Wydarzenia

Transmisja online spektaklu z Teatru Majakowskiego pt. „Owoce oświecenia” 23.06.2017

Transmisja online spektaklu z Teatru Majakowskiego pt. „Owoce oświecenia”

23 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się ostatnia w tym sezonie transmisja online spektaklu z Teatru Majakowskiego pt. „Owoce oświecenia” realizowana w ramach wspólnego projektu Rossotrudniczestwa i portalu OnlineTeatr.

Pokaz online spektakli, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku, zyskał dużą popularność nie tylko wśród rosyjskich rodaków mieszkających za granicą. Dzięki temu projektowi miłośnicy rosyjskiej szkoły teatralnej mają unikalną możliwość cieszyć się czarodziejską grą aktorów występujących w najlepszych moskiewskich teatrach, a wszystko to nie wychodząc z domu.

O spektaklu:

W pełnym porannego zamętu domu moskiewskiego bogacza kręci się służba, nieustannie do drzwi dzwonią jacyś ludzie: posłaniec od Burdie z sukienką dla młodej panienki, interesujący się wszystkim na świecie Pan Sachatow, niezdarny bufetowy, elegancki doktor. Nieśpiesznie na śniadanie schodzą gospodarze domu, aby po raz kolejny oddać się dyskusjom o mediach, spirytyzmie i seansach. Nie widać końca wizyt, cały czas przychodzą nieproszeni goście – chłopi ze wsi Kurskajazabiegający o kupno ziemi. Może to wygląda paradoksalnie, ale najważniejszą kwestię ich życia rozwiąże pomysłowa służąca.

Pierwszy adnotacja u Tołstoja brzmi następująco:„młody i piękny lokaj spogląda w lustro i poprawia swój wygląd”. To zdanie było drogowskazem dla artysty SiergiejaBarchina i reżyseraMindaugasaKarbauskisa, którzy oddali w dekoracjach samo pojęcie „lustra sceny”. Właśnie lustro stanie się charakterystycznym passe-partout do spektaklu: oto niezdarny bufetowy ćwiczy przed nim charyzmatyczne spojrzenie, Pan Sachatow starannie zaczesuje swoją łysinę, lokaj Grigorij, wdzięcząc się, wspomina swoje miłosne podboje, gospodyni domu, przechodząc obok lustra, poprawia swoją fryzurę, a służąca Tania gorliwie czyści je szmatką aż do osiągnięcia blasku.

Premiera spektaklu odbyła się 21 lutego 2015 roku.

Reżyser: Mindaugas Karbauskis

 Wrócić