Polskojęzyczne media

Warszawa, 22 stycznia - Sputnik Polska

Ta data znów przechodzi w Polsce bez echa. W kraju nie odbyły się żadne uroczystości. Nie składano kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i nie wspomniała o tym większość polskich mediów. Zupełnie tak, jakby koniec hitlerowskiej okupacji nie miał dla Warszawy żadnego znaczenia.

Sputnik Polska


Warszawa, 23 stycznia - Sputnik Polska

W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie rozpoczyna się kurs języka rosyjskiego dla polskich kibiców. Według szacunków biur turystycznych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej do Rosji planuje pojechać co najmniej 20 tysięcy polskich kibiców.

Sputnik Polska


Warszawa, 23 stycznia - Radio Orthodoxia
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Igorem Zhukowskim, dyrektorem Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Z naszym gościem rozmawialiśmy o działalności RONiK, a także o tym co oznacza pojęcie rosyjskiej duszy i jakie wspólne cechy posiadają Polacy i Rosjanie.

Radio Orthodoxia

Warszawa, 26 stycznia - Polonia Christiana

Podczas briefingu prasowego w Moskwie, rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharova, wyraziła ubolewanie, że Polska nie świętowała, jak to nazwała, 73. rocznicy wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną. „Szkoda, że polskie władze odbierają ludziom święto z okazji wyzwolenia od faszyzmu i nierzadko narzucają społeczeństwu sprzeczne pojęcia” – powiedziała.

Polonia Christiana

Warszawa, 15 lutego - RMF24

„W Rosji kontynuuje się śledztwo i według prawa rosyjskiego, póki się nie zakończy, wrak jako materiał tej procedury musi pozostać na terytorium Rosji” – mówi ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie w wywiadzie, którego udzielił naszemu reporterowi Patrykowi Michalskiemu. Siergiej Andriejew stwierdził też, że strona polska nie wraca do rozmów o budowie wspólnego pomnika ofiar na miejscu katastrofy. "Ten proces negocjacyjny nie idzie od chyba 2 lat” - zaznaczył. W rozmowie odniósł się również do swojego przemówienia podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, gdzie mówił o roli Armii Czerwonej. Jego zdaniem polskie władze cierpią na chorobę amnezji historycznej w kontekście walki z pomnikami żołnierzy radzieckich. Pytany o polsko-rosyjskie relacje przyznał, że niedawne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, choć przebiegało w dobrej atmosferze, to nie wynika z niego żaden sygnał polepszenia naszych relacji. Czy w najbliższym czasie jest możliwa wizyta Władimira Putina w Polsce? "Nie warto marzyć o rzeczach w obecnych warunkach nierealnych” – mówi Andriejew. Ambasador Rosji w Polsce uzasadniał również decyzję o rozmieszczeniu Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim i odpowiedział na pytanie, co sądzi o opiniach na temat powiązań Antoniego Macierewicza z Kremlem i czy strzelają tam korki od szampana.

RMF24

Rzeszów, 23 lutego - Polskie Radio Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się II Edycja Festiwalu Języka Rosyjskiego. Uczestniczyło w nim prawie 100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz studenci.

Polskie Radio Rzeszów


Warszawa, 13 marca - Sputnik Polska
 
Łukow, 12 kwietnia - wŁukowie
Dziś rozpoczęły się Dni Kultury Rosyjskiej. Były wspomnienia postaci Konstantego Pietrzaka, odsłonięcie mówiącego kamienia poświęconego jego osobie, a także rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego „Puszkiniana”.

wLukowie


Łukow, 13 kwietnia - Łukow24
Z okazji trwających w naszym mieście Dni Kultury Rosyjskiej lokalna społeczność upamiętniła postać Konstantego Pietrzaka. To wybitny fizyk, który przyczynił się do ujarzmienia energii atomowej przez człowieka.

lukow24