Wydarzenia

Wieczór muzyczno-literacki „Bliska mi kraina” 06.09.2018

Wieczór muzyczno-literacki „Bliska mi kraina”

Na spotkanie z autorką książki "Bliski mi Wschód" Anną Radziukiewicz zaprasza Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.

W programie:

- pieśni Sergiusza Rachmaninowa i Piotra Czajkowskiego wykona Aleksandra Pawluczuk, akompaniament Małgorzata Marczyk;

- prezentacja książki Anny Radziukiewicz Bliski mi Wschód wraz z pokazem zdjęć w niej zawartych.


Miejsce spotkania:

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie

ul. Belwederska 25

26 września 17:00 Sala wystawowaO książce Bliski mi Wschód

Książka Bliski mi Wschód jest próbą zrozumienia zjawisk, które kształtowały prawosławny Wschód. To podzielone na rozdziały m. in. Ruski, Rzym, Pytanie o Polskę, Nad Niemnem, Lament wiary greckiej, Napoleon i Serafim, rozważania o historii, wierze i kulturze, o trwaniu na granicy dwóch światów - prawosławnego i rzymskokatolickiego. To książka stawiająca wiele pytań, wchodząca w dyskurs z czytelnikiem, bogato ilustrowana. 

"Bliski mi Wschód" Anny Radziukiewicz to zapis wieloletnich wędrówek autorki po Wschodzie. To penetracja historyczna i geograficzna szerokiego pasa Europy, kształtowanego przez wschodnie chrześcijaństwo, z pokazaniem kontekstu chrześcijaństwa zachodniego. To owoc wielu lektur, rozmów z mądrymi ludźmi, udziału w wielu międzynarodowych konferencjach i tęsknoty za zrozumieniem złożoności tego świata, w którym wiele spraw nie jest ani oczywistych, ani  jednoznacznych, jak choćby kwestia dziedzictwa Cesarstwa Rzymskiego przez obie części Europy - wschodnią i zachodnią, chrystianizacji i Polski, i Litwy, percepcji idei Odrodzenia przez Wschód i Zachód, wpływu nauki, płynącej z pustyń i monasterów na obie części kontynentu.

Obszarowi ruskiego dziedzictwa religijnego i kulturalnego poświęca autorka najwięcej miejsca, oglądając je w lustrze świata bizantyńskiego, bałkańskiego ale i zachodniego.

To książka głęboko osobista, w której nie kryje autorka swoich przemyśleń, ani nie zaciera śladów wędrówek po szerokim pasie slavia orthodoxa. Ale jednocześnie to praca zbiorowa, bo przywołuje w niej autorka myśli i obserwacje wielu światłych umysłów i uduchowionych serc.

Jedne książki mogą powstawać w ciągu nawet pół roku, czy roku, ale inne muszą dojrzewać latami - w wędrówkach, sprawdzaniu, porównywaniu. Do drugich należy "Bliski mi Wschód" oraz poprzednia pozycja Anny Radziukiewicz "Na Wschód od Zachodu" (2008).

            Anna Radziukiewicz, Bliski mi Wschód, ss. 352, format 21 x 25 cm, bogato ilustrowana, oprawa twarda, cena 45 zł, wydawca Fundacja Ostrogskiego, Białystok 2017


Wrócić