Wydarzenia

Piotr Tołstoj: Rosja poruszy na ZPRE kwestię karygodnej tyranii językowej na Ukrainie 22.01.2021

Piotr Tołstoj: Rosja poruszy na ZPRE kwestię karygodnej tyranii językowej na Ukrainie

Fot.: Dominic Buten / RIA Novosti

„16 stycznia na Ukrainie rozpoczął się nowy etap wdrażania ustawy językowej. Sam dokument wszedł w życie w 2019 roku, ale niektóre jego artykuły miały opóźniony skutek, co oznacza, że zakaz używania języka rosyjskiego zaczął być wprowadzany stopniowo, a ostatnia rosyjska szkoła zniknęła 1 września ubiegłego roku, chociaż od początku było jasne, że nie doprowadzi to do niczego dobrego.

Teraz, po półtora roku, przyszedł czas na wejście w życie artykułów dotyczących sektora usług i handlu. Oznacza to, że od teraz w sklepach, kawiarniach, na stacjach benzynowych, w aptekach obsługa będzie mogła mówić tylko w języku ukraińskim. Bezwarunkowe wdrażanie prawa będzie monitorował tzw. rzecznik językowy.

Na styczniowym posiedzeniu ZPRE w Strasburgu planujemy poruszyć kwestię tej karygodnej tyranii językowej, gwałtownej ukrainizacji. To nie jest tylko kolejny zakaz, to pogwałcenie podstawowych praw człowieka - prawa do porozumiewania się w języku ojczystym w państwie wielonarodowym, a przecież na Ukrainie rosyjski jest językiem ojczystym wielu milionów obywateli.

Ponadto takie stanowisko władz ukraińskich jest kolejnym dowodem na to, że Ukraina nie planuje pojednania z rosyjskojęzycznym Donbasem. A co z mieszkańcami Odessy, Charkowa, Dniepropietrowska?

Wrócić