Polskojęzyczne media
Warszawa, 17 lutego - TVP3
74 lata temu w okolicach Pieniężna zginął generał Iwan Czerniachowski. Dowódca 3. frontu białoruskiego to postać kontrowersyjna - dla Polaków to zbrodniarz, dla Rosjan bohater wojenny. Dlatego delegacja rosyjska po raz kolejny złożyła kwiaty w miejscu jego śmierci w Pieniężnie. To także miejsce, gdzie jeszcze do niedawna stał pomnik Iwana Czerniachowskiego.

TVP3


Hrubieszów, 25 marca - Kronika Tygodnia

To była 9. edycja Konkursu „Wiedzy o Rosji”. Przeprowadzono ją w zeszłym tygodniu w Zespole Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Uczestnicy, uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu hrubieszowiskiego rywalizowali w kilku kategoriach. Pisali test wiedzy o Rosji, mieli również za zadanie przedstawić znaną postać lub strój ilustrujący dowolną epokę w Rosji, a także przygotować prezentację multimedialną.

Kronika Tygodnia

Elblag.NET

W sali wystawowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu od 10 lipca można oglądać wystawę pt. „Drogi frontowe. Rysunki artystów uczestniczących w Operacji Wschodniopruskiej”. W wystawie wykorzystano rysunki i obrazy znajdujące się w zbiorach Kaliningradzkiego Muzeum Historii i Sztuki. Zaprezentowano wybór prac artystycznych stworzonych zarówno przez szeregowców-amatorów, jak również profesjonalnych artystów wcielonych do sił zbrojnych. Wykonano je w latach 1945-1947. Prezentacja została udostępniona dzięki dr. Igorowi Żukowskiemu, dyrektorowi Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Zadaliśmy kilka pytań Michałowi Glockowi, który jest pomysłodawcą wystawy.

Elblag.NET

Spała, 6 czerwca - Sputnik Polska

W Spale w hotelu „Mościcki” odbyło się spotkanie Klubu Absolwentów Wyższych Uczelni Rosji i ZSRR. Przybyło ponad 50 absolwentów różnych uczelni, którzy kończyli rosyjskie uczelnie, aczkolwiek byli i absolwenci Uniwersytetu w Mińsku białoruskim. To wykształceni ludzie, dyplomaci, działacze gospodarczy, naukowcy i pisarze, a więc grono dostojne.

Sputnik Polska

Warszawa, 5 lipca - Sputnik Polska

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie rozpoczął się wernisaż malarstwa Siergieja Serga, który potrwa przez następne dwa tygodnie. Siergiej Serge to rosyjski artysta mieszkający od 20 lat wraz z żoną Natalią w Polsce. Znam ich dobrze oboje, bo spotykamy się na różnych uroczystościach. O Sergieju mówią – rosyjski van Gogh, a to dlatego, że nie tylko zrobił kilka doskonałych kopii dzieł tego wielkiego impresjonisty, ale i on sam właśnie impresjonizm najbardziej ukochał i w tym stylu maluje. Niektórzy mówią, że impresjonizm to ostatni poważny kierunek w malarstwie. Ja się do nich tez zaliczam. Dlatego też dla mnie ta wystawa to prawdziwa uczta.

Sputnik Polska

Warszawa, 15 lipca - Sputnik Polska

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie na konferencji prasowej zaprezentowano nowy system wiz elektronicznych, za pomocą których można pojechać do Kaliningradu na kilka dni. W konferencji wziął udział Minister Kultury Obwodu Kaliningradzkiego Andriej Yermak, który nie tylko zaprezentował nowy system, ale i opowiadał o tym, dlaczego warto Kaliningrad odwiedzić.

Sputnik Polska


Warszawa, 15 lipca - RZECZPOSPOLITA

Za darmo, bez wychodzenia z domu, o każdej porze – to największe zalety uzyskiwania wiz do Obwodu Kaliningradzkiego. A to dzięki temu, że można je teraz załatwić przez internet. E-vizy dostępne są od początku lipca. O pierwszą, zaraz po północy, kiedy rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło program, aplikowała młoda mieszkanka Elbląga (nakręcono z nią i jej rodziną spot promocyjny). Jak mówi minister kultury i turystyki Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej Andriej Jermak, który w piątek odwiedził Warszawę i spotkał się z dziennikarzami, elektroniczne wizy odebrało już kilka tysięcy osób. Najwięcej obywateli Litwy, Polski i Niemiec.

RZECZPOSPOLITA

Warszawa, 21 lipca  - Myśl Polska

Czy odcięta od świata zachodnimi sankcjami, a od macierzy strefą Schengen, rosyjska enklawa nad Morzem Bałtyckim stanie się turystycznym rajem? Rosjanie wpadli na pomysł, który – wszystko na to wskazuje – jest strzałem w dziesiątkę. Od 1 lipca 2019 roku obywatele 53 krajów świata, w tym Polski, mogą ubiegać się o darmowe wizy elektroniczne do Obwodu Kaliningradzkiego.

Myśl Polska