Wydarzenia

Film „Dotknięcie Anioła” („Прикосновение ангела”) otrzymał zaszczytną I nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w Moskwie 01.11.2018

Film „Dotknięcie Anioła” („Прикосновение ангела”) otrzymał zaszczytną I nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w Moskwie

Film „Dotknięcie Anioła” („Прикосновение ангела”) otrzymał zaszczytną I nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KinoDuel, który po raz pierwszy odbył się w dniach 26 – 28 pażdziernika 2018roku w Moskwie. 

Reżyser Marek Tomasz Pawłowski oraz producentka Małgorzata Walczak, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Organizatorów Festiwalu, osobiście wzięli w nim udział i podczas spotkania z publicznością odpowiedzieli na wszystkie trudne pytania. Dyskusja była bardzo emocjonująca i jak wszystkie spotkania z publicznością podczas tego Festiwalu, miała żywą i bardzo serdeczną atmosferę, sprzyjającą wymianie poglądów na temat historii i kultury różnych krajów. 

Festiwal KINODUEL to nowość na festiwalowej mapie filmowego świata z inicjatywy założycielki Mariny Wiatkiny, której główną ideą jest edukacja non profit i promowanie wartości rodzinnych poprzez film i sztukę bez względu na szerokość geograficzną. Częścią edukacyjną programu Festiwalu były ciekawe opowieści familijne ze wszystkich stron świata, które oglądały również dzieci. Spotkania autorów z publiką sprzyjały zadawaniu ważnych i trudnych pytań o przyszłość i wzajemnie zrozumienie w rodzinie. Twórcy mogli wymienić się poglądami i metodami na temat artystycznych wyborów w filmie. Wiele godzin poświęcono odniesieniom do rosyjskiego teatru i filmu, a wszyscy uczestnicy Festiwalu byli zgodni co do tego, że rosyjscy aktorzy nie mają sobie równych w świecie. W konkursie festiwalowym wzięli udział również bardzo młodzi autorzy i zderzenie różnej tematyki, języka filmowego starszych i młodychfilmowców, prowokowało do gorących rozmów i lepszego pokoleniowego zrozumienia. Wszyscy też wyrazili nadzieję i życzenie, by Festiwal KinoDuel mógł rosnąć w siłę i na długo zagościć na mapie festiwalowej świata.                                                                                                

Sam film ”Dotknięcie Anioła” wywarł ogromne wrażenie na rosyjskiej i międzynarodowej publiczności oraz na 9-osobowym jury, pochodzącym z Rosji, Hiszpanii i Indii. Jest to 40- ta nagroda dla filmu, który był polskim kandydatem do dokumentalnego Oscara. Przejmująca historia Henryka Schoenkera, bohatera filmu „Dotknięcie Anioła” nie od razu spotkała się z ciepłym przyjęciem na świecie. Gorzki i niełatwy w swojej wymowie przekaz opowieści budził początkowo kontrowersje. Bohater odkrywał nieznany światu fakt istnienia na początku II wojny światowej Biura Emigracji Żydów do Palestyny w mieście Auschwitz, które założył na rozkaz niemieckich władz wojskowych ojciec Henryka, Leon Schoenker, ostatni przywódca Żydów Oświęcimia. Tym samym istniała wtedy szansa uratowania tysięcy Żydów z Polski, a w dalszej kolejności z innych krajów. Pod jednym warunkiem - że świat tych ludzi przyjmie. Tymczasem cały pomysł spotkał się z milczeniem poszczególnych państw. Fenomenalny bohater dzieli się z widzem bolesną historią przetrwania rodziny dzięki pomocy innych ludzi przez sześć lat wojny. Autentyzm tej historii poraża każdego na świecie.

 „Archicollage” - język filmowy autora Marka Tomasza Pawłowskiego, rozwijany na przestrzeni kilkunastu lat, robi wrażenie we wszystkich zakątkach świata. Gdy amerykańska kapituła filmowa , związana z redagowaniem portalu filmowego IMDB zwróciła uwagę na Pawłowskiego nazywając go „polskim wizjonerem sztuki dokumentu” i zaliczając obraz „Dotknięcie Anioła”/ „Touch of an Angel” do stu najważniejszych filmów, jakie powstały o Holocauście, posypały się zaproszenia do konkursów różnych festiwali. Dziś film ma za sobą ponad 300 pokazów na wszystkich kontynentach. Producentem wiodącym filmu jest Małgorzata Walczak, Zoyda Art Production, w koprodukcji z Telewizją Polską, WestdeutscherRundfunk, ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej oraz programu Media/ Kreatywna Europa.Korespondentem Festiwalu była Jelena Aksjonowa z Rosyjskiego Instytutu Kulturyw Warszawie.

Dziękuję za miłe przyjęcie,     

Marek Tomasz Pawłowski


Wrócić