Wydarzenia

Rosja przechodzi do masowych szczepień przeciwko COVID-19 17.01.2021

Rosja przechodzi do masowych szczepień przeciwko COVID-19

Odpowiednie polecenie wydał Władimir Putin podczas internetowego spotkania z rządem. Rosyjski prezydent 13 stycznia podczas internetowego spotkania z rządem wydał polecenie rozpoczęcia masowych szczepień. Według Władimira Putina „musimy przejść od szczepień na dużą skalę do szczepień masowych, dlatego proszę o wzięcie tego pod uwagę i przygotowanie odpowiedniej infrastruktury”. Władimir Putin podkreślił również, że rosyjska szczepionka „nie wymaga podczas transportu żadnych specjalnych, nadzwyczajnych, warunków i temperatury -50, -70℃. U nas wszystko jest znacznie prostsze i działa bardziej efektywne”.
Wicepremier Tatjana Golikowa, odpowiedzialna za sprawy zdrowia, potwierdziła gotowość struktur medycznych do rozpoczęcia masowych szczepień od 18 stycznia. „Od poniedziałku przyszłego tygodnia jesteśmy gotowi wypełnić Pańskie instrukcje dotyczące przejścia od szczepień na dużą skalę do szerszych szczepień ludności już w styczniu-lutym” - powiedziała, informując, że do końca stycznia do społecznego obiegu trafią ponad 2 miliony dawek rosyjskiej szczepionki „Sputnik V”.

Władimir Putin uważa rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi za „najlepszą na świecie”: „Sądzę, że rosyjska szczepionka, to już zupełnie oczywiste, my już kiedyś tak myśleliśmy, a teraz widać to w praktyce, generalnie jest najlepsza na świecie. Żaden inny preparat tego rodzaju nie zapewnia takiego poziomu ochrony i bezpieczeństwa”.

Przypomnijmy, że partie „Sputnika V” dotarły już do Syrii, Argentyny, Białorusi i wielu innych krajów. Rosyjskie prace nad szczepieniami wykorzystali członkowie serbskiego przywództwa. W sumie około trzydziestu krajów wyraziło gotowość przejęcia rezultatów prac Narodowego Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii im. N.F. Gamalei.

Zainteresowany współpracą z Centrum im. Gamalei jest również brytyjski gigant farmaceutyczny AstraZeneca. Oczywiście sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii, w której zarażonych jest już ponad 3 miliony ludzi i gdzie pojawił się nowy „brytyjski” szczep koronawirusa, skłania przedstawicieli „big pharma” do poszukiwania naprawdę skutecznych sposobów walki z pandemią.

To prawda, że ​​niektóre kraje próbują zmienić szczepienia w akt walki politycznej. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba nazwał rosyjską szczepionkę „hybrydową bronią przeciwko Ukrainie”, czyniąc miliony obywateli tego kraju zakładnikami swoich ambicji politycznych.

Na Litwie, która rozpoczęła akcję szczepień z wykorzystaniem produktów Pfizer i BioNTech, szczepienia zostały wstrzymane z powodu przekroczenia temperatury podczas przechowywania i transportu preparatów. Sądząc jednak po najnowszych raportach z krajów bałtyckich, problem ten został rozwiązany.

W Rosji w międzyczasie szykuje się kolejna szczepionka przeciwko koronawirusowi – opracowana przez nowosybirskie laboratorium „Wektor” - „EpiVacCorona”. Wkrótce powinna przejść badania kliniczne. Póki co masowe szczepienia Rosjan, które rozpoczną się w poniedziałek 18 stycznia, odbędą się przy użyciu „Sputnika V”.Wrócić