Wydarzenia

Spotkanie z mistrzynią kryminalnej prozy Tatianą Polakową 10.05.2017

Spotkanie z mistrzynią kryminalnej prozy Tatianą Polakową

19 maja 18:00 Sala wystawowa

Spotkanie z mistrzynią kryminalnej prozyTatianą Polakową, przebywającą w Polsce z okazji Warszawskich Targów Książki. Zapraszamy serdecznie!

Tatiana Polakowa urodziła się we Włodzimierzu i tam zdobyła wykształcenie filologiczne. Pisaniem przyszła powieściopisarka zajęła się w 1997 roku. Według niej pewnego razu postanowiła zaryzykować i spróbować opublikować swoją pierwszą powieść kryminalną, która cieszyła się niewiarygodną popularnością. Pomimo poczytności i wysokich honorariów nie lubi publiczności, dlatego pozostała w rodzinnym Włodzimierzu oraz odmówiła przeprowadzki do Moskwy. Uważa, że moskwianie żyją w permanentnym biegu, a dla pisarza najważniejszy jest spokój oraz odosobnienie.

Dzisiaj zaliczana jest do autorów uwielbianych w całej Rosji. Napisała przeszło 70 powieści kryminalnych, które rozeszły się w nakładzie ponad 25,5 milionów egzemplarzy. Na podstawie książek T. Polakowej zrealizowano filmy telewizyjne tłumaczone na wiele języków, w tym również na polski. Tatiana Polakowa pisze średnio cztery powieści rocznie i zapewnia, że bliscy przyzwyczaili się do jej napiętego grafiku.
Na pytanie, dlaczego akurat powieść ją pasjonuje, sama Tatiana odpowiada:
„Powieść jest najbardziej wygodnym gatunkiem literackim, wewnątrz którego można zmieścić każdy inny gatunek. Przed autorami powieści odsłania się bezgraniczna przestrzeń do urozmaicania. U mnie, w zależności od nastroju, również pojawiają się najróżniejsze kompozycje – począwszy od powieści politycznej z elementami melodramatu po powieści historyczne z zabarwieniem kryminalnym”.


Wrócić