Wydarzenia

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Języka Rosyjskiego 02.03.2020

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Języka Rosyjskiego

Wydarzenie było współorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Literatury Rosyjskiej, największego polskiego wydawcy na rynku literatury edukacyjnej - PWN oraz Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina.

Ponad 200 uczestników przyjechało z różnych miast całego kraju: z Wrocławia, Gdańska, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Lublina, Białegostoku i innych.

„Ogromnie dziękujemy organizatorom za spotkanie z językiem rosyjskim. - mówi jedna z uczestników konferencji, Wiktoria Ładyko, nauczycielka języka rosyjskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Grójcu. - Po takich wydarzeniach człowiek uświadamia sobie, jak bardzo lubi Puszkina i jego Jeźdźca Miedzianego, stopniowo zdaje sobie sprawę, jak dobry jest Bezrukow czytający Puszkina. Nagle przypominamy sobie Brodskiego - kontakt z jego geniuszem niezmiennie przywodzi na myśl Barysznikowa i jego tańce przy muzyce Wysockiego ... a na półce stoi tom Lermontowa ... i wzywa cię, i mani... ".

„Program konferencji był bardzo bogaty. Był czas również, jak mówiają, dla duszy - wykonywano pieśni Bułata Okudżawy. Dużo uwagi poświęcono omawianiu najnowszych trendów we współczesnym rosyjskim językoznawstwie i filologii oraz metodyce nauczania rosyjskiego jako języka obcego. Zasady i techniki interaktywnej strategii nauczania języka rosyjskiego jako obcego, specyfika nauczania rosyjskiego jako obcego uczniów z myśleniem „klipowym” to tylko kilka tematów omawianych przez rosyjskich i polskich ekspertów. ” - powiedział Igor Żukowski, dyrektor przedstawicielstwa Rossotrudnichestvo na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Duże zainteresowanie wzbudziły nowe projekty Rossotrudnichestva, w tym Międzynarodowy Konkurs Doskonałości Pedagogicznej „Pobierz wiedzę” (knowledgeup.ru). Celem projektu jest podniesienie statusu społecznego i profesjonalnych umiejętności pedagogicznych w zakresie szkoleń kadr dla gospodarki cyfrowej. W 2020 r. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego z Łodzi, stanie się także ambasadorem wiedzy w tym projekcie.

W ramach konferencji zaprezentowano kolejny ważny projekt Rossotrudnichestva - „Diagnoza kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie wiedzy o gospodarce cyfrowej” (http://digital2020.sdpk-edu.ru). Nauczyciele będą mogli samodzielnie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i zainteresowania zawodowe, stworzyć dla siebie program szkolenia oraz przejść kurs w dogodnym czasie w formacie online.


Wrócić