Wydarzenia
07.09.2021
Онлайн-опрос
Co wiesz o Rosji? Что ты знаешь о России?
https://online-opros.com/poll?uuid=0d66ce54-50e3-4c0a-8862-704251a9a96c&utm_source=mailout
07.09.2021
Gdańskie Spotkania Literackie we wspomnieniach
Koniec lata sprzyja nostalgicznym wspomnieniom i zarazem daje nam inspirację do nowych wyzwań i siłę do działania na wiele kolejnych pracowitych miesięcy. Jednak dla niektórych z nas nie tylko koniec lata był przez całe dziesięciolecia startem do działania. Sierpień nad Bałtykiem bywał szalenie pracowitym dla grupy entuzjastów – twórców, krytyków i miłośników literatury rosyjskiej. Także tej wydawanej w języku rosyjskim. 24 roku z rzędu organizowane są Spotkania Literackie pod skrzydłami RONIK w Gdańsku i przy aktywnym wsparciu Związku pisarzy rosyjskich...
06.09.2021
Pokaz filmu polskimi napisami "Idiota"
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Ekranizacja pierwszej powieści Fiodora Dostojewskiego pod takim samym tytułem, której centralnym punktem jest tragiczna postać Nastazji Filipowny. Opowieść o namiętności ponad siły człowieka, pięknie cierpienia i szlachetności, która musi zmierzyć się z hipokryzją i zakłamaniem. Książe Myszkin (w tej roli Jurij Jakowlew) wraca do Rosji ze Szwajcarii, gdzie leczył się w klinice psychiatrycznej. W pociągu w drodze do Petersburga, młody książę poznaje ...
30.08.2021
Rosja „w prawdziwych kolorach”: Biblioteka Prezydencka o fotografie Siergieju Prokudinie-Gorskim
30 sierpnia 1863 roku urodził się Siergiej Prokudin-Gorskij. Uczony chemik, utalentowany wynalazca, wydawca, pedagog i działacz społeczny, zasłynął przede wszystkim jako pionier fotografii kolorowej, autor niesamowitej kolekcji ponad 1 500 zdjęć. Zainspirowany sukcesem fotograf zajmuje się także fotografowaniem portretowym: w 1908 roku stworzył słynny pierwszy kolorowy portret fotograficzny Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie. Prokudin-Gorski coraz bardziej zaczyna wierzyć w wielki cel kolorowej fotografii: "jedynym sposobem, aby pokazać i udowodnić rosyjskiej młodzieży, która już zapomniała lub w ogóle nie widziała swojej wielkiej ojczyzny, całą moc, całe znaczenie, całą wielkość Rosji..."
29.08.2021
Pokaz filmu polskimi napisami "Afryka"
3 września, piątek, godz. 18:00
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Rok 1943. Na obrzeżach oblężonego Leningradu w opuszczonej wiosce pozostaje troje dzieci i ich matka, która jest zbyt słaba, aby wędrować do lasu w poszukiwaniu jedzenia. Pewnego dnia synowie wyruszają w drogę i stają przed wyborem - uratować rodzinę lub psa, którego znajdują na miejscu.
29.08.2021
Pokaz filmu polskimi napisami "Nastia"
10 września, piątek, godz. 18:00
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1992 rok, Moskwa. Nastia Płotnikowa, dobra, skromna i niepozorna dziewczyna mieszka z ciągle chorującą mamą – dozorczynią, która marzy, aby zobaczyć swoją córkę u boku kawalera, co nijak się nie udaje. Pewnego razu Nastia przyprowadza do domu pijanego Saszę, ale i ten nad ranem o wszystkim zapomina. Jej życie diametralnie się zmienia, kiedy spotyka na swojej drodze pewną babcię, która wpadła jednym kołem roweru do studzienki kanalizacyjnej. Nastia pomaga jej donieść rower do domu, w zamian za co babcia mówi, że spełni jej dwa życzenia. Nastia zapragnęła być piękna...
29.08.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami "Aleksander. Bitwa Newska"
17 września, piątek, godz. 18:00
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Pierwsza połowa XIII wieku. Książę nowogrodzki Aleksander jest uwielbiany przez ludzi, ale ma wielu przeciwników. Ogromna armia Batyja grozi inwazją z południa. Szwedzcy rycerze planują krucjatę na Ruś, wysyłają szpiega do Nowogrodu. Bojarska opozycja przygotowuje zamach na Aleksandra, knuje zdradziecki plan poddania się miasta. Najlepszy przyjaciel księcia Ratmir zakochuje się w pięknej księżniczce i może stać się niebezpiecznym wrogiem dla Aleksandra. Książę jest młody, ale życie wymaga od niego rycerskiego męstwa, dalekowzroczności dyplomaty i głębokiej mądrości życiowej.
29.08.2021
Pokaz filmu z polskimi napisami "Elephant"
24 września, piątek, godz. 18:00
Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: Dobre książki o Słoniu Michasiu miały bardzo złego autora. I nawet gdy Walentynowi Szubinowi z powodu choroby przeszczepiono serce, mężczyzna zdecydował, że wszystko inne pozostanie po staremu. Szubin dawno rozwiódł się z żoną i pokłócił się z córką, dla której kiedyś pisał swoje historie. Pisać kolejnych części nie zamierza, tym bardziej w towarzystwie narzuconej mu opiekunki. Gorsze od niej jest tylko to, że Szubinowi w najbardziej nieodpowiednim momencie mimowolnie płyną łzy…
29.08.2021
II Federalny Maraton Edukacyjny "Nowa wiedza"
W dniach 1-3 września 2021 r. odbędzie się II Federalny Maraton Edukacyjny "Nowa wiedza", z okazji Dnia Wiedzy, organizatorem jest Rosyjskie Towarzystwo "Wiedza". W roli wykładowców i mentorów udział weźmie ponad 150 wybitnych rosyjskich i zagranicznych naukowców, osobistości państwowych i społecznych, a także gwiazdy światowej kultury i sportu, historycy, wynalazcy, publicyści i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy. Widzowie będą mogli zobaczyć wystąpienia prelegentów na stronie https://marathon.znanierussia.ru, a także w grupie Rosyjskiego Towarzystwa "Wiedza" w VKontakte https://vk.com/znanierussia.
27.08.2021
Rok Nauki i Technologii. Narodowy projekt "Ekologia".
10 września 2021 r.o godz. 13.00 odbędzie się druga rosyjska akcja edukacyjna – Dyktando ekologiczne "Ekotolk". Temat dyktanda: #намусоредеревьянерастут. Impreza odbywa się w Roku Nauki i Technologii w celu popularyzacji kierunków Narodowego projektu "Ekologia". Informacja o imprezie "Ekotolk" na stronie ecotolk.ru. Dyktando ekologiczne "Ekotolk" można napisać zarówno offline na stronie regionalnej w dniu dyktanda, jak i online na stronie ecodiktant.ru w okresie od 10.09.2021 do 17.09.2021 r.
26.08.2021
Ciekawostki Biblioteki Prezydenckiej z okazji Dnia Kina Rosyjskiego
Historia kina światowego rozpoczęła się w XIX wieku. "Po raz pierwszy w historii sztuki, po raz pierwszy w historii kultury człowiek znalazł sposób na bezpośrednie uchwycenie czasu" – cytował słynnego reżysera Andrieja Tarkowskiego historyk sztuki, filozof Aleksander Kazin w broszurze "o specyfice Sztuki Filmowej" (1978). "...Podczas sesji "Cinematographer Lumiere", która odbyła się w Paryżu 28 grudnia 1895 r., po raz pierwszy pokazano publiczności "maszynę do odtwarzania życia". L. Lumiere połączył zdjęcie i ruch na ekranie; w ten sposób urzeczywistniła się sama zasada obrazu filmowego", napisał Kazin w artykule "Obraz filmowy i dokument" (1985).
19.08.2021
Pobyt polskiej młodzieży w Moskwie w ramach akcji „Witaj, Rosjo!” młodzież z Polski
Witaj, Rosjo!" powiedziało w tym roku 700 dzieci rodaków z 48 krajów. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Rossotrudnichestvo zaproponowało młodym uczniom spotkanie z ich drugą ojczyzną w Moskwie. Tydzień spędzony w stolicy Rosji obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne: wykłady, kursy mistrzowskie, wycieczki, udział w próbie prawdziwej orkiestry i odkrywanie tajników tworzenia dzieł sztuki w pracowni rzeźbiarza. Wizyta w CAGI, Instytucie Badań Jądrowych i technoparku "Quanttorium". Dzieci doświadczyły wielu żywych emocji i wrażeń, otrzymały prawdziwy zastrzyk energii na musicalu „Jesus Christ – Superstar” w Teatrze Mossovet oraz koncertu Siergieja Bezrukowa i jego zespołu rockowego „Kriestnyj Papa”.
17.08.2021
W dniach 17-19 sierpnia 2021 r. przedstawiciele Biblioteki Prezydenckiej biorą udział w pracach 86. Światowego Kongresu Informacji Bibliotecznej Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych
Temat Kongresu 2021 brzmi: "pracujmy razem w interesie przyszłości: znajdujmy, dyskutujmy, reprezentujmy, zachęcajmy, decydujmy". Przypomina motto prezydenta Christine Mackenzie "pracujmy razem!" i odwołuje się do głównych wniosków wyciągniętych w ramach projektu Global Vision, a mianowicie: "jesteśmy zjednoczeni w naszych celach i wartościach na całym świecie" oraz "konieczne jest skuteczne połączenie działań lokalnych i globalnych". Zaproponowano pięć podtematów do dyskusji: "Biblioteki dają możliwości"," Biblioteki inspirują"," Biblioteki promują integrację"," Biblioteki są otwarte na innowacje", "Biblioteki stymulują zrównoważony rozwój".
17.08.2021
18 sierpnia w Dniu Geografa odbędzie się "Lekcja z oceanu"
Lekcja jest organizowana przez uczestników wyprawy dookoła świata Tomskiego Oddziału Rostysjkiego Towarzystwa Geograficznego.
Obecnie wyprawa znajduje się we Francji.
Online likcja odbędzie się 18 sierpnia o godz. 9.00 czasu paryskiego.
https://www.rgo.ru/.../uroki-iz-okeana-startuyut-v-den...
13.08.2021
Zagłosuj w internecie na najlepsze prace w konkursie "Natura bez granic"
Konkurs fotograficzny "NATURA BEZ GRANIC"
Głosowanie trwa do 31 sierpnia do godziny 23:59
https://fotokonkurs.klops.ru/pl/
13.08.2021
Klimat i ekologia
Samarski Państwowy Uniwersytet Techniczny zaprasza na wykłady tematyczne:
Eugeny Alexandrov «Creation of promising technologies of storing green fuel in the Samara Polytech»
Elena Rudenko «Possibilities of using food waste for wastewater treatment»
Sergey Stepanov «Biological wastewater treatment on oil production plants»
Wykłady odbędą się w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy Zoom.
06.08.2021
Konkursy fundacji non-profit Istok “Natura bez granic”.
Czekają na Państwa, nagrody i radość ze spotkania z naturą!
Zapraszamy do udziału w konkursach fundacji non-profit Istok “Natura bez granic”. Szczegóły dotyczące aktualnych konkursów na stronie internetowej: https://istok39.ru/
Fotografie muszą zawierać powyższe obiekty przyrodnicze, ich faunę i florę. Zdjęcia ludzi przed obiektami konkursowymi nie mogą brać udziału w konkursie. Bądź kreatywny! Osobna nominacja dotyczy zdjęć panoramicznych, dyptyków, tryptyków, poliptyków (tj. Składających się z 2,3 lub więcej zdjęć tego samego obiektu, wykonanych np. W różnych porach roku), zdjęć z quadkoptera (drona) itp.
23.07.2021
Nowe Muzeum Bursztynu otwarto w Gdańsku w ramach projektu realizowanego wspólnie z Rosja
Warszawa, 23 lipca. /TASS/. W piątek w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia powstałego w ramach polsko-rosyjskiego projektu Nowego Muzeum Bursztynu. Wzięli w niej udział rosyjscy dyplomaci, przedstawiciele polskich władz i mieszkańcy miasta. Przemawiając podczas ceremonii, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemionow zauważył, że otwarcie nowego muzeum jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ ma charakter międzynarodowy i jest wynikiem udanej realizacji wspólnego projektu Rosji i Polski "Połączeni Bursztynem". "Otwarcie nowych muzeów w Gdańsku i Kaliningradzie pozwoli na pełną wymianę ekspozycji, poszerzenie współpracy naukowej i zbliżenie Miast Partnerskich" - zaznaczył w rozmowie z korespondenem TASS dyrektor Rosyjskiego Domu w Gdańsku Andriej Potiomkin.
20.07.2021
Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym
1-31 sierpnia online, FB. Zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku. Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym: Międzynarodowego Dnia Młodzieży, Dnia Kota, urodzin Leonida Andriejewa, Andrieja Konczałowskiego, Michaela Tariwerdijewa, Gieorgij Daneli, Andrieja Płatonowa i in.
19.07.2021
Spektakl "Biedni ludzie" na motywach powieści F. Dostojewskiego
1 sierpnia, niedziela, godz. 19.00
TEATR NIKOLI - Reżyseria: Mikołaj Wiepriew, Scenografia: Michail Milmeyster.
Bohaterem jest biedny urzędnik o gołębim sercu, niemłody, śmieszny i lekceważony przez wszystkich. Ów biedaczyna pozwala sobie na luksus kochania - bezinteresownie - i ochraniania przedmiotu swych uczuć przed zasadzkami i trudami życia, luksus opłacony głodowaniem i upokorzeniami. Natchnieniem życia, motywacją do ciężkiej pracy i wyrzeczeń jest dla Dziewuszkina, Warwara młoda panna, sierota po przejściach związanych z niegodnymi zalotami pewnego bogacza. Ich jedyną wielką radością i odskocznią od smutku są listy...
Новости 141 - 160 из 541
Начало | Пред. | 6 7 8 9 10 | След. | Конец