Wydarzenia

„Pfizer —eksperymentalny produkt, który wrzucono na rynek” 15.01.2021

„Pfizer —eksperymentalny produkt, który wrzucono na rynek”Compressed file

Doktor nauk medycznych, profesor Dmitrij Jedelew Fot.: igsu.ranepa.ru
WHO jest gotowe pomóc w przyspieszeniu procesu certyfikacji szczepionki „Sputnik V”. Mimo to wiele krajów nadal wyklucza możliwość zakupu rosyjskich szczepionek, preferując produkty amerykańskie. Czy istnieje medyczne uzasadnienie takiej decyzji? I dlaczego eksperci nazywają Pfizer lekiem eksperymentalnym? Porozmawialiśmy z doktorem nauk medycznych, profesorem Dmitrijem Jedelewem.

— Pandemia COVID-19 wywołała wyścig szczepień. Wiele krajów, w tym państwa poradzieckie, woli szczepionki amerykańskie i niemieckie od „Sputnika V”. Dlaczego? Czy są bardziej niezawodne?

— Jest takie dziecinne powiedzenie: „na złość mamie odmrożę sobie uszy”. Dziś mamy do czynienia z następującą sytuacją: rosyjska szczepionka „Sputnik V” jest szczepionką numer jeden, o wyższej tolerancji i skuteczności, łatwiej się z nią pracuje, ale wszyscy rzucili się po szczepionkę Pfizer.

Przypomnę, że Pfizer jest pierwszą szczepionką stworzoną przy użyciu technologii matrycowego RNA. Wcześniej przy użyciu tej technologii szczepionki były robione tylko dla zwierząt, czyli jest to szczepionka dla psa i kota. Ta szczepionka nigdy nie była testowana na ludziach. Można powiedzieć, że jest to szczepionka eksperymentalna, twórcy postanowili po kotach i psach poćwiczyć na ludziach.

— Czy możemy powiedzieć, że jest to technologia eksperymentalna? Czy mogą wystąpić nieprzewidywalne skutki uboczne?

— Ta technologia w stosunku do ludzi jest całkowicie eksperymentalna, w przeciwieństwie do szczepionki „Sputnik V”, której technologia była opracowywana od 17 lat przy szczepionkach przeciwnowotworowych stosowanych we wszystkich krajach świata.

Obecnie w Rosji wykonano łącznie około półtora miliona szczepień. To był pierwszy etap, teraz rozpoczął się drugi etap masowych szczepień. Dziś w Rosji nie ma ani jednej osoby z poważnymi powikłaniami poszczepiennymi oraz nie ma ani jednej zmarłej osoby. W przeciwieństwie do Pfizera, gdzie jest wiele komplikacji. Nie wiemy, jak zachowa się amerykańska szczepionka w przyszłości, ponieważ jest to technologia, której w ogóle nie badano na ludziach.

— Według szefa Centrum im. Gamalei - Aleksandra Gincburga, rosyjska szczepionka „Sputnik V” będzie chronić przed COVID-19 przez dwa lata, natomiast szczepionka amerykańskiej firmy Pfizer - około czterech do pięciu miesięcy. Co sprawia, że preparat może posiada dłuższe działanie ochronne?

—  Od 17 lat pracujemy z adenowirusami Ad26, doskonale wiemy, jak się zachowują i czego możemy się spodziewać. Co więcej, obecnie na świecie jest ponad trzysta szczepionek na Ad26, w tym szczepionka przeciw wirusowi Ebola. Dlatego nie tyle możemy zakładać, co jasno powiedzieć, że będzie działać przez około 2 lata, w przeciwieństwie do nowej eksperymentalnej szczepionki dla ludzi, którą produkują firmy Pfizer i BioNTech. Co więcej, ile faktycznie będą one działać, tego jeszcze nie wie nikt, ponieważ poza eksperymentami na zwierzętach i poza pierwszymi eksperymentami na Europejczykach, w tym na Litwinach, nie ma jeszcze nic. Powtarzam: po raz pierwszy na świecie stosuje się szczepionkę w technologii matrycowego RNA na ludziach.

— Szczepionkę Pfizer należy przechowywać w temperaturze około -70°C, dla zachowania jej optymalnej efektywności. „Sputnik V” można przechowywać w temperaturach od -2 do -8°C. Jaki jest powód różnych zakresów temperatur przechowywania?

— Firma Pfizer nie była w stanie stworzyć szczepionki tak skutecznej dla ludzi, jak dla zwierząt, którą można przechowywać w temperaturze +4°C. Szczepionkę dla ludzi należy przechowywać w ekstremalnie niskich temperaturach - zgodnie z charakterystyką preparatu, nie niższych niż -80°C. Okazuje się, że szczepionka Pfizer to pewnego rodzaju surowy produkt, który wrzucono na rynek. Nawet taki europejski kraj jak Litwa nie był w stanie dostosować się do temperatury przechowywania.

Jak na przykład można przetransportować tę szczepionkę na południe Włoch, do ciepłej Hiszpanii, Portugalii? Nie mówiąc już o kontynencie afrykańskim, gdzie przestrzeganie warunków przechowywania i transportu tej szczepionki jest ogromnym problemem. Wiemy, że do przewiezienia szczepionki Pfizer na Ukrainę specjalnie przystosowany jest cały samolot, ponieważ nie ma samolotów, które są w stanie przewieźć tę szczepionkę. Oznacza to, że samolot musi być specjalnie przebudowany, a mianowicie, należy zainstalować w nim superlodówki.

— Ale skoro „Sputnik V” jest wysokiej jakości lekiem przeciwko koronawirusowi, a jego transport jest łatwiejszy, dlaczego tak wiele krajów nalega na zakup amerykańskich szczepionek? Jak można to wyjaśnić?

— To przede wszystkim polityka i naciski Ameryki. Stany Zjednoczone zmuszają do kupowania ich szczepionki, która, nawiasem mówiąc, jest znacznie droższa niż rosyjska. Jest to po prostu zarabianie pieniędzy.

Rozmawiała Julia Shanina

Zdjęcie główne: BBC.comWrócić