Wydarzenia

"Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online 22.09.2020

"Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online

Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020" 
Filmy dostępne na naszej stronie i na witrynach internetowych:  
http://www.svidaniesrossiey.ru/
http://ronik.org.pl/gdansk/news/757/  
https://www.facebook.com/tourkino
Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020"

21 października o godz. 18.00 - Z okazji 150-lecia urodzin Iwana Bunina: film fabularny w reżyserii Nikity Michałkowa "Udar słoneczny"

22 października o godz. 13.00 - W 200 rocznicę odkrycia Antarktydy przez F. Bellinsgausena i M. Łazariewa:  "Rosyjska Antarktyda. Lekcja geografii online".

25 października o godz. 18.00 - W 180 rocznicę urodzin Piotra Czajkowskiego: film dokumentalny autora i reżysera Michaiła Ananiewa - "Czajkowski. Między niebem a piekłem". Film z angielskimi napisami. PROGRAM NA PAŹDZIERNIK

21 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 18.00

Z okazji 150-lecia urodzin Iwana Bunina: film fabularny w reżyserii Nikity Michałkowa "Udar słoneczny"

O FILMIE: Film powstał na podstawie dwóch utworów Iwana Bunina - Opowiadania (1925) i Pamiętników z lat 1918-1920 "Przeklęte dni". Film opowiada o ostatnich dniach bezimiennego kapitana rozbitej armii Wrangla w obozie filtracyjnym czerwonych w listopadzie 1920 roku. Okresowo odwiedzają go wizje, gdy był porucznikiem. Jednocześnie zastanawia się: "Kto jest odpowiedzialny za to, co stało się z Rosją?" Męski zatrzymuje tylko załadunek zarówno kapitana, jak i wszystkich jeńców obozu na barkę pod pretekstem transportu do Oczakowa. Po załadowaniu czerwoni, holując stary statek na głębokość, zatapiają go.

22 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 13.00 

W 200 rocznicę odkrycia Antarktydy przez F. Bellinsgausena i M. Łazariewa: Rosyjska Antarktyda. Lekcja geografii online.

Pierwsza internetowa lekcja geografii dla uczestników z 30 krajów świata przy wsparciu Rossotrudnichestva, Międzynarodowego Akcji "Nieśmiertelny Pułk Rosji", Rosyjskiego Związku Weteranów, Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, kanału telewizyjnego"Ocean TV". Z widzami spotkają się uczestnicy ekspedycji naukowej ze stacji antarktycznej "Wostok", przedstawiciele rosyjskiego domu z Muzeum Morskiego w Ushuaia, Ziemia Ognista, gdzie w lutym 2020 r.kierownik projektu"Spotkania z Rosją" Aleksander Iljin ustanowił pamiątkową tablicę " Wieloryb " i wyprawy dookoła świata 2020. Uczestnicy lekcji zobaczą fragmenty filmów dokumentalnych "Meridiany historii. Pamięci pierwszych", " Rosyjska Antarktyda. Historia kontynuacja". W lekcji online wezmą udział członkowie klubów morskich i historycznych z całego świata, uczniowie i studenci.

25 października, "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online, godz. 18.00  

W 180 rocznicę urodzin Piotra Czajkowskiego: film dokumentalny autora i reżysera Michaiła Ananiewa - Czajkowski. Między niebem a piekłem. Film z angielskimi napisami.

O FILMIE: Życie Czajkowskiego było pełne ziemskich namiętności, ludzkich wątpliwości, błędów, poszukiwań i cierpienia. Prześladowały go plotki, krytyka, kpiny. Dotyczyło to zarówno życia osobistego, jak i twórczości. W najlepszych dziełach Czajkowskiego można znaleźć przykłady jego własnego losu: śmierć matki i siostry, bankructwo ojca, niezręczne małżeństwo i tajemnicza korespondencja z najbogatszą kobietą w Rosji. Ostatnią zagadką Czajkowskiego była jego tragiczna śmierć...

W dzień pamięci wielkiego rosyjskiego kompozytora, który stał się jednym z głównych symboli kultury rosyjskiej na całym świecie, odbędzie się konferencja internetowa. Na żywo w kontakcie z widzami reżyser filmu i uczestnicy: Nikołaj Tsiskaridze, Paulina Osetinskaya, Denis von Meck, a także inne postacie artystyczne.

_______________________________

INFORMACJA O PROJEKCIE: 

Międzynarodowy projekt medialny "Spotkanie z Rosją 2020", poświęcony jest 75. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa i 200. rocznicy odkrycia Antarktydy przez rosyjskich żeglarzy. Impreza odbywa się w formacie online od 3 kwietnia 2020.do projektu dołączyło już ponad 2mln. widzów z 50 krajów świata.

Projekcje filmowe w ramach projektu medialnego potrwają do 3 września 2020 roku. W niedalekiej przyszłości uczestnicy projektu będą mogli zobaczyć filmy fabularne i dokumentalne dostarczone przez koncern filmowy "Mosfilm", polecane przez Ogólnorosyjski społeczny ruch obywatelsko-patriotyczny "Nieśmiertelny Pułk Rosji", Rosyjski Związek Weteranów, Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne. Do oglądania filmów dołączyły zagraniczne przedstawicielstwa Rossotrudnichestva.

"Obrazy, które pokazujemy, są dzisiaj bardziej istotne niż kiedykolwiek. Są one poświęcone przede wszystkim naszym weteranom i wszystkim, którzy dbają o historyczną rolę naszego kraju w Wielkim Zwycięstwie - powiedział kierownik projektu Aleksander Iljin. - Teraz niezwykle ważne jest, aby zachować wątek żywej komunikacji między ludźmi, aby pomóc sobie nawzajem poczuć się jak rodacy, przekazać ciepło naszych serc i oddać hołd tym, którzy wywalczyli dla nas życie i dali pokój".

Charakterystyczną cechą projektu filmowego były dyskusje online z widzami, które odbywają się po pokazie "na żywo", bez montażu, z udziałem reżyserów, filmowców, historyków i ekspertów. Takie podejście daje widzom możliwość wyrażenia swojego punktu widzenia, zadawania pytań i bycia wysłuchanym.

Projekcje filmowe, dyskusje i wydarzenia kulturalne w ramach projektu odbywają się w niedziele, a także w ważne święta w ciągu roku.


Wrócić