Wydarzenia

Koncert domowy Margulisa w Brukseli 28.01.2021

Koncert domowy Margulisa w Brukseli

25 stycznia w Dzień Tatiany Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Brukseli stało się prawdziwie rosyjskie. Jewgienij Margulis zagrał swój słynny „kwartirnik”, czyli koncert domowy, stając się swego rodzaju „Głosem Rosji” w Europie. Co prawda, ​​sam muzyk nie miał tego na myśli - znacznie bardziej przejmował się kwestią połączenia formatów.

„To była moja pierwsza współpraca z Rossotrudnichestvem” - powiedział Margulis. - Bardziej martwiło mnie to, że nie czuję kontaktu z widownią, w końcu koncert domowy nie jest formatem online. Kwartirnik wymaga co najmniej kilkunastu par oczu, które obserwują cię i w jakiś sposób reagują. Intuicyjne wyczucie nastrojów nie jest możliwe, patrząc prosto w oko kamery.

Kwartirnik” to absolutnie rosyjski fenomen. Dlaczego? Ci, którzy połączyli się na live z RCNK, dowiedzieli się tego z ust samego Margulisa. W czasach radzieckich w radiu i telewizji grano zupełnie inną muzykę. A ci, którzy pisali piosenki „o życiu”, nie pasowali do ówczesnego radiowego standardu. Dlatego takie kameralne koncerty odbywały się u osób, które posiadały duże mieszkania. Gromadziła się tam twórcza inteligencja i właśnie na takich spotkaniach po raz pierwszy można było usłyszeć wykonawców, którzy później zdobyli światową sławę.

Otwierając spotkanie, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Wiera Bunina zaznaczyła, że ​​postanowiono je zorganizować tuż przed Dniem Tatiany.

„Dlaczego świętujemy Dzień Tatiany? Po pierwsze, jest to koniec długiej przerwy noworocznej. 25 stycznia to dobra data na wytyczenie granicy i zakończenie okresu świąt wspaniałym koncertem domowym. Ponadto 25 stycznia to w Rosji Dzień Studenta. Nie wszyscy w Europie wiedzą o tej tradycji ”- powiedziała Bunina.

Kolejną gwiazdą wirtualnego koncertu domowego w Brukseli był Wadim Glusker, dziennikarz i europejski wysłannik stacji NTV.

Być może będziemy kontynuować współpracę z Rossotrudnichestvem - powiedział Jewgienij Margulis w swoim krótkim wywiadzie zaraz po wydarzeniu. - Jeśli proponowane warunki będą odpowiednie, dlaczego nie? Jedno wiem na pewno - koncerty domowe to nie wydarzenia pod tryb online”. Czy to oznacza, że ​​możemy spodziewać się pojawienia artysty z gitarą w jednym z rosyjskich ośrodków kultury? Tego słynny muzyk nie zdradził.

Zdjęcie główne: ntv.ru


Wrócić