Wydarzenia

30.03.2021

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym


Każdego dnia zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku https://www.facebook.com/RCNKGdansk 

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym:


3 kwietnia, 11.00

Rocznica urodzin Jurija Nagibina  rosyjskiego pisarza, scenarzysty, autora utworów o tematyce wojennej i obyczajowej, poruszające problemy moralne oparte na motywach autobiograficznych.

6 kwietnia, 11.00

Urodził się Aleksandr Hercen – rosyjski pisarz, myśliciel społeczny, działacz polityczny. Autor dzieła Rzeczy minione i rozmyślania uważanego za jeden z najlepszych utworów rosyjskiej prozy

10 kwietnia, 11.00

Rocznica urodzin Belly Achmadulinej – rosyjskiej poetki, uważanej za następczynię Anny Achmatowej. Autorka popularnych wierszy sensualistycznych, cechujących się śpiewnością.

12 kwietnia, 11.00

12 kwietnia 1823 roku urodził się pisarz, dramaturg Aleksander Ostrowski - największy przedstawiciel rosyjskiego okresu realistycznego. Autor 47 oryginalnych sztuk, które niemal w całości tworzą rosyjski repertuar narodowy. Jego dramaty należą do najpoczytniejszych i najczęściej wystawianych na scenach teatralnych w Rosji.

15 kwietnia, 11.00

Rocznica urodzin pisarza  science fiction, Borisa Strugackiego. Twórczośc Arkadija i Borysa Strugackich zalicza się do klasyków światowej fantastyki. Bracia Strygaccy Zdobyli ogromną popularność zarówno w swej ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Kolejne wznowienia utworów braci Strugackich świadczą o ich nieustającej popularności. Niektóre dzieła doczekały się ekranizacji, np. Piknik na skraju drogi stał się inspiracją filmu Andrieja Tarkowskiego Stalker (Strugaccy byli współautorami scenariusza), a także gry komputerowej S.T.A.L.K.E.R. Podobnie w oparciu o Trudno być bogiem powstała gra oraz film o tym samym tytule.

22 kwietnia, 11.00

Rocznica urodzin pisarza Władimira Nabokowa. Twórczość Nabokova należy do najwybitniejszych osiągnięć w zakresie literatury rosyjskiej i angielskiej. Powieści Nabokova eksplorują w artystycznej formie tematykę filozoficzną (tematy takie jak estetyka, życie po śmierci, rozważania nad charakterem rzeczywistości i świadomości). Przez niektórych uznawany również czasem za kpiarza literatury, Nabokov uważany jest za pisarza, który potrafi daleko bardziej niż inni twórcy połączyć żar artysty z dyscypliną i chłodem naukowca.


Wrócić