkoła Online od 22 lutego do 5 marca 2021 r.


Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny zaprasza do udziału w Arktycznej Zimowej Szkole Online (w języku angielskim), która potrwa od 22 lutego do 5 marca 2021 r. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Międzynarodową Organizacją Forum Północne. Informacje i zgłoszenia do 19 lutego 2021 r. https://www.s-vfu.ru/en/

Kursy języka rosyjskiego w RCNK: DOROŚLI I DZIECI 15.01.2021 Kursy języka rosyjskiego w RCNK: DOROŚLI I DZIECI

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia rozpoczną się od 1 lutego dla dorosłych i od 16 stycznia dla dzieci 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Międzynarodowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego 14.01.2021 Międzynarodowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego

31 stycznia, 2021, online 

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Festiwalu im. Włodzimierza Wysockiego "Śladami Wysockiego - pieśni narowiste". Festiwal w 2021 roku odbywa się w nowym formacie online, wydarzenie będzie transmitowane na stronie Facebook i YouTube.

Organizatorzy: RCNK w Warszawie,  Fundacja Zbliżenia Kultur OPEN ART, Razem dla kultury

Обучение в России: открыта регистрация заявок в 2021/2022 учебном году 13.01.2021 Обучение в России: открыта регистрация заявок в 2021/2022 учебном году

С 20 января 2021 года открыта регистрация заявок для участия в отборе на обучение в Российской Федерации в 2021/2022 учебном году. Участие в отборочной кампании могут принять граждане Польши и лица без гражданства, соотечественники, проживающие в Польше. Регистрация заявок и прием документов: EDU.RS.GOV.RU. Регистрация открыта до 20 февраля 2021 года. Российские вузы пользуются популярностью в странах ближнего и дальнего зарубежья. Ежегодно в Россию приезжают учиться студенты со всего мира, почти из 170 стран, и вы можете войти в их число. Вас готовы принять на обучение более 800 высших учебных заведений в разных регионах России.

Koncert Bożonarodzeniowy: "Rosyjskie sezony" 22.12.2020 Koncert Bożonarodzeniowy: "Rosyjskie sezony"
24 grudnia, czwartek, godz. 18.00, https://russianseasons.org/ru/ 

"Rosyjskie sezony" we współpracy z RCCR Projects zapraszają na premierową transmisję koncertu świątecznego w Muzeum Faberge. Na scenie wystąpią gwiazdy światowej opery i baletu, w tym solistka Teatru Maryjskiego Elena Versina, pianista Nikolaus Rexroth, flecista Sofia Wieland, rosyjski aktor teatralny i filmowy Vladimir Kosheva i wiele innych. "Koncert świąteczny, nakręcony specjalnie w Muzeum Faberge – jest naszym prezentem dla europejskiej publiczności, zaplanowanym na obchody katolickich świąt Bożego Narodzenia" – powiedział dyrektor rosyjskich sezonów Aleksiej Lebiediew.


Новости 1 - 20 из 358
Начало | Пред. | 1 2 3 4 5 | След. | Конец