Wydarzenia

Otwarcie wystawy pt. „Lokomotywa”, poświęconej twórczości polskiego pisarza Juliana Tuwima 08.05.2018

Otwarcie wystawy pt. „Lokomotywa”, poświęconej twórczości polskiego pisarza Juliana Tuwima

21 maja 18:00
ul. Belwederska 25
Sala wystawowa

21 maja odbędzie się otwarcie wystawy studentów Instytutu Grafiki i Sztuki Książkowej im. W.A. Faworskiego pt. „Lokomotywa”, poświęconej twórczości polskiego pisarza Juliana Tuwima.

Julian Tuwim (1894-1953) jest jednym z klasyków polskiej literatury, jednym z najwybitniejszych tłumaczy i popularyzatorów literatury rosyjskiej w Polsce oraz autorem znanych przez wszystkich wierszy dla dzieci.
Uważa się, że pisanie wierszy dla dzieci doradził mu Władimir Majakowski.

Historia „rosyjskiego” Tuwima zaczęła się niemalże zaraz po wojnie. W 1949 r. wydany został niewielki zbiór wierszy dla dzieci z ilustracjami Władimira Kanaszewicza, a przez dłuższy czas w ZSRR regularnie wychodziły książki Tuwima dla najmłodszych.

Tuwim opowiadał i tłumaczył klasyków rosyjskiej literatury dziecięcej: S. Marszaka, S. Michałkowa, E. Błaginina, B. Zachodera.

Ilustracje tworzyli klasycy gatunku: Ilja Kabakow. Fiodor Łemkul. Michaił Skobelew, Naum Cejtlin i Jewgienij Monin.

W latach 90. zaprzestano druku Tuwima, jednak w 2017 r. wykładowcy i studenci Instytutu Grafiki i Sztuki Książkowej im. W.A. Faworskiego zapragnęli przywrócić dzieła poety i stworzyli wystawę, która składa się z dwóch części - prac klasyków ilustracji lat 1950-1970 oraz ilustracji młodych, utalentowanych studentów i absolwentów Instytutu.

Na jesień planowana jest  prezentacja wystawy w Moskwie przy współpracy z Polskim Centrum Kultury.


Wrócić