Wydarzenia

Anna German. Sto wspomnień o wielkiej piosenkarce 26.03.2019

Anna German. Sto wspomnień o wielkiej piosenkarce

12 kwietnia 18:00 Sala kinowo-koncertowa 
Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie książka rosyjskiego biografa Anny German Iwana Iliczewa-Wołkanowksiego „Anna German. Sto wspomnień o wielkiej piosenkarce”.

W przygotowaniu tej publikacji pomocy udzielił Фонд "Российско-польский центр диалога и согласия" oraz wydawnictwo Adam Marszałek przy wsparciu Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury.

Książka powstawała prawie 16 lat. Po raz pierwszy wydano ją w Rosji w 2016 roku. Jest to wyjątkowa praca badawcza biografa Anny German, w której życiorys piosenkarki pokazany został przez pryzmat wspomnień ludzi, którzy osobiście ją znali lub się z nią zetknęli. Na kartach książki zapisane są słowa ludzi znanych i nieznanych: kompozytorów, poetów, fotografów, dziennikarzy, prezenterów telewizyjnych, bliskich krewnych i przyjaciół z dzieciństwa. Dziś ich wypowiedzi zostały przetłumaczone na język polski.

„Tłumaczenie książki na język polski otworzy przed czytelnikiem zupełnie inną stronę popularności Anny Herman - taką, której polska publiczność nigdy jeszcze nie widziała. Wspomnienia naocznych świadków ukazują trudne dzieciństwo Anny w ZSRR w latach czterdziestych, kwestie związane z jej tożsamością narodową, losem jej przodków i losem ogromnej rodziny, która została niemal całkowicie zniszczona w latach represji Stalina. To także opowieść o niesamowitej miłości prostych widzów do Anny oraz słabości radzieckiego kierownictwa radia i telewizji do jej twórczości”- mówi Ivan Ilichev.

12 kwietnia odbędzie się spotkanie z autorem książki, a także ze specjalnymi gośćmi wieczoru ­‒ ludźmi, którzy znali Annę German osobiście. W części koncertowej zaprezentowane zostaną znane oraz mniej znane utwory piosenkarki w języku rosyjskim i polskim ‒ „Tylko raz w roku kwitną sady”, „Tańczące Eurydyki”, „A on mnie nrawitsa”, „Echo miłości”, „Byle tylko ze mną”, „Greckie wino”, „Przypadkowość”, „Czułość”. Na scenie wystąpią:

- Agnieszka Babicz-Stasierowska, nagrodzona Grand Prix na Festiwalu im, Anny German w Zielonej Górze, polska aktorka i piosenkarka,

- Jekaterina Brodskaja, laureatka międzynarodowych i rosyjskich konkursów, wykonawczyni piosenek lirycznych i ludowych (Rosja),

- Anna Federowicz, zwyciężczyni I miejsca i nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenek Anny German w Warszawie (Polska),

Podczas prezentacji widzowie zobaczą unikalne zdjęcia i filmy z kolekcji biografa Anny German ‒ Iwana Iljiczewa-Wołkanowskiego.

Wrócić