Wydarzenia

Fiodor Lisicyn: "Rosyjska szczepionka" Sputnik V" działa tu i teraz, nie obserwujemy żadnych komplikacji 27.09.2020

Fiodor Lisicyn: "Rosyjska szczepionka" Sputnik V" działa tu i teraz, nie obserwujemy żadnych komplikacji

Główny specjalista Narodowego Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei o korzyściach płynących z obecnej Rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi – w wywiadzie dla Rossotrudnichestva

- Szczepienia w naszym kraju mają ponad 250 lat. Jak to się odbywało w Imperium Rosyjskim i ZSRR?

Doświadczenia Imperium Rosyjskiego są zróżnicowane, ponieważ mieliśmy przykłady zarówno dobrej współpracy, jak i negatywnej. Na przykład: cała historia szczepień przeciwko ospie. Katarzyna II zaszczepiła siebie i syna Pawła, a następnie zaszczepiono Aleksandra I i całą jego rodzinę. Współpraca biologów z Louisem Pasteurem. Pojawienie się stacji Pasteura było bardzo pozytywnym przykładem. Nasi pracownicy naukowi pracowali w Paryżu, w laboratorium Pasteura. Cudzoziemcy przyjeżdżali do nas, my - do nich. Tak zaczynał Mikołaj Gamalea, który w tym czasie rozpoczął swoją karierę i na którego cześć nazwano Instytut. Michaił Morozow jako pierwszy zrobił zdjęcia szczepionki na ospę.

Istnieje również doświadczenie niezbyt udane, szczepionki przeciwnowotworowej, gdy urodzony na terytorium Imperium Rosyjskiego Władimir Hawkin, wybitny wirusolog, twórca pierwszych szczepionek przeciwko zarazie i cholerze, został zmuszony do opuszczenia kraju w wieku 18 lat z powodu wydarzeń rewolucyjnych. Ale później zespół radzieckich naukowców stworzył serum oparte na jego surowicy.

W Związku Radzieckim były dwa przykłady współpracy z obcokrajowcami. To terapia bakteriofagów i szczepionka przeciw polio. Nasi naukowcy pracowali we Francji w latach 70-tych nad różnymi chorobami, w tym Alzheimerem. Drugim przykładem jest praca nad szczepionką przeciwko polio. Koordynacja prac nie ustała nawet przy "żelaznej kurtynie". Wszystko zakończyło się całkowitym triumfem nauki: Amerykanie wymyślili, jak wdrożyć program, a pierwszą wykonalną wersję, najważniejszą - masowo produkowaną szczepionkę stworzono w Związku Radzieckim. Znakomicie stłumiono kilka epidemii polio zarówno na terytorium Związku Radzieckiego, jak i w Japonii czy w Chile. Schemat szczepień opracowany w ZSRR został przyjęty w USA. Teraz, niestety, istnieją dwa kraje, w których nadal pozostaje polio - Pakistan i Afganistan.

- Zachodnia prasa pisze o zawodności rosyjskiej szczepionki, niektóre wydania nawet o jej szkodliwości. Jaka jest Twoja opinia jako specjalisty? Czy takie publikacje są uzasadnione?

Są absolutnie nieuzasadnione z jednego prostego powodu. W momencie, gdy te publikacje się pojawiły nie było żadnych danych czy ta szczepionka jest szkodliwa, czy nie jest szkodliwa. Wszystkie informacje o szkodliwości i 128 efektach ubocznych zostały zaczerpnięte z niektórych nieprawdziwych lub błędnie przetłumaczonych wiadomości.

- Dlaczego świat zachodni nie przyjmuje naszej szczepionki, mimo że została już stworzona, a inne jeszcze nie?

Organy regulacyjne każdego kraju mają interes finansowy w tym, aby wspierać swój kraj, swojego producenta. Nawet sama WHO jest bardzo zależna od zagranicznych darowizn. Jeśli pamięć mnie nie myli, 17 procent budżetu WHO to składki narodowych komitetów zdrowia, a pozostały budżet to darowizny. 

- Jak bardzo nasza szczepionka Sputnik V jest konkurencyjna wśród jej odpowiedników, takich jak szczepionka Oxford ChAdOx1 lub szczepionka chińskiej firmy Sinovac?

Główną zaletą "Sputnika V" jest to, że jest, istnieje tu i teraz. W przeciwieństwie do wszystkich innych, które pewnego dnia zostaną dopiero zbadane lub wynalezione. Może stać się narzędziem humanitarnym. To moja osobista opinia - jako osoby, która pracowała 25 lat w tej dziedzinie. Nie chodzi o finansowanie ani o budżet zdrowotny, ale o to, jak umiejętnie z niego korzystasz. Medycyna amerykańska jest najdroższa na świecie, najbardziej teoretycznie zaawansowana, zdolna oprzeć się na wszystkich zagranicznych pracownikach. Kiedy ich potrzebują, łatwo ich zapraszają do siebie. I mimo to, Stany Zjednoczone początkowo zignorowały tę koronawirusową historię. Najpierw Europejczycy - Włochy z sąsiednimi krajami - doznali szoku COVID-19, potem Ameryka stała się najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem. Prawie 200 000 ofiar.

- Czy są jakieś komplikacje u osób, którym podano rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi?

Działa, wszystko zgodnie z planem, nie ma żadnych poważnych komplikacji. Występują takie, jak uczucie zmęczenia. Najpierw szczepionka została przetestowana na ludziach w drugim etapie badań klinicznych, teraz wszystkie narodowości na terytorium Federacji Rosyjskiej są ogólnie testowane. Szczepionka jest wstrzykiwana domięśniowo, a jak wiadomo, wszyscy mięśnie mają. Najkorzystniej jest wykonywać ją w udo.

- Wcześniej mówiłeś, że też chcesz wziąć udział w szczepieniu, jak przebiega ten proces?

Zaszczepiłem się. Proces jest prosty. Zapisujesz się na portalu usług publicznych, następnie przechodzisz komisję lekarską. Jeśli dana osoba jest zdrowa, może wziąć udział w szczepieniu.

Rozmawiał: Michaił Rogow

Wrócić