Wydarzenia

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie odbędą się wydarzenia z okazji Dnia Jedności Narodowej 26.10.2017

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie odbędą się wydarzenia z okazji Dnia Jedności Narodowej

Igor Żukowski – szef Rossotrudnichestva w Rzeczypospolitej Polskiej: „W tym roku w związku z Dniem Jedności Narodowej organizujemy szereg imprez, które odbędą się na początku listopada – chcemy dotrzeć do różnych grup odbiorców. Przedstawiciele organizacji naszych rodaków 3. listopada udadzą się na tradycyjnу już przyjęcie w Ambasadzie.
4. listopada w naszej galerii odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć zwycięzców i laureatów  III Międzynarodowego Konkursu fotoreportażu im. Andreja Stenina. Kluczowym wydarzeniem dla naszych rodaków i wszystkich zainteresowanych w literaturze rosyjskiej będą dwa wieczory literackie w Warszawie (w RONiK) i Krakowie (na terenie centrum „Russkij mir”) - „Averchenko, Zoshchenko, Andronikus: podążając za rosyjską humorystyczną prozą”. Literatura rosyjska na całym świecie kojarzona jest z wielkimi nazwiskami – powieściopisarzami Fiodorem Dostoewskim i Lwem Tołstojem; dramaturgami, takimi jak Antoni Czechow i Aleksander Ostrowski, wielkimi poetami Władimirem Majakowskim i Iosifem Brodskim. Wyodrębniając te naziwska, warto nie zapominać o tle – bogatej rosyjskiej literaturze XIX-XX wieków. O różnorodności gatunków, eksperymentach, blasku osiągnięć twórczych.

Uważa się, że charakterystyczne cechy literatury rosyjskiej – patos sympatii dla zwykłego człowieka, głębokie poczucie moralnej mocy słowa i moralnej odpowiedzialności artysty. Ilya Dementiew, historyk, pisarz: „Literatura rosyjska odegrała ważną rolę w życiu publicznym: pomagała przetrwać w trudnych warunkach, uczyła wytrwałości wobec nieprzychylnych zdarzeń, szlifowała poczucie humoru, które było często jedynym sposobem, aby uratować człowieka. Nawet w dobie poważnych katastrof, które spotkały Rosjan w XX wieku humor, dziedzicząc najlepsze tradycje literatury rosyjskiej, pozwala zaoszczędzić zdrowym rozsądkiem, nadzieję na lepsze, poczucie przynależności do wielkiej kultury".

Cykl imprez poświęconych Dniu Jedności Narodowej zakończy się muzycznym wieczorem z cyklu „Historia rosyjskiego romansu. Od Ałły Bajanowej do Aleksandra Wertińskiego". Autorem projektu, prezenterem i wykonwcą jest Maciej Kłoczyński – laureat  międzynarodowych konkursów, Złote Retro 2013.

 


Wrócić