Wydarzenia

Uroczystości poświęcone 73. rocznicy zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej 04.05.2018

Uroczystości poświęcone 73. rocznicy zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej

Wystawa „Drogi frontowe.Rysunki artystów uczestniczących w operacji wschodniopruskiej” poświęcona jest 73. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Do dnia dzisiejszego z czasów wojny zachowało się wiele pamiątek w formie dokumentów, dzieł literackich i prac plastycznych. Wielu pisarzy, artystów oraz korespondentów walczyło na pierwszej linii frontu razem z innymi żołnierzami, jednak ich czas wolny w całości poświęcony był sztuce.

W czasie wojny do walki zmobilizowano i wzięto jako ochotników ponad 900 członków Związku Artystów. Ich żołnierskielosypotoczyłysię różnie. Wielu z nich odniosło rany, oddało życie na froncie. Zawsze pozostawali oni wierni swoim profesjom, spędzając krótkie chwile odpoczynku na rysowaniu portretów bohaterów, epizodów z walk dla wojennych gazet oraz scen z życia okopowego. Wojna stała sie dla nich szkołą sztuki batalistycznej. W sposób prawdziwy opowiadają oni o tym, o czym może opowiedzieć wyłącznie naoczny świadek – o drogach frontowych, o życiu żołnierza na wojnie, o jego trudnościach i krótkich chwilach odpoczynku.

Na wystawie przedstawiono rysunki uczestników operacji wschodniopruskiej z 1945 r.–G.N. Fiłatowа, A.I. Głuchowа, G.B. Diewiedżyanа, S.I. Czukanowа, A.W. Maksimowа ze zbiorów Kaliningradzkiego Obwodowego Muzeum Historii i Sztuki. Prace wykonane zostały ołówkiem lub farbami. Każda z nich wyraża wojenny heroizm. Te niezwykle cenneświadectwaminionychdni wyróżniają się swoją prostotą i naturalnością.

Wśród szeregów jednej z dywizji gwardii, przez trudne drogi frontowe German Nikołajewicz Fiłatow dotarł nad brzegi Bałtyku. Ananij Iwanowicz Głuchow służył całą wojnę w plutonie zwiadowczym. W 1944 r. przyznano mu medal „Za zasługi w walce”, a w 1945 r. – Order Gwiazdy Czerwonej. Major Georgij Borisowicz Diewiedżyan po wojnie został w Kaliningradzie i został przewodniczącym towarzystwa artystów.

Siergiej Iwanowicz Czukanow pokonał drogę od Podmoskowia do Königsbergа. Zacząwszyrysować jeszcze w dzieciństwie, nie porzucił on swojej pasji również na froncie, tworząc portrety zasłużonych oraz szkice pejzaży i scen z miejsc, w które posłał go los. Zarazposzturmie Königsberga kapitan Arsenij Władimirowicz Maksimow, mający wykształcenie architektoniczne, włączył się w prace odbudowy miasta. W wolnym czasie namalował dziesiątki akwarel, uwieczniających ruiny Königsbergа.

Rysunki artystów frontowych są bezcennymi świadectwami historii, które odtwarzają wizerunek żołnierza, dźwigającego na swoich barkach trudności wojny. Prace, opowiadającookropieństwachwojny, przyzywają nas do zachowania pokoju na świecie.

Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Historii i Sztuki założono 7 sierpnia 1946 r. Archeologiczne, historyczne, przyrodnicze i artystyczne kolekcje zbiorów muzeum liczą ponad 140 tysięcy eksponatów, opowiadających o historii regionu.


• Uroczysty koncert z okazji Dnia Zwycięstwa pt. „Wersy nadpalone przez wojnę” w wykonaniu rosyjskiego brada Aleksandra Slepakowa.

7 maja 18:00 ul. Belwederska 25

Sala wystawowa

Wrócić