Wydarzenia

Koncert Aleksieja Mielnikowa i Romana Markełowa 21.05.2018

Koncert Aleksieja Mielnikowa i Romana Markełowa

Z okazji Dzień Piśmiennictwa Słowiańskiego i Kultury:
koncert Aleksieja Mielnikowa (fortepian) i Romana Markełowa (saksofon) - laureatów międzynarodowych konkursów, uczestników projektu „Ambasada sztuki” petersburskiego Domu Muzyki.

Aleksiej Mielnikow (fortepian) 
Urodził się w Moskwie w 1990 r. W 1996 r. rozpoczął naukę w Średniej Szkole Muzycznej im. Gniesinych (w klasie Tatiany Szkołowskiej). W latach 2008–2013 uczył się w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. P.I. Czajkowskiego (w klasie artysty narodowego Rosji - prof. Siergieja Dorenskiego i jego asystentów Nikołaja Ługańskiego, Pawła Nersesjana i Andrieja Pisarcewa). 

Laureat konkursów międzynarodowych:
2007 rok – laureat Festiwalu Muzyki Romantycznej Młodych Muzyków Moskwy im. F. Chopina (Moskwa), 
2010 rok - laureat II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Pamięci Wiery Lotar-Szewczenko (Nowosybirsk), 
2014 rok – laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistów w San Marino, a także nagrody publiczności, nagrody krytyków i nagrody orkiestry, 
2015 rok - laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Koncertów Fortepianowych w Cantù (Włochy),
2015 rok - laureat III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistów w Hamamatsu (Japonia).
2017 rok - zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego na Manhattanie (New York, USA).
Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Cervo (Włochy), w festiwalu Animato w Paryżu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Fortepianowej w Triest oraz w Festiwalach Muzyki Romantycznej im. Heinricha Neuhausa w Moskwie. 
Jest stypendystą Międzynarodowej Fundacji Dobroczynnej Władimira Spiwakowa, Międzynarodowej Fundacji „Nowe imiona” i Międzynarodowej Fundacji Wymiany Kultur K. Orbieliana i N. Guzika.
Uczestniczył w kursach Nikołaja Pietrowa, Joaquín’a Soriano. Koncertował w wielu miastach Rosji i Europy.
Jest uczestnikiem programów Petersburskiego Domu Muzyki od 2016 r.


Roman Markełow (saksofon)
Urodził się w 1994 r. w mieście Biała Kalitwa w obwodzie rostowskim. Jest absolwentem Woroneżskiej Dziecięcej Szkoły Sztuki Nr 16 (klasa Igora Woronina). Uczył się w Woroneżskim Muzycznym College`u im. Rostopowiczów. Jest absolwentem Cellege`u im Gniesinów przy Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinów (w klasie doc. Leonida Drutina). Obecnie studiuje na Akademii im. Gniesinów w klasie artystki - prof. Margarity Szaposznikowej. 

Laureat międzynarodowych konkursów:

2011 rok - zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Solistów, wykonawców muzyki na instrumentach dętych i perkusyjnych „Srebrne dźwięki” (Pietrozawodsk), laureat II etapu Międzynarodowego konkursu „Złote talenty” (Żeleznogorsk).
2014 rok - zwycięzca Konkursy „Fortepian w jazzie” (Moskwa).
2015 rok - zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu „Głos saksofonu we współczesnym świecie” (Moskwa).
2016 rok – zwycięzca XV Młodzieżowych Igrzysk Delfickich w Rosji (Tiumeń) o XI Młodzieżowych Igrzysk Delfickich Wspólnoty Niepodległych Państw (Moskwa). 
2017 rok - zwycięzca XVI Młodzieżowych Igrzysk Delfickich w Rosji (Jekaterynburg).
Jest zwycięzcą nagrody Rządu Obwodu Woroneżskiego za szczególne osiągnięcia w działalności naukowej i twórczej (2012).
Od 2015 r. jest uczestnikiem programów Domu Muzyki. Brał udział w kursach Margarity Szaposznikowej („Rzeka talentów”), w koncertach projektów „Rzeka talentów”, „Wczoraj w Sali Angielskiej”, „Ambasada sztuki”.

Wrócić