Wydarzenia
16.11.2017
Bożonarodzeniowe zwyczaje na południu Europy (Bułgaria, Grecja, Cypr)
28 listopada 17:00 Sala wystawowa
Klub „Słowiańskie tradycje i kultura”. Wykład z cyklu „Wprowadzenie do prawosławia”. Prelekt: profesor, rektor Seminarium prawosławnego ojciec Georgij Tofiljuk.
10.11.2017
Zapraszamy na Koncert z cyklu "Historia romansu rosyjskiego: od Ałły Bajanowej do Aleksandra Wertyńskiego"
17 listopada 18:00 Sala wystawowa
Autor projektu, prowadzący i wykonawca: Maciej Klociński - laureat "Złotego Liścia Retro 2013'" i nagrody "Za oddanie rosyjskiemu romansowi" od Fundacji Kulturowego Dorobku im. Ałły Bajanowej w Moskwie.
W programie: złote i szlachetne, rozsypane jak diamenty romanse rosyjskie: salonowe, miejskie, cygańskie okrutne, taborowe i współczesne. Romanse z repertuaru mistrzów stylu: Ałły Bajanowej, Jzabelli Juriewej, Wadima Kozina, Aleksandra Wertyńskiego i innych.
08.11.2017
Lew Daniłkin: „Bądź co bądź pisanie o Leninie okazało się ciekawsze niż o jakichś frywolnych paniach”
Lew Aleksandrowicz Daniłkin — rosyjski dziennikarz, krytyk literacki, tłumacz. Pracował jako redaktor naczelny czasopisma „Playboy”, pisał komentarze literackie do gazety „Wiedomosti”. Autor biografii pisarza Aleksandra Prochanowa „Człowiek z jajem” (lista finalistów konkursu „Bolszaja kniga” i „Nacionalnyj bestseller”), Jurija Gagarina z serii „Życie wybitnych osobistości” (nagroda „Aleksandra Newskiego”), zbioru opowiadać „Kludge” oraz książki o Włodzimierzu Leninie.
08.11.2017
Prezentacja książki Ryszarda Bolesławskiego "Droga Ułana. Wspomnienia polskiego oficera. 1916-1918”
15 listopada 17:00 Sala wystawowa
Ryszard Bolesławski był jednym z tych Polaków, którzy pod wpływem patriotycznego impulsu wstąpili do rosyjskiej armii, aby walczyć o niepodległość Polski. Wraz ze swoim pułkiem ułanów przeszedł przez wszystkie trudy pierwszej wojny światowej.
Galina i Andrzej Palacz (Wydawnictwo „Iniciał”) zaprezentują publiczności przekład książki Ryszarda Bolesławskiego na język polski. Wieczór zakończy się występem autora-artysty Aleksandra Ślepakowa, którego utwory dedykowane są tym odległym czasom.
08.11.2017
Wystawa ilustracji autorstwa studentów Instytutu Grafiki i Sztuki Książkowej im. W. Faworskiego
16 listopada 17:00 Sala wystawowa
Z okazji 135. jubileuszu Korneja Czukowskiego odbędzie się wystawa ilustracji „Zadzwonił u mnie telefon” autorstwa studentów Instytutu Grafiki i Sztuki Książkowej im. W. Faworskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną ilustracje studentów Instytutu Grafiki i Sztuki Książkowej im. W. Faworskiego. Będzie to nowe, współczesne ujęcie ulubionych utworów z lat naszego dzieciństwa.
Korniej Czukowski - wybitny pisarz literatury dziecięcej. Trudno policzyć, ile pokoleń dzieci uczyło się na pamięć jego wierszy „Skradzione słońce”, „Karaluszysko”, czy „Myjdodziur”. Dzieła Czukowskiego były tłumaczone na wiele języków europejskich już od lat 30. XX wieku. Ilustracje do jego utworów tworzyli tacy klasycy ilustracji dziecięcej jak: W. Konaszewicz, W. Sutiejew, M. Mituricz, J. Wasniecow, W. Czyżykow. Książki Czukowskiego wydawane były również w języku polskim. Utwory autora do dnia dzisiejszego drukowane są w nowych odsłonach.
27.10.2017
Marika Krajniewska: „Teraz śmiało mogę powiedzieć, że literatura jest moim życiem”
Marika Krajniewska - współczesna polska pisarka urodzona w Sankt-Petersburgu. W dzieciństwie każde wakacje spędzała w Czerkasach. W wieku 12 lat razem z rodzicami przeprowadziła się do Torunia. Z wykształcenia jest tłumaczem, z zawodu dziennikarką i pisarką. Autorka książek „Papierowy motyl”, „Era kobiet”, „Zapach malin”, „Za zakrętem”, „Pięć”. Marika jest też właścicielką wydawnictwa i fundacji „Papierowy motyl” , którą założyła razem z fotografem Tatianą Jachirą.
26.10.2017
W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie odbędą się wydarzenia z okazji Dnia Jedności Narodowej
4 listopada w naszej galerii odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć zwycięzców i laureatów III Międzynarodowego Konkursu fotoreportażu im. Andreja Stenina. Kluczowym wydarzeniem dla naszych rodaków i wszystkich zainteresowanych w literaturze rosyjskiej będą dwa wieczory literackie w Warszawie (w RONiK) i Krakowie (na terenie centrum „Russkij mir”) - „Averchenko, Zoshchenko, Andronikus: podążając za rosyjską humorystyczną prozą”. Cykl imprez poświęconych Dniu Jedności Narodowej zakończy się „muzycznym wieczorem z cyklu "Historia rosyjskiego romansu. Od Ałły Bajanowej do Aleksandra Wertińskiego". Autorem projektu, prezenterem i wykonwcą jest Maciej Kłoczyński – laureat międzynarodowych konkursów, Złote Retro 2013. (17.11 o godz. 18:00)
24.10.2017
Omski Uniwersytet Państwowy im. F. Dostojewskiego zaprasza na zimowe kursy języka i kultury rosyjskiej
Proponowany jest dwutygodniowy program nauczania nakierowany na doskonalenie kompetencji i nawyków wszystkich rodzajów umiejętności językowych (mówienie, czytanie, słuchanie, pisanie).
24.10.2017
Omski Uniwersytet Państwowy im. F. Dostojewskiego zaprasza zagranicznych obywateli na kursy „Język rosyjski”
9 lutego−30 czerwca 2018 r.
Uczestnicy odbędą ogólny kurs języka rosyjskiego i opanują poszczególne kompetencje językowe (mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie), gramatykę oraz leksykę w aspekcie ich praktycznego wykorzystania. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały.
19.10.2017
Współczesna ikonografia prawosławna
31 października 17:00 Sala wystawowa
Klub „Słowiańskie tradycje i kultura”. Wykład z cyklu „Wprowadzenie do prawosławia”. Prelekt: profesor, rektor Seminarium prawosławnego ojciec Georgij Tofiljuk.
17.10.2017
Lekcja z kosmosu. Fizyka nieważkości
18 października 10:00 Sala wystawowa
Z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia ery kosmicznej – uruchomienia pierwszego sztucznego satelity Ziemi, który otworzył ludzkości drogę w kosmos, zostaną zaprezentowane– wystawa multimedialna i film dokumentalny, nakręcony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pt. "Lekcja z kosmosu. Fizyka nieważkości", udostępniony przez Państwową Agencję Działalności Kosmicznej "Roskosmos".
16.10.2017
IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German wystartuje już jesienią
6 listopada 18:00 Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German gościć będzie 18 artystów z Polski, Rosji, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu i Włoch. Wystąpią najlepsi finaliści z poprzednich trzech edycji Festiwalu a także nowi uczestnicy. Solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Koncertowa (symfoniczna) Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pomysłodawcą i Organizatorem Festiwalu jest Zarząd Główny Ligi Kobiet Polskich z siedzibą w Warszawie. Podczas Festiwalu publiczność będzie mogła wysłuchać utworów Anny German zarówno w tradycyjnych wykonaniach jak i nowoczesnych interpretacjach oraz aranżacjach zaproponowanych przez artystów.
16.10.2017
Projekt: Petersburg
26 października 17:00 Sala wystawowa
Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu znajduje aż około 3 milionów eksponatów umieszczonych w 350 pomieszczeniach, które rozlokowane są w pięciu budynkach? Czy zdajecie sobie sprawę, że szacowany czas zwiedzania samego Ermitażu przy jednominutowym postoju przy każdym z zabytków to 8 lat? Jeżeli jeszcze tego nie wiecie, a chcielibyście to zrobić, w imieniu studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zrzeszonych w Kole Naukowym Archeologii Pradziejowej oraz Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury wraz z Studenckim Kołem Archeologii Naukowej "Vestigium", mamy zaszczyt zaprosić na sprawozdanie z ekspedycji naukowej odbytej w mieście zw. "Wenecją Północy", czyli drugim co do wielkości mieście Federacji Rosyjskiej - w Petersburgu.
10.10.2017
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci „Rosja oczami dzieci”
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie kursów języka rosyjskiego dla dzieci prowadzonych przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie (RONiK), a także wszystkie inne dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Rysunki oraz ich tytuły wraz z danymi uczestników (imię, nazwisko, data urodzenia, kontakt) należy składać do sekretariatu kursów języka rosyjskiego do 22 pażdziernika 2017 r.
10.10.2017
Zapraszamy na otwarcie wystawy „Światło i kolor” petersburskiej artystki Nataszy Bakowicz
18 października 18:00 Sala wystawowa
Prace Nataszy Bakowicz są łatwo rozpoznawalne, ponieważ malarka posiada swój unikalny język artystyczny, wyczucie koloru i oryginalną myśl kompozycyjną. Natasza Bakowicz urodziła się w Sankt-Petersburgu. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem petersburski Akademicki Instytut Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. I. Riepina, broniąc pracy dyplomowej p.t. „Jesienny walc”. Szkic obrazu znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta.
Новости 331 - 345 из 407
Начало | Пред. | 21 22 23 24 25 | След. | Конец