Wydarzenia

W  200. rocznicę urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza I.S. Turgieniewa w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Wasz Turgieniew” 31.10.2018

W 200. rocznicę urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza I.S. Turgieniewa w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Wasz Turgieniew”

9 listopada obchodzona jest dwusetna rocznica narodzin wielkiego rosyjskiego pisarza Iwana Siergiejewicza Turgieniewa, klasyka rosyjskiej literatury z drugiej połowy XIX wieku.

 21 listopada w RONiK w Warszawie zostanie otwarta wystawa z okazji rocznicy urodzin pisarza, której autorem jest Orłowskie Państwowe Muzeum Literackie I.S. Turgieniewa. Wystawa prezentuje najcenniejsze eksponaty muzeum związanie z postacią Turgieniewa. Przedmioty przedstawiają wygląd Turgieniewa oraz wydarzenia z jego życia i twórczości.

W ramach wystawy odbędzie się też prezentacja książki I.S. Turgieniewa pt. „Rudin” (wydawnictwo "Vis-à-vis etiuda").

I.S. Turgieniew jest klasykiem rosyjskiej literatury, pierwszym rosyjskim pisarzem, który za życia osiągnął międzynarodową sławę, głównie jako autor "Zapisek myśliwego". Był poetą, publicystą, tłumaczem, filozofem, dramaturgiem. Turgieniew założył podwaliny rosyjskiej powieści klasycznej. Artystyczne opanowanie Turgieniewa jako powieściopisarza, zostało wysoko ocenione przez wielkich współczesnych pisarzy w Rosji, Europie Zachodniej i Ameryce. Turgieniew był literackim następcą Puszkina, strażnikiem „wielkiego i potężnego” języka rosyjskiego, twórcą klasycznych obrazów, które stały się ucieleśnieniem rosyjskiego charakteru i rosyjskiego człowieka. Jego prace zostały przetłumaczone na wszystkie języki europejskie i są znane na całym świecie.


Wrócić