Wydarzenia

Wirtualny pokaz filmu «Twierdza Brzeska»  z okazji 75. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa 06.05.2020

Wirtualny pokaz filmu «Twierdza Brzeska» z okazji 75. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa

hFilm opowiada o heroicznej obronieTwierdzy Brzeskiej, która przyjęła na siebie pierwsze uderzenie niemieckich, faszystowskich najeźdźców 22 czerwca 1941 r. 

Wydarzenia, które miały miejsce we wczesnych dniach obrony są opisane niezwykle szczegółowo. Film opowiada o trzech głównych punktach oporu, kierowanych przez dowódcę pułku Piotra Michajłowicza Gawriłowa (Aleksandr Korshunov), komisarza Jefima Moisjejewicza Fomina (Pavel Derevyanko) i szefa 9. stanowiska granicznego Andrieja Mitrofanowicza Kiżewatowa (Andriej Mierzlikin). Wątkiem, który łączy wszystkich bohaterów jest historia Saszki Akimowa (Alyosha Kopashov). To właśnie z jego perspektywy pokazane są wydarzenia w filmie. Pierwowzorem bohatera był piętnastoletni Pietia Klypa, jeden z niewielu ocalałych obrońców Twierdzy Brzeskiej.

Film opowiada nie tylko o wojnie − relacje międzyludzkie głównych bohaterów stanowią bardzo ważną część filmu. Myśl przewodnią obrazu najlepiej oddaje znajdujący się na ścianie jednej z kazamat napis «UMIERAM, LECZ SIĘ NIE PODDAJĘ». 

Link do filmu >>>


Wrócić