Wydarzenia

19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego 18.02.2019

19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego

W roku 220. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina organizatorzy konkursu postanowili postawić przed uczestnikami szczególne zadanie znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdyby Aleksander Puszkin żył dzisiaj, czy byłby blogerem ze stutysięcznym audytorium?

"220: Puszkin pod napięciem. Pomnik czy bloger? Czy klasycy nie przeszkadzają nowemu pokoleniu w nauce języka rosyjskiego?"— właśnie taki będzie temat Międzynarodowego konkursu puszkinowskiego dla zagranicznych nauczycieli języka rosyjskiego.

Jego wiersze, listy, epigramy, przyjacielskie liściki w albumach dziewcząt tak mocne i "w punkt", że wiele z nich można porównać z nowoczesnymi blogami. Ale coraz częściej słychać opinię, że dla obecnych uczniów Puszkin jest niezrozumiały, język klasyki skomplikowany i nudny dla pokolenia, wychowanego na komiksach, Instagramie i YouTube.

Zapraszamy uczestników konkursu do refleksji o miejscu Aleksandra Puszkina i jego dzieł w dzisiejszym świecie. Czy jego język jest zrozumiały dla współczesnego pokolenia i co jego dzieła mogą opowiedzieć młodzieży? Jak przekonać swoich uczniów, że internet nie jest głównym nauczycielem języka rosyjskiego? 

Na te pytania odpowiedzą nauczyciele, uczący języka rosyjskiego w różnych krajach świata.

Nazwiska pięćdziesięciu autorów najlepszych prac na określony temat zostaną ogłoszone 6 czerwca, w dniu urodzin Aleksandra Puszkina. Organizatorami konkursu są "Rosyjska gazeta", rząd Moskwy przy udziale Rossotrudniczestwa. W tym roku konkurs jest planowany w 220. rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina.

Uczestnikiem konkursu może być każdy nauczyciel języka rosyjskiego z krajów WNP i zagranicy.

Prace konkursowe należy wysłać na adres: 

125993, г. Москва, ул. Правды, д. 24, стр. 4, ФГБУ Редакция «Российской газеты». Оргкомитет Пушкинского конкурса для педагогов-русистов.

E-mail: pushkonkurs@rg.ru

Przyjmowanie prac konkursowych — do 15 kwietnia 2019 roku. 

Analiza nadesłanych prac, obrady jury — maj 2019 roku.

Podsumowanie, wyłonienie pięćdziesięciu finalistów i publikacja ich nazwisk na stronie "Rosyjskiej gazety" i konkursu - w dniu urodzin Aleksandra Puszkina — 6 czerwca 2019 roku.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród dla laureatów odbywa się w Moskwie w ramach Dni miasta — w pierwszy (lub drugi) weekend września.

Szczegółowe informacje o konkursie https://rg.ru/lessons/


Wrócić