Wydarzenia

19.08.2021

Pobyt polskiej młodzieży w Moskwie w ramach akcji „Witaj, Rosjo!” młodzież z Polski

Młodzież z Polski, która przyjechała do Moskwy w ramach programu „Witaj, Rosjo!” miała bardzo bogaty program. Dzieci w wieku szkolnym, podzielone według zainteresowań na różne grupy, oglądały sztukę „Hi100ria” w Wielkim Cyrku Moskiewskim, spacerowały po parku Żariadje, brały udział w wycieczce literackiej, a także zapoznały się z nowoczesnymi technologiami modelowania 3D, tworzenia robotyki i wielu innych osiągnięć naukowych w dziecięcym technoparku „Quantorium”. Mikołaj Abramiuk podzielił się swoimi wrażeniami z wizyty w technoparku:

„Wczoraj odwiedziliśmy "Quantorium". Podczas wycieczki opowiedziano nam o konstruktorze systemów rakietowych - Siergieju Korolowie, pokazano nam roboty stworzone przez młodych projektantów, a także drukarki 3D, na których takie roboty powstają. Widzieliśmy urządzenie zdolne do spalania drewna laserem i zapoznaliśmy się z innymi eksponatami naukowymi, wśród nich był na przykład „korytarz powietrzny”.

Program „Witaj, Rosjo!” umożliwia nawiązanie nowych znajomości, które pozostaną z nami na wiele lat. Jestem wdzięczny za możliwość przyjazdu do Moskwy!”

Trzeci dzień pobytu w Moskwie w ramach akcji „Witaj, Rosjo!” młodzież z Polski poświęciła całkowicie na poznaniu poetyckiej ojczyzny Puszkina – muzeum-posiadłości Bolszyje Wiazomy. Ta posiadłość pod Moskwą to wyjątkowe miejsce, w którym Aleksander Siergiejewicz Puszkin spędził dzieciństwo, i w którym kształtował się jako rosyjski poeta. Miejsca te kojarzą się z najważniejszymi i „przełomowymi” wydarzeniami w historii Rosji. Byli tu Borys Godunow, Piotr I, Paweł I, Kutuzow, Napoleon, Bagration, Gogol, Tołstoj, Cwietajewa, Achmatowa. Wrażeniami z podróży dzielą się finalistki międzynarodowego konkursu „Żywa klasyka” z Polski Izabela, Nadia i Patrycja. 

Izabella Mrozowska, 17 lat, Polska: „Uczę się w małym miasteczku Hrubieszów. Zawsze bardzo lubiłam literaturę rosyjską i dlatego zaczęłam dużo czytać i dużo się uczyć. W tym roku brałam udział w międzynarodowym konkursie „Żywa klasyka” i udało mi się dotrzeć do finału. W nagrodę pojechałam do Moskwy. A dzisiaj odwiedziliśmy posiadłość Bolszyje Wiazomy – muzeum A.S. Puszkina i bardzo mi się ono spodobało. To już mój trzeci dzień w Moskwie i codziennie dzieje się tu coś nowego. Spotkałam wielu przyjaciół z różnych krajów, na przykład z Serbii, DRL, Francji, Holandii i Uzbekistanu.” 

Nadia Sauszkina, 15 lat, Polska: „Lubię literaturę rosyjską i w 2021 roku wygrałam wycieczkę do Moskwy w międzynarodowym konkursie „Żywa klasyka”. To nasz trzeci dzień w Moskwie. Mamy bardzo napięty program, codziennie odwiedzamy nowe miejsca. Wczoraj udało nam się odwiedzić Plac Czerwony, Państwowe Muzeum Historyczne i moskiewskie zoo. Wszystko bardzo mi się podoba, Moskwa to bardzo duże, piękne miasto. Dziś odwiedziliśmy posiadłość Bolszyje Wiazomy. Chodzenie śladami małego Puszkina było dla mnie bardzo interesujące. Poza tym zobaczyliśmy bardzo piękne eksponaty, na przykład stare zabawki dla dzieci. W wolnym czasie rozmawiamy z rówieśnikami z różnych krajów, np. Francji, Osetii Południowej, Belgii, Austrii, Serbii i wielu innych. Wszyscy są bardzo pozytywnie nastawienie i otwarci, coraz więcej dowiadujemy się o kulturach różnych krajów. Nasi wolontariusze towarzyszą nam wszędzie. Organizują nasz czas wolny, a wieczorami spotykamy się i rozmawiamy o minionym dniu. Nie mogę się doczekać nowych przygód, które przyniosą nam kolejne dni w Moskwie.”

Patrycja Zasada, 17 lat, Polska: „Do Moskwy trafiłam dzięki udziałowi w międzynarodowym konkursie „Żywa klasyka”. Jestem bardzo wdzięczna za tę szansę pogłębienia swojej wiedzy o literaturze i kulturze rosyjskiej. Bardzo podobała mi się dzisiejsza wycieczka do Bolszyje Wiazomy, gdzie kiedyś bywał Puszkin. Dużo dowiedzieliśmy się o historii tej posiadłości i o jej ówczesnych mieszkańcach. Bardzo ciekawie spędzamy tu czas. Poznałam już ludzi z 20 krajów.”

„Nigdy nie zapomnę przyjaciela, którego poznam w Moskwie” "Witaj, Rosjo!" powiedziało w tym roku 700 dzieci rodaków z 48 krajów. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Rossotrudnichestvo zaproponowało młodym uczniom spotkanie z ich drugą ojczyzną w Moskwie. Tydzień spędzony w stolicy Rosji obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne: wykłady, kursy mistrzowskie, wycieczki, udział w próbie prawdziwej orkiestry i odkrywanie tajników tworzenia dzieł sztuki w pracowni rzeźbiarza. Wizyta w CAGI, Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych i dziecięcym technoparku "Quanttorium" z pewnością zdeterminuje wybór zawodu u niektórych delegatów. Dzieci doświadczyły wielu żywych emocji i wrażeń, otrzymały prawdziwy zastrzyk energii na nadchodzący rok szkolny po pobejrzeniu musicalu „Jesus Christ – Superstar” w Teatrze Mossovet oraz koncertu Siergieja Bezrukowa i jego zespołu rockowego „Kriestnyj Papa”. Dzieci rodaków wrócą z Moskwy nie tylko z bagażem nowej wiedzy i wrażeń, ale także z nowymi przyjaciółmi z różnych krajów świata, których poznały dzięki projektowi „Witaj, Rosjo!” Maryna Misejuk z Polski podzieliła się z nami wrażeniami z podróży do Moskwy. Maryna Misejuk, 14 lat, Polska: „Spędziliśmy cudowny tydzień w Moskwie dzięki programowi "Witaj, Rosjo!". Ciekawy był również wieczorny program organizowany dla nas przez wolontariuszy każdego dnia. Szczególne wrażenie wywarł na mnie koncert Siergieja Bezrukowa. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za pokazanie nam w Moskwie wszystkiego, co najciekawsze!”

Wrócili do swoich krajów i natychmiast stali się gwiazdami telewizyjnymi i bohaterami wywiadów: ostatni uczestnicy programu "Witaj, Rosjo!". W programie " Dzień dobry, Chorwacjo!" wkrótce ma się ukazać wywiad z powracającymi ze stolicy Rosji nastolatkami. O tym, jak 700 młodych ludzi z 48 krajów odkryło "tajemniczy kraj północny", pisały gazety z Grecji i Belgii, Francji i Finlandii, na Cyprze i w Egipcie, Meksyku i Rumunii, opowiadało Węgierskie Radio "Fale Dunaju"...

"Młodzież opuszcza Moskwę z ogromnym bagażem wrażeń, emocji, a co najważniejsze – przyjaciół" – powiedziała doradca szefa Rossotrudnichestva Narmin Shiralieva. – W dużej mierze w ich umysłach doszło do "przełamania szablonów": zostali zaproszeni do"świątyni" rosyjskiej nauki, Instytutu Badań Jądrowych i poznali młodych naukowców niewiele starszych od siebie".

Kosmos, energia atomowa, biologia, teatr, literatura, sztuki wizualne, a nawet cyrk – wszystkich nastolatków, którzy przybyli do Moskwy, podzielono na grupy zainteresowań. I każdy taki zespół nosił nazwę "wielkiego" Rosjanina - znanego z odkryć lub osiągnięć w swojej dziedzinie: Gagarina, Kurczatowa, Miecznikowa, Stanisławskiego, Nikulina…

Główną ideą projektu jest pomoc młodym rodakom w poznaniu kultury i historii Rosji, ponieważ obraz "z telewizji" i Internetu jest zniekształcony.

"Od samego początku jechaliśmy do Rosji, nastawiając się pozytywnie na możliwość zobaczenia i nauczenia się czegoś nowego i interesującego" – powiedziała nam koordynatorka grupy z Estonii Marina Tee. - A dzisiejsza młodzież praktycznie nie ogląda telewizji..."

W tym roku uczestnicy programu mogli odwiedzić tylko Moskwę i okolice (na przykład w 2019 r. w programie podróży były jeszcze Petersburg i Kazań). Ale nic nie można zrobić: pandemia ma swoje własne prawa.

"Dla nas, jako organizatorów, szczególnie ważne było, przy tak aktywnym programie, przestrzeganie wszystkich przepisów pandemicznych. Rezultat jest doskonały - wszyscy bezpiecznie przeszli testy przed odlotem do domu" - zauważyła Shiralieva.

Mimo wszystko, program zwiedzania był bardzo urozmaicony: Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, Centralny Instytut Aerodynamiki w m. Żukowski, Technopark "Kwantorium", spacery literackie, herbata w "Helikon-operze", Teatr Mossowietu, GITIS, Warsztaty rzeźbiarskie, Rosyjska Biblioteka Państwowa (Leninka), Muzeum "Wielkie Wizaemy", park "Zariadje", VDNH, Państwowe Muzeum Historyczne, Cyrk braci Zapaszynów, Moskiewskie ZOO... I oczywiście spotkania z rówieśnikami z różnych krajów i własne trasy po Moskwie.

"Bardzo ważne jest, aby po powrocie do domu ta młodzież nie zniknęła z pola widzenia, zachowała przyjazne kontakty z młodzieżą z innych krajów, była aktywnie zaangażowana w pracę naszych przedstawicielstw. Są to utalentowani i bystrzy młodzi ludzie, którzy teraz wiedzą więcej o swojej historycznej ojczyźnie, otrzymali wiedzę i umiejętności i są gotowi się tym dzielić" - podkreślił, podsumowując program " Witaj, Rosjo!"zastępca szefa Rossotrudnichestva Dmitrij Polykanow.

Być może już w przyszłym roku niektórzy z uczestników programu powrócą do naszego kraju, aby uzyskać wyższe wykształcenie na rosyjskich uczelniach. Ale to już zupełnie inna historia.

#РусскийДом #RussianHouse #Россотрудничество #Rossotrudnichestvo #ЗдравствуйРоссия #HelloRussia


Wrócić