Wydarzenia

Ciekawostki Biblioteki Prezydenckiej z okazji Dnia Kina Rosyjskiego 26.08.2021

Ciekawostki Biblioteki Prezydenckiej z okazji Dnia Kina Rosyjskiego

27 sierpnia obchodzony jest Dzień kina rosyjskiego. Tego dnia w 1919 r. Rada Komisarzy Ludowych RFSRR przyjęła dekret o nacjonalizacji przemysłu filmowego w Rosji, który w głosił: "cały handel i przemysł fotograficzny i filmowy ... jest przekazywany na całym terytorium RFSRR do zarządzania przez komisariat ludowy. W 1980 roku na mocy dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR powstał "dzień kina radzieckiego". W 2001 roku na święto wybrano osobną datę-27 sierpnia.

Historia kina światowego rozpoczęła się w XIX wieku. "Po raz pierwszy w historii sztuki, po raz pierwszy w historii kultury człowiek znalazł sposób na bezpośrednie uchwycenie czasu" – cytował słynnego reżysera Andrieja Tarkowskiego historyk sztuki, filozof Aleksander Kazin w broszurze "o specyfice Sztuki Filmowej" (1978). "...Podczas sesji "Cinematographer Lumiere", która odbyła się w Paryżu 28 grudnia 1895 r., po raz pierwszy pokazano publiczności "maszynę do odtwarzania życia". L. Lumiere połączył zdjęcie i ruch na ekranie; w ten sposób urzeczywistniła się sama zasada obrazu filmowego", napisał Kazin w artykule "Obraz filmowy i dokument" (1985).

"...Potem kinematograf pojawił się w niewiarygodnej liczbie egzemplarzy na całym świecie... docierając do nas w Rosji... "- powiedział historyk filmu Boris Lichaczow w "Badaniu pierwszych lat rosyjskiej kinematografii. (1896-1926): materiały do historii kina rosyjskiego" (1927).

Pierwszy w Rosji pokaz filmowy odbył się 16 maja 1896 r.w Petersburgu w ogrodzie "Aquarium" przy alei Kamiennostrowskiej, gdzie obecnie znajdują się budynki studia filmowego "Lenfilm".

Początkowo "kino rosyjskie korzystało wyłącznie z towarów zagranicznych", ale już 27 kwietnia 1906 r.rosyjski operator filmowy Aleksander Jagielski wykonał film dokumentalny z otwarcia pierwszego posiedzenia Rady Państwa i Dumy Państwowej pierwszej kadencji w Petersburgu. Ten wyjątkowy dokument filmowy można obejrzeć na portalu Biblioteki Prezydenckiej. Kronika, która uchwyciła wniesienie do sali św. Jerzego Pałacu zimowego cesarskich regalii, wygłoszenie przez Mikołaja I mowy tronowej, modlitwę w sali konferencyjnej, poprzedza pokazanie procesu przywracania oryginalnej taśmy - skanowanie, przetwarzanie, retusz, animacja.

"...Jesienią 1907 r.we wszystkich gazetach i czasopismach pojawiło się następujące ogłoszenie: pierwsze w Rosji... Studio SINEMATOGRAFICZNE prowadzone przez znanego fotografa pod rządami Państwa A.O. DRANKOVA. Tak więc pierwszy operator filmowy, fabrykant i właściciel Atelier A. O. Drankov pojawił się na niebie rosyjskiej produkcji filmowej" – czytamy dalej w badaniu Lichaczowa.

Początkowo Rosyjskie studia filmowe produkowały tylko filmy dokumentalne i kroniki wydarzeń historycznych, a widzowie chcieli oglądać filmy fabularne. Aleksander Drankow wziął to pod uwagę, a w gazetach i czasopismach wydrukowano ogłoszenie o wydaniu przez niego "pierwszego rosyjskiego historycznego obrazu filmowego "Stenka Razin". Życie "Poniskiej Wolnicy".

"Rozpoczęła się nowa era. Rodziła się własna rosyjska produkcja. 15 października 1908 r. "Stenka Razin" został pokazany publiczności – kontynuuje Lichaczow. Największym zainteresowaniem cieszyły się obrazy produkcji rosyjskiej. Największym zainteresowaniem cieszyły się obrazy historyczne i inscenizacje dzieł literackich, zwłaszcza rosyjskich. To właśnie tłumaczy dużą liczbę inscenizowanych powieści, wierszy i dramatów..."

Biblioteka Prezydencka dysponuje rzadkimi przykładami rosyjskiej kinematografii artystycznej z tamtych lat, dostępnymi na jej portalu. Są to nieme czarno-białe filmy "Bojar Orsza" (1909) i" Vadim "(1910) w reżyserii Piotra Czardynina i" Bela " (1913) Andrieja Gromowa, nakręcone na podstawie dzieł Michaiła Lermontowa.

Film "Bojar Orsza" opowiada o tragicznej miłości córki bojara i jego przybranego syna i jest kręcony w stylistyce tamtych czasów - naiwna fabuła, pozy obrazowe, emocjonalne gesty teatralne. Sercem scenariusza "Vadima" jest historia miłości, nienawiści i zemsty w dwóch rodzinach w czasach buntu Pugaczewskiego. W entuzjastycznych recenzjach taśma została nazwana twórczym przełomem Chardynina, zauważając prawie całkowity brak scenografii i fotografowania w przyrodzie.

W tych filmach role bojara Orszy i właściciela ziemskiego Palicyna zagrał sam Czardyn, który studiował u Władimira Niemirowicza-Danczenki i rozpoczął karierę jako aktor.

Pierwsza praca reżyserska Andrieja Gromowa "Bela" rozgrywa się na tle kaukaskiej natury artystów teatrów petersburskich i tyfliskich. Gromow w swoim filmie wystąpił jako Pieczorin.

Ponadto na portalu Biblioteki Prezydenckiej można obejrzeć film fabularny "Precz z niemieckim jarzmem" (1914) - satyrę polityczną na temat Wilhelma II i patriotyczną historię o wyczynie Siostry Miłosierdzia "Chwała nam, śmierć wrogom " (1914), dostarczone bibliotece przez Państwowy Fundację Kina Rosji.

Historii kina rosyjskiego w Bibliotece Prezydenckiej poświęcona jest obszerna kolekcja "Z okazji Roku kina rosyjskiego", która obejmowała ponad 600 materiałów, w tym rzadkie dokumenty z początku ubiegłego wieku, badania teoretyczne, klasyczne i współczesne, plakaty filmowe i afiszr, odzwierciedlające różne aspekty rozwoju kinematografii krajowej.

Jednym z najważniejszych kierunków, które prowadzi Biblioteka Prezydencka, jest tworzenie własnych filmów dokumentalnych poświęconych historii Rosji. Tradycyjne stało się tworzenie cykli obrazów na określony temat – o historii naszego kraju od czasów starożytnych do dziś. Filmy nakręcone przez pracowników biblioteki są prezentowane na portalu instytucji w sekcji "Materiały audiowizualne" i zgodnie z harmonogramem transmisji są regularnie nadawane w sekcji "Transmisja internetowa".

image001.png

190000, Санкт-Петербург, Сенатская пл., 3
http:  www.prlib.ru


Wrócić