Polskojęzyczne media

Warszawa, 22 stycznia - Sputnik Polska

Ta data znów przechodzi w Polsce bez echa. W kraju nie odbyły się żadne uroczystości. Nie składano kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i nie wspomniała o tym większość polskich mediów. Zupełnie tak, jakby koniec hitlerowskiej okupacji nie miał dla Warszawy żadnego znaczenia.

Sputnik Polska


Warszawa, 23 stycznia - Sputnik Polska

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie rozpoczyna się kurs języka rosyjskiego dla polskich kibiców. Według szacunków biur turystycznych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej do Rosji planuje pojechać co najmniej 20 tysięcy polskich kibiców.

Sputnik Polska


Warszawa, 23 stycznia - Radio Orthodoxia
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Igorem Zhukowskim, dyrektorem Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Z naszym gościem rozmawialiśmy o działalności RONiK, a także o tym co oznacza pojęcie rosyjskiej duszy i jakie wspólne cechy posiadają Polacy i Rosjanie.

Radio Orthodoxia

Warszawa, 26 stycznia - Polonia Christiana

Podczas briefingu prasowego w Moskwie, rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharova, wyraziła ubolewanie, że Polska nie świętowała, jak to nazwała, 73. rocznicy wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną. „Szkoda, że polskie władze odbierają ludziom święto z okazji wyzwolenia od faszyzmu i nierzadko narzucają społeczeństwu sprzeczne pojęcia” – powiedziała.

Polonia Christiana

Warszawa, 15 lutego - RMF24

„W Rosji kontynuuje się śledztwo i według prawa rosyjskiego, póki się nie zakończy, wrak jako materiał tej procedury musi pozostać na terytorium Rosji” – mówi ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie w wywiadzie, którego udzielił naszemu reporterowi Patrykowi Michalskiemu. Siergiej Andriejew stwierdził też, że strona polska nie wraca do rozmów o budowie wspólnego pomnika ofiar na miejscu katastrofy. "Ten proces negocjacyjny nie idzie od chyba 2 lat” - zaznaczył. W rozmowie odniósł się również do swojego przemówienia podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, gdzie mówił o roli Armii Czerwonej. Jego zdaniem polskie władze cierpią na chorobę amnezji historycznej w kontekście walki z pomnikami żołnierzy radzieckich. Pytany o polsko-rosyjskie relacje przyznał, że niedawne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, choć przebiegało w dobrej atmosferze, to nie wynika z niego żaden sygnał polepszenia naszych relacji. Czy w najbliższym czasie jest możliwa wizyta Władimira Putina w Polsce? "Nie warto marzyć o rzeczach w obecnych warunkach nierealnych” – mówi Andriejew. Ambasador Rosji w Polsce uzasadniał również decyzję o rozmieszczeniu Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim i odpowiedział na pytanie, co sądzi o opiniach na temat powiązań Antoniego Macierewicza z Kremlem i czy strzelają tam korki od szampana.

RMF24

Rzeszów, 23 lutego - Polskie Radio Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się II Edycja Festiwalu Języka Rosyjskiego. Uczestniczyło w nim prawie 100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz studenci.

Polskie Radio Rzeszów


Warszawa, 13 marca - Sputnik Polska
 
Łukow, 4 kwietnia - Łukowski Ośrodek Kultury
Oficjalne otwarcie „Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie” odbyło się w czwartek 12 kwietnia 2018 roku w Sali Widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury. Dwa dni spotkań z kulturą Rosji zakończył otwarty pokaz filmu "Miłość z ograniczeniami" w Kinie Łuków 13 kwietnia 2018 roku.
Łukowski Ośrodek Kultury

Łukow, 12 kwietnia - wŁukowie
Dziś rozpoczęły się Dni Kultury Rosyjskiej. Były wspomnienia postaci Konstantego Pietrzaka, odsłonięcie mówiącego kamienia poświęconego jego osobie, a także rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego „Puszkiniana”.

wLukowie

Łukow, 13 kwietnia - Łukow24
Z okazji trwających w naszym mieście Dni Kultury Rosyjskiej lokalna społeczność upamiętniła postać Konstantego Pietrzaka. To wybitny fizyk, który przyczynił się do ujarzmienia energii atomowej przez człowieka.

lukow24

Warszawa, 21 kwietnia - Sputnik Polska
W przyszłym tygodniu w Warszawie otworzy się Rosyjski Dom Kibica — powiedział Sputnikowi kierownik przedstawicielstwa Rossotrudniczestwa w Polsce Igor Żukowski. „27 kwietnia w Warszawie przedstawicielstwo Rossotrudniczestwa w Rzeczpospolitej Polski wystąpi z prezentacją „Rosyjski Dom Kibica". W ramach prezentacji przedstawione zostaną miasta gospodarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji. Gośćmi prezentacji będą rosyjscy i polscy dziennikarze, przedstawiciele miast gospodarzy Mundialu, korpus dyplomatyczny" — powiedział rozmówca agencji.

Sputnik Polska

Warszawa, 27 kwietnia - Łączy nas piłka
W piątek 27 kwietnia w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie dokonano oficjalnego otwarcia Rosyjskiego Domu Kibica. W ramach spotkania przedstawiono miasta gospodarzy mistrzostw świata. – Mundial to świetna okazja do promocji Rosji i pokazania gościnności i pokazaniu prawdziwego oblicza rosyjskiego społeczeństwa – powiedział Wojciech Kowalewski, który spędził kilka lat w Rosji reprezentując barwy Spartaka Moskwa i Sibiru Nowosybirsk.

Łączy nas piłka

Warszawa, 27 kwietnia - Strajk.eu

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie otworzył Dom Kibica. Moga do niego przyjść wszyscy, którzy będą chcieli obejrzeć na żywo mecze podczas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji, podyskutować, dowiedzieć się czegoś o miastach-gospodarzach. W zalewie wszechogarniającej rusofobii to ładny i potrzebny gest.

Strajk.eu

Warszawa, 27 kwietnia - Sputnik Polska
Otwarcie Domu Kibica w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury przebiegło z pompą — był ambasador  Rosji w Polsce, byli przedstawiciele władz Kazania i Kaliningradu, był polski zawodnik mieszkający i grający w Rosji, był też niezawodny „Bobo" — król polskich kibiców. Ale to z myślą o zwykłych, skromnych fanach piłki otwarto Dom. Jak powiedział mi Igor Żukowski, szef RONiK, każdy, kto będzie chciał obejrzeć mecz w międzynarodowym towarzystwie, podyskutować o piłce i oderwać się na chwilę od bieżącej polityki — będzie w Domu mile widziany. Ma być… jak w domu.

Sputnik Polska
Warszawa, 28 kwietnia - Sputnik Polska

Warszawa, 22 maja - Gazeta Prawna

Ankara, Berlin, Bruksela, Cannes, Nowy Jork, Praga, Warszawa, Waszyngton – w każdym z tych miast rosyjskie misje dyplomatyczne oraz Rossotrudniczestwo – federalna agencja podległa rosyjskiemu MSZ – zorganizowały pokazy filmu „Sobibór”, który ma realizować zadania polityki historycznej Kremla.
Gazeta Prawna

Warszawa, 15 czerwca - Radio Polsha
Сколько замечательных стихов, песен и ролей могло бы появиться, если бы Владимир Высоцкий дожил до сегодняшнего дня. Эти слова, сказанные Евгением Малиновским – актером и музыкантом, президентом Фонда во имя сближения культур Open Art, можно дополнить: Высоцкий увидел бы и услышал, как его чествуют в Варшаве. Международный фестиваль песни и поэзии Владимира Высоцкого «Песни привередливые», организованный Фондом Open Art в сотрудничестве с Российским центром науки и культуры в Варшаве уже несколько лет организуется в январе, ко дню рождения «шансонье всея Руси». 

Radio Polsha

Warszawa, 15 czerwca - Sputnik Polska
Tatarzy w Warszawie!Przyjechali do Warszawy znad Wołgi, a konkretnie jest ich dwóch. Rusłan Mukhametow, menadżer kazańskiego biura podróży „Work & Travel”, oraz wielki tatarski kucharz, Rustem Rahimow.

Sputnik Polska

Warszawa, 10 listopada - Sputnik Polska
Od 10 do 30 października w Polsce, we Włoszech, w Austrii i na Słowacji odbywają się Dni Rosyjskiej Nauki. Przy udziale Politechniki Gdańskiej i Kaliningradzkiego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta założono ośrodek badawczy w dziedzinie optyki rentgenowskiej.

Sputnik Polska