Wydarzenia

Projekt: Petersburg 16.10.2017

Projekt: Petersburg

Szanowni Państwo! 

Czy wiecie, że jeszcze w XVIII wieku na terenie dzisiejszego Petersburga żyły niedźwiedzie?

Czy słyszeliście, że 10 procent ogólnej powierzchni miasta pokryta jest wodą?

Czy obiło się Wam o uszy, że w mieście znajduje się prawie 400 mostów, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga? 

Czy doszła do Was informacja, że w Petersburgu działają jedne z najgłębiej umieszczonych linii metra na świecie? A średnia głębokość umiejscowienia stacji wynosi 70-80 metrów? 

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu znajduje aż około 3 milionów eksponatów umieszczonych w 350 pomieszczeniach, które rozlokowane są w pięciu budynkach? 

Czy zdajecie sobie sprawę, że szacowany czas zwiedzania samego Ermitażu przy jednominutowym postoju przy każdym z zabytków to 8 lat? 

(Źródło: www.factroom.ru/facts/3557)

Jeżeli jeszcze tego nie wiecie, a chcielibyście to zrobić,
w imieniu studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zrzeszonych w Kole Naukowym Archeologii Pradziejowej oraz Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury wraz z Studenckim Kołem Archeologii Naukowej "Vestigium", mamy zaszczyt zaprosić na sprawozdanie z ekspedycji naukowej odbytej w mieście zw. "Wenecją Północy", czyli drugim co do wielkości mieście Federacji Rosyjskiej - w Petersburgu. 

"Projekt: Petersburg" 

Misja grupy 10 studentów, którzy w czerwcu br. pokonali autobusem 2878 km trasy Warszawa - Petersburg - Warszawa, w celu zdygitalizowania artefaktów, znajdujących się w Państwowym Muzeum Ermitażu, datowanych na okres pradziejowy terenów północno-wschodniej Europy. 

Studenci pod opieką dr Dariusza Manasterskiego z Zakładu Archeologii Pradziejowej IA UW, w trakcie tygodniowego pobytu, prócz wykonania modeli trójwymiarowych zabytków, zdążyli zwiedzić wiele z instytucji kulturalno-naukowych Petersburga. 

Jeżeli słowo "kunstkamera" coś Państwu mówi, zapraszamy na przegląd osobliwości tego miejsca oraz dzieł sztuki tego ośrodka!

Jeżeli na hasło: "pielmieni" i "rosolnik" ślinka Państwu cieknie - zapraszamy do odkrywania z nami ich historii! 

Jeżeli powyższy opis przyciąga do zapoznania się z miastem i jego historią - zapraszamy do wspólnego spaceru po Newskim Prospekcie, krętych alejkach nielicznych wysp (nie oszukujmy się, tydzień na zwiedzenie 40 wysp to stosunkowo za mało), które odwiedziliśmy oraz kolosalnych gmachach zwiedzonych muzeów. 

Oprócz ciekawostek związanych z miastem, obejrzenia fotografii, mają Państwo możliwość odkrycia tajników modelowania trójwymiarowego oraz technik dokumentacyjnych. 

Zanotujcie w kajecikach 26 października!! 

RONiK, GODZ. 17. 

Wrócić